Çağın Yeni Bağımlılığı Sigaradan Sonra Şeker Mi?

2 dakikada okuyabilirsin


Son on yılda, sigara içmek marjinalleştirildi ve damgalandı. 2007 yılında sigara yasağından on yıl sonra düz ambalajın kullanılmasına kadar, insanların alışkanlıklarını almalarını engellemek için her şey yapıldı. Şekerin de aynı yöne gittiğine dair işaretler var.

Şekerli içecekler halihazırda vergilendirilmiştir ve şimdi önde gelen bir düşünce kuruluşuna göre tatlılar, aperatifler ve şekerli içecekler şekerin fazla tüketimi göz önüne alındığında daha az çekici olmaları için düz ambalajlara sarılmalıdır. Çağrı, yeni bir raporda Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü (IPPR) tarafından yapılmıştır. IPPR direktörü Tom Kibasi, gerçek bir fark yaratabileceğine inanıyor. “Düz paketleme, hepimizin daha iyi seçimler yapmamıza ve meşgul ebeveynler için pester gücünün güçlüğünü azaltmamıza yardımcı olacak” dedi. Abur cubur reklamcılığını yasaklayan bir dizi önlemle birlikte benimsendiğini görmek oldukça destekleyici olacaktır. Bu durum birçok kurum ve kuruluşunda dikkatini çoktan çekmiş durumda. Ancak düz paketleme çok uzak bir adım olabilir mi?

Endüstri bu harekete karşı

Endüstri, markalaşmanın “temel bir ticari özgürlük” olduğunu ve “rekabet için kritik” olduğunu öne sürerek, Ticaret ve Gıda Federasyonu ticaret birliği ile itirazda bulunmaya başladı.

Aynı tür argümanlar tütün endüstrisi tarafından da öne sürüldü, ancak başarılı hükümetler buna direnç gösterdiler ve önemli mesafeler katettiler. Yaklaşım işe yarıyor gibi görünüyor. Sigara içme oranları sadece 10 yıl içinde üçte bir oranında düştü. Avustralya’dan elde edilen kanıtlar (tütün ürünleri için düz ambalajı ilk getiren ülkedir Avustralya) sigara içme oranlarındaki müteakip azalmanın dörtte birinin harekete bağlı olabileceğini gösteriyor. 

Her ne kadar şeker endüstrisi aynı tütün mamüllerinde olduğu gibi bu duruma karşı direnç gösteriyor olsada benzeri bir kampanya ve farkındalık hareketiyle şeker tüketiminin azaltılması yönünde önemli bir adım olacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend