Daha İyi Bir Uyku Çekmenizi Sağlayacak 10 Atıştırmalık

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Yorucu, stresli ve yüksek tempolu bir günün ardından en çok ihtiyacımız olan şey kaliteli bir uykudur. Gerek gün içerisinde gerekse de akşam uyumadan alacağımız bazı gıdalar kendi doğal içerikleri nedeniyle daha derin ve kaliteli bir uyku çekmemize yardımcı olmaktadır. Hemen hemen her evde bulunan hem de kolaylıkla temin edebileceğiniz bu yiyecekler nelermiş gelin bakalım:

 1. 1 Ceviz


  Cevizler, uyku-uyanıklık döngülerinizi belirleyen “vücut saati” hormonu olan serotonin ve melatoninin yapılmasına yardımcı olan uyku artırıcı bir amino asit olan iyi bir triptofan kaynağıdır. Buna ek olarak, Texas Üniversitesi araştırmacıları cevizlerin daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek kendi melatonin kaynaklarını içerdiğini buldular.

 2. 2 Badem


  Badem, kaliteli uyku ve kemik gelişimi için gerekli magnezyum minerali açısından oldukça zengindir. 'Journal of Orthomolecular Medicine' dergisinde yayınlanan bir çalışmada, vücudun magnezyum seviyeleri çok düşük olduğunda, uykuda kalmanın zorlaştığı bulundu.

 3. 3 Peynir


  Ilık süt uyku öncesi en çok tercih edilenlerden biridir. Aynı süt gibi herhangi bir süt ürünüde aynı etkiyi yapacaktır. Kalsiyum, beynin uykuda tetikleyici melatonin üretmek için sütte bulunan triptofanın kullanılmasına yardımcı olur. Ek olarak kalsiyum kas hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.

 4. 4 Marul


  Marul; yatıştırıcı, sakinleştiri ve ağrı kesici özelliklere sahip ve beyni haşhaşa benzer şekilde etkileyen lactucarium içerdiğinden, akşam yemeğinde veya yatmadan önce yiyeceğiniz marul daha çabuk uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 5. 5 Ton Balığı


  Vücudunuzun melatonin ve serotonin yapması için gereken B6 vitamini ton balığı ve somon gibi balıklarda yüksekçe bulunur. Buda sağlıklı bir uyku için tamda ihtiyacınız olan şey.

 6. 6 Pirinç


  Beyaz pirinç, yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Bu yüzden pirinç yemek özelliklede yasemin pirinci uykuya dalmak için harcadığınız süreyi önemli ölçüde azaltacaktır. 'American Journal of Clinical Nutrition' dergisinde yayınlanan araştırmada, yasemin pirinci içeren bir yemek yiyen insanların, diğer pirinç türlerini yediklerinden daha hızlı uyuyabildiklerini bulmuştur.

 7. 7 Papatya Çayı


  Bir bardak stres-kırıcı papatya çayı demlemek uyumanıza yardımcı olacaktır. Araştırmacılara göre; çay içmek, sinirleri ve kasları rahatlatan ve hafif bir yatıştırıcı olarak hareket eden bir glisin artışı ile ilişkilidir.

 8. 8 Bal


  Balda bulunan doğal şeker insülini hafifçe artırır ve triptofanın beyne daha kolay girmesini sağlar. Yatmadan önce bir kaşık dolusu balı, papatya çayı ile karıştırdığınızda daha dinlendirici bir uyku çekebilirsiniz.

 9. 9 Lahana


  Lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, beyinde melatonin üretmek için triptofanın kullanılmasına yardımcı olan kalsiyum yüklüdür. Ispanak veya hardal seçeneğiniz olabilecek diğer yeşilliklerdir.

 10. 10 Humus


  Nohutlar da iyi bir triptofan kaynağıdır. Öyle yemeğinde yiyeceğiniz bir tabak humus ve yanında tam tahıllı ekmek, öğleden sonra güzel bir şekerleme yapmanıza yardımcı olacaktır. 1


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend