Danimarkalıların Yeme Alışkanlıklarını Değiştirecek Vergiler Geliyor

1 dakikada okuyabilirsin


Danimarka, obezite ile mücadele etmek, kalp hastalığı ve diyabetle mücadele etmek için bir şişmanlık vergisi getiriyor. Hükümet ayrıca, Danimarka halkının yaşam beklentisini ve sağlığını iyileştirmek istiyor. Tereyağı, patates cipsi, kıyma ve domuz eti vergilendirilecek ürünler arasında.

Bir ya da iki yıl sonra, hükümet verginin nasıl işlediğini ve insanların yeme alışkanlıkları üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını görmeyi planlıyor. Danimarka mevcutta şeker ve dondurmadan ek vergi alıyor. Danimarka nüfusunun yalnızca %10’u fazla kilolu olsa da, ülkenin gıda uzmanları doymuş yağın daha yüksek ölüm oranlarından sorumlu olabileceğini düşünüyor. Ayrıca, verginin yalnızca yağlarla sınırlı kalmaması gerektiğini, çünkü insanların bunlar yerine şekerli ve tuzlu diğer sağlıksız yiyeceklere yönelebileceğinii iddia ediyorlar.

Danimarka, insanların yalnızca küçük bir oranda tükettiği doymuş yağ miktarını azaltsa bile, bu, özellikle nüfusun neredeyse üçte birinin obez olduğu düşünülen Amerika Birleşik Devletleri ve onu yakından izleyen diğer ülkelere bir işaret olacaktır.

Diğer Avrupa ülkeleri de benzer önlemler almayı planlıyor. Finlandiya, Danimarkalı modele dayanan katı bir vergi üzerinde çalışıyor. Macaristan son zamanlarda yüksek oranda tuz, şeker ve kafein içeren gıdaları vergilendirmeye başladı.

Danimarka’nın koyacağı bu vergilere ülkenin gıda endüstrisi, özellikle et üreticileri karşı çıkıyor. Eğer insanlar diyetlerinden daha fazla et keserse, çiftçilerin kazançlarının düşeceği anlamına gelebilir. Danimarka, dünyanın en büyük domuz pastırması ve domuz üreticilerinden biridir. Öte yandan, yeni tedbirin hükümete yılda yaklaşık 400 milyon dolar ek vergi kazancı getirmesi bekleniyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend