Porsche Dizel Otomobil Üretimini Durdurdu!

1 dakikada okuyabilirsin


Alman spor otomobil üreticisi Porsche, artık dizel otomobil üretmeyeceğini, bunun yerine benzinle çalışan elektrikli ve hibrit araçlara konsantre olacağını açıkladı. Böylelikle Porsche dizel otomobil sektöründen tamamen geri çekilen ilk Alman otomobil üreticisi oldu.

Şirket, Porsche’nin ana şirketi Volkswagen’i vuran emisyon hile skandalı sonrasında kararını verdi. Bir röportajda, Porsche CEO’su Oliver Blume, Porsche’nin imajının skandal yüzünden zarar gördüğünü söyledi. Lüks otomobil üreticisi Porsche mevcutta zaten dizel otomobil üretimine ağırlık veren bir firma hiç olmamıştı. 2017’de üretilen tüm Porsche otomobillerinin sadece %12’si dizel motorluydu. Şirket 10 yıldır dizel otomobil üretiyor, ancak Şubat ayından beri yeni siparişler almaktan vazgeçmişti. Porsche aynı zamanda hiçbir zaman kendi dizel motorunu geliştirmedi ya da üretmedi.

Porsche ayrıca, giderek daha fazla sayıda Avrupa kentinin, hava kirliliğini azaltmak amacıyla dizel araçları yasaklamasını ve bu nedenle dizel araçlara olan talebinde azalmasını nedenler arasında gösteriyor. Şu anda, Alman otomobil üreticisi, yeni hibrit ve elektrikli otomobil teknolojisine büyük yatırım yapıyor. Gelecek yıl ilk tam elektrikli spor arabası Taycan’ı piyasaya sürecek. 2025’te Porsche ürettiği her iki araçtan birinin elektrikli bir spor otomobil olacağını umuyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend