Kadınlar İçin En İyi Vitaminler Nelerdir?

5 dakikada okuyabilirsin


Vitaminler ve mineraller hayatta kalmak için gerekli olan mikro besinlerdir; Vücudunuzun her gün yüzlerce görevi yerine getirmesine yardımcı olurlar. Her birinin vücudunuzda oynayacağı belirli bir rol vardır ve vücudunuzun canlı ve işlevsel kalmasına yardımcı olur.

Bu besinlerin tercih edilen kaynağı dengeli bir beslenme olsa da, ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmak için bazı durumlarda takviye almanız gerekebilir. Kadınlar, özellikle hamileyken veya emzirirken beslenme eksikliklerine erkeklerden daha yatkındır ve bu nedenle takviye ihtiyacı artabilir.

Yaşınıza, beslenme alışkanlıklarınıza ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak, diyetinizi B vitaminleri, D vitamini, kalsiyum ve demir ile tamamlamanız gerekebilir. İşte bu besinler hakkında bilmeniz gerekenler ve bunları almanız gerekip gerekmediğinin hepsi yazımızda.

Vitamin almalı mısınız?

Vitamin ve mineral takviyelerinin; tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan sağlıklı ve dengeli bir diyetin yerini alması amaçlanmamıştır. İhtiyaçlarınızı yiyecek yoluyla karşılayamıyorsanız veya yüksek gereksinimleriniz varsa, yalnızca belirli koşullar altında alınmalıdır.

Takviye almanız gerekip gerekmediğini anlamanın iki yolu vardır: Doktorunuz kanınızdaki seviyeleri test edebilir veya diyetinizi değerlendirebilir ve yiyecekleriniz yoluyla elde edemediğiniz besinleri takviye edebilirsiniz. Örneğin, vegan diyeti gibi özel bir diyet uyguluyorsanız, alınacak uygun takviyeler hakkında bir uzmanla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca aşırı alkol tüketiyorsanız veya Crohn hastalığı teşhisi konulduysa, takviyelere ihtiyacınız olabilir.

Bazı semptomlar ayrıca beslenme eksikliklerini de gösterebilir. Beslenmenizin optimalin altında olabileceğine dair işaretler arasında kırılgan tırnaklar, kuru cilt ve diş eti kanaması bulunur.

Kadınlar için en iyi vitaminler nelerdir?

Bunlar yaşınıza, diyetinize ve diğer faktörlere bağlı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz vitaminlerden bazılarıdır:

 • B6 Vitamini: B6 vitamini hamilelik sırasında mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • B9 Vitamini: Folik asit olarak da bilinen bu besin, bebeklerde doğum kusurlarını önler.
 • B12 Vitamini: Bu vitamin, sinir sisteminizi oluşturan nöron işlevi için gereklidir. Vücudunuzun ayrıca kırmızı kan hücreleri yapmak için buna ihtiyacı vardır.
 • D Vitamini: D vitamini kemik sağlığı için önemlidir çünkü vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Bu vitamin aldatıcıdır çünkü cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında onu yapar; ancak güneşe maruz kalma, cilt kanseri riskinin artmasıyla bağlantılıdır. D vitamini için diyet kaynakları azdır ve bu da eksiklikleri yaygın hale getirir.
 • Kalsiyum: Güçlü kemikler ve dişlerin yanı sıra, kalsiyum kas, sinir ve kalp fonksiyonları için de gereklidir.
 • Demir: Demir, vücudunuzun oksijeni taşımasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin yapımı için gereklidir. Adet gören insanlar, tekrarlayan kan kaybından dolayı özellikle demir eksikliklerine eğilimlidir.

Hangi takviyelerin alınacağını bulmaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden yaşa göre ayrıştırmak yardımcı olabilir. İhtiyaç duyabileceğiniz takviyeler şunlardır:

 • 20’li yaşlarınızda: Kalsiyum ve D vitamini, gelecekte osteoporozu önlemek için bu yaşta çok önemlidir. Günde 1.000 miligram kalsiyum ve 400 ila 800 uluslararası birim (IU) D vitaminine ihtiyacınız var. Ayrıca doğum kontrol altındaysanız folat ve B12 vitamini takviyesini düşünebilirsiniz.
 • 30’lu ve 40’lı yaşlarınızda: Günde beş veya altı porsiyon meyve ve sebze yiyemiyorsanız, alımınızı optimize etmek için bir multivitamin düşünün.
 • 50’li yaşlarda ve üstü: Menopoz sonrası kadınların besin ihtiyaçları artmıştır. Günlük kalsiyum ihtiyacınız 1.200 miligrama, D vitamini ihtiyacınız ise günde 800-1.000 IU’ya yükselir. Yaşlandıkça vücudunuzun bu vitamini gıdalardan emme yeteneği azaldığı için B12 vitamini takviyesine de ihtiyacınız olabilir.

Özel vitaminleri ne zaman almalısınız?

Bazı diğer faktörler de besin takviyelerine ihtiyaç duyduğunuzu gösterebilir:

 • Hamilelik: Hamileyseniz, doktorunuz folik asit, B6 vitamini, kalsiyum, demir ve DHA gibi besinleri içeren doğum öncesi bir takviye önerebilir. DHA, fetal büyüme ve nöral gelişim için faydalı olan çoklu doymamış bir yağ asididir.
 • Menopoz: Daha yüksek dozda kalsiyum ve D vitamini dışında B2 (riboflavin), B6, B9 (folat) ve B12 gibi B vitaminleri almanız gerekebilir.
 • Vejetaryen veya vegan diyeti: Vejetaryen veya vegan diyetine bağlı kalırsanız kalsiyum, demir ve B12 vitamini takviyesi yapmanız gerekebilir çünkü bu besinler tipik olarak hayvansal ürünlerde bulunur.

Vitamin ve mineral takviyeleri beslenme gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir; ancak dikkatli olunmalıdır. Takviyeye güvenmeden önce her zaman besin alımınızı artırmaya çalışın. Demir gibi bazı besinler aşırı miktarda alınırsa tehlikeli olabileceğinden, takviye başlamadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışın. Daha fazlası her zaman daha iyi değildir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend