Kırmızı Et MS Riskini Azaltabilir Mi?

3 dakikada okuyabilirsin


2019 rakamlarına göre dünyada yaklaşık 3,5 milyon, Türkiye’de ise 70 bin civarında MS hastası olduğu tahmin ediliyor. Bilim adamları, Akdeniz diyetinin bir parçası olarak işlenmemiş kırmızı etin günlük bir kısmının tüketimi ile MS’ten önceki beyin değişikliklerinde azalma arasında bir bağlantı buldular. 

Bilim adamları bu duruma neyin sebep olduğunu tam olarak anlamıyor. Birçoğu, vücudun merkezi sinir sistemine (CNS) otoimmün bir saldırı düzenlediğine ve birçok nöronu kaplayan koruyucu miyelin katmanına zarar verdiğine inanıyor. Sonuç, çeşitli nörolojik semptomlar.

ABD’de, MS geliştirme şansı, genel popülasyon için 1000’de (% 0.1) 1’dir. Bu risk, MS ile birinci dereceden akraba olanlar için daha yüksektir ve% 2-4’lük bir orana sahipken, MS ile özdeş bir ikiz yaşayan insanlar bu durumu geliştirme riskinin% 30-50’si arasındadır.

Bazı durumlarda, beyindeki değişiklikler bir insan herhangi bir MS semptomu farketmeden yıllar önce ortaya çıkar. Uzmanlar, MS için risk faktörlerinin diyet gibi çevresel faktörleri içerdiğine inanmaktadır. Avustralya’nın Perth kentindeki Curtin Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, diyetin, özellikle işlenmemiş kırmızı etin, FCD üzerindeki etkisine ilişkin veriler sunmaktadır.

Akdeniz diyetinin bir parçası olarak kırmızı et

Çalışmaları için, Curtin Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Lucinda J. Black ve arkadaşları, çok merkezli, vaka kontrol çalışması olan AusImmune çalışmasından verileri analiz ettiler.

Kırmızı et, protein, demir, çinko, selenyum, potasyum, D vitamini, bir dizi B vitamini ve otla beslenen sığır eti için omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri dahil olmak üzere önemli makro ve mikro besinler içeriyor. Bu besinlerin birçoğu sağlıklı beyin fonksiyonu için önemlidir, bu nedenle işlenmemiş kırmızı et alımı ile MS riski arasındaki bu yararlı ilişkiyi görmek şaşırtıcı değildir.

Kırmızı et sağlıklı mı değil mi?

Ancak, kırmızı etin sağlığa yararlıı olduğu konusunda herkes aynı fikirde değildir. Aslında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kırmızı eti 2015 yılında insanlara “muhtemelen kanserojen” olarak sınıflandırmıştır. Bu yılın başlarında, araştırmacılar az miktarda işlenmemiş kırmızı et yiyen ve günde 65 gram ya da daha az miktarda tüketen kişilerin orta derecede daha yüksek ölüm riskine sahip olduğunu buldular. 

Diyet seçimleri karmaşıktır ve kişisel tercihleri, kültürel etkileri ve sosyoekonomik faktörleri içerir. Sağlıklı bir diyeti uzun vadeli sağlık sonuçları ile ilişkilendiren çok sayıda kanıt vardır. Bu bağlamda işlenmemiş kırmızı etin MS’in önlenmesinde nasıl rol oynayacağı henüz öngörülememektedir


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend