Babalar Günü’nün Şaşırtıcı Tarihi

3 dakikada okuyabilirsin


2
1 paylaşım, 2 puan

Babalar Günü, dünyanın dört bir yanında kutlanmaktadır. Babanız muhtemelen bu özel günde hediyeler ve sevgiyle şımartılmaktan hoşlanırken, 100 yıl önce ilk kutlandığında durum böyle değildi. Aslında, Babalar Günü’nün tarihi oldukça uzundur ve tartışmalıdır.

Anneler Günü ilk kez 1860’larda kutlandı ve 1914’te ulusal bir tatil ilan edildi. Babalar Günü’ne giden yolu aslında Anneler Günü açmıştır. Babalar Gününün tarihi, ABD’de Batı Virginia’daki bir kilisenin bir önceki yıl bir kömür madeni patlamasında ölen 361 adamı onurlandırmak için bir vaaz düzenlediği 1908 yılına dayanır. Bu aslında babaların onurlandırıldığı ilk etkinlik olmuştur. Ancak bu etkinlik sadece bir kerelik olmuştur ve devamında tekrarı olmamıştır.

Ancak bir sonraki yıl, Sonora Smart Dodd isimli bir kadın, Babalar Günü’nü ulusal bir tatil olması için çalışmalara başladı. Dodd, bekar bir baba tarafından yetiştirilen altı çocuktan biriydi ve babaların da anneler gibi onurlandırılması gerektiğini düşündü. Yerel otoriteleri ve hükümetini bir yıl dilekçe yağmuruna tuttuktan sonra amacına ulaşmıştı. Dodd’un yaşadığı Washington eyaleti, 19 Haziran 1910’da ilk resmi Babalar Günü’nü kutladı. Yıllar boyunca, Babalar Günü kutlamaları devletten devlete yayıldı ve uzun bir kavgadan sonra, nihayet 1972’de Başkan Nixon’un yasayı imzalamasıyla ulusal bir tatil ilan edildi.

Sonora Smart Dodd1920’lerde ve 1930’larda, hem Anneler hem de Babalar Günü yerine ikisinin tek bir günde ortak olarak kutlanmasına yönelik “Ebeveynler Günü” adı altında ulusal bir hareket vardı. Bunun ötesinde, bazı erkekler bir Babalar Günü bile istemiyorlardı. Bazıları ise Babalar Günü’nün tamamen ticari amaçlı bir gün olarak ortaya çıkarıldığını düşünmekteydi. Bir kısım ise bu günü toplumun erkeği ezmek için bir girişimi olarak gördüler.

Bugün, Babalar Günü farklı günlerde dünya çapında kutlanmaktadır. Örneğin; Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerin çoğunda, Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmaktadır. Güney Amerika’da 19 Mart’ta, Avustralya ve Fiji’de ise Eylül ayının ilk pazar günü kutlanmaktadır.

Biz de oncasey.com olarak Babalar Günü’nüzü en içten dileklerimizle kutlarız.


Paylaşmayı unutma!

2
1 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend