Cevizin Az Bilinen 8 Faydası

1 dakikada okuyabilirsin


1
1 puan

Ceviz denilince aklınıza kurabiyelerde, keklerde, muffinlerde ya da baklavada kullanılan bir tatlı malzemesi geliyor olabilir. Ceviz tatlı malzemesi olarak kullanılması dışında günlük olarak öğünlerimizde yer verdiğimiz ya da tükettiğimiz bir besin değildir maalesef. Ancak ceviz aynı zamanda atıştırmalık olarak veya salatalar, pişmiş sebzeler, tam tahıllar ve humus gibi mezeler için de mükemmeldir. Ceviz vücudumuza önemli besinler sağlar ve bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık yararları vardır. İşte bu sağlıklı ağaç yemişinin en önemli faydaları:

 1. 8 Ceviz besin açısından zengindir


  Ortalama büyüklükteki 7 ceviz; 18 gram iyi yağ, 4 gram protein, 2 gram lif, günlük manganez ihtiyacının yaklaşık% 50'sini ve daha az miktarda magnezyum, demir, kalsiyum ve B vitamini sağlar. Manganez; sağlıklı kemikleri destekleyen, kolajen üretimi ve yara iyileşmesi için gerekli olan bir mineraldir. Ceviz ayrıca anti-enflamatuar etkilere sahip olduğu bilinen antioksidanlarla doludur ve kanser, kalp hastalığı ve nörodejeneratif gibi hastalıkların başlamasına ve ilerlemesine karşı korunmaya yardımcı olur.

 2. 7 Ceviz sağlıklı yağlar içerir


  Alfa linolenik asit veya ALA, iltihabı azalttığı bilinen bir tür omega-3 yağ asididir. Ceviz, diğer tüm fındık türlerinden daha fazla ALA içerir. Ünlü Nutrients dergisinde yayınlanan bir 2020 araştırması, ceviz tüketiminin sağlıklı yetişkinlerin omega-3 yağ asidi profili üzerindeki etkilerini dört haftalık bir süre boyunca gözlemledi. Araştırmacılar, günde belirli bir miktar ceviz tükettikten bir ay sonra deneklerin omega-3 durumunun pozitif yönde düzeldiğini buldular. Ayrıca vücut ağırlığı ve vücut yağında azalma, yağsız vücut kütlesi ve vücut suyunda artışların olduğunu buldular.

 3. 6 Ceviz bağırsak ve kalp sağlığına yardımcı olur


  Araştırmacılar, cevizdeki biyoaktif bileşiklerin, bağırsaklarımızı düzenleyerek hastalıkların önlenmesi konusunda önemli bir rol oynayabileceğini söylüyor. Kardiyovasküler riski olan aşırı kilolu yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, beslenmelerine ceviz eklenmesi, düşük kan basıncı ve kolesterollerinin azalması da dahil olmak üzere sağlıklarını olumlu yönde etkileyecek yararlı bağırsak bakterilerinin miktarını artırdığını gözlemledi.

 4. 5 Ceviz kan basıncını düşürmeye yardımcı olur


  Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayınlanan 2019 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, deneklerin düzenli olarak ceviz tüketimi içeren bir beslenme alışkanlığıyla daha fazla fayda gördüklerini buldular. Sonuçlar, merkezi diyastolik kan basıncında (kalbe doğru hareket eden basınç) bir azalma ve kolesterol miktarlarında olumlu değişiklikler içeriyordu. Bilim adamları, çalışmanın nispeten küçük bir yeme değişikliğinin nasıl önemli kardiyovasküler faydalar sağlayabileceğinin bir örneği olduğunu söylüyor.

 5. 4 Beyin sağlığına fayda sağlar


  Amerikan Klinik Beslenme Dergisin'de yayınlanan bir 2020 araştırmasına göre, ceviz yemek, yaşlı yetişkinlerde bilişsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı oluyor. Araştırmacılar, 600'den fazla yaşlı yetişkini, günlük ihtiyaçlarının %15'ini cevizden aldıkları bir diyete ya da hiç ceviz içermeyen bir kontrol diyetine rastgele atadılar. Cevizlerin sağlıklı deneklerin bilişsel işlevi üzerinde hiçbir etkisi olmasa da, beyin MRG'leri, fazla sigara içenler ve daha düşük temel nöropsikolojik test puanları olanlar da dahil olmak üzere yüksek sağlık riski grubunda olan kişiler üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

 6. 3 Ceviz göğüs kanserine karşı koruma sağlar


  Araştırmacılar, hayvanlarda yapılan önceki çalışmalara dayanarak yayınlanan yeni bir çalışmada, kadınlarda meme kanseri büyümesinin etkilerini değerlendirdiler. Araştırmada göğsünde tümör olan kadınlar, ameliyattan iki ila üç hafta önce günde 50-60 gram ceviz tüketmeleri veya hiç ceviz tüketmemeleri için rastgele atandı. İlk biyopsi örnekleri, tümörler çıkarıldığında elde edilenlerle karşılaştırıldı. Bilim adamları, ceviz tüketiminin tümörlerdeki 450'den fazla genin ekspresyonunu kanser büyümesini baskılayacak ve hayatta kalma sonuçlarını iyileştirebilecek şekilde değiştirdiğini buldu.

 7. 2 Kilo vermede önemli bir role sahiptir


  Diyabet, Obezite ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan küçük bir araştırmada, deneklere kontrollü bir klinik araştırma merkezinde yaşarken beş gün boyunca ceviz içeren veya hiç ceviz içermeyen meyveli içecekler verildi. İçeceklerine ceviz ilave edilenlerde açlık hissini azalttı ve iştahlarını düzenledi. Araştırmacılar, cevizin tokluk üzerindeki etkisinin, acıkmayı etkileyen merkezi sinir sistemindeki değişikliklerden kaynaklanabileceğini söylüyor.

 8. 1 Ceviz erkek doğurganlığını artırır


  Ceviz tüketiminin sağlıklı erkeklerde cinsel işlev üzerindeki etkilerini analiz etmek için bugüne kadarki en büyük klinik araştırma, 2019'da Nutrients dergisinde yayınlandı. Bu araştırmada %50 ceviz, %25 badem ve %25 fındıktan yapılan bir karışımla erkeklerin orgazm fonksiyonunda ve cinsel isteğinde önemli bir artış gözlenmiştir.

Kaynak: 1


Paylaşmayı unutma!

1
1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend