Online İş Görüşmesi Öncesinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


Online bir iş görüşmesi öncesinde karşılaşabileceğiniz olası sorunları ortadan kaldırarak veya kontrol ederek sorunsuz bir iş görüşmesi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Hem böylelikle iş görüşmesi sırasında dikkatinizin herhangi bir nedenle dağılmasının önüne geçerek sorulacak soruları odaklanmış bir şekilde cevaplayabilirsiniz. 

İş görüşmesi sırasında dikkatinizi dağıtabilecek herhangi bir şey ister istemez iş görüşmesi yaptığınız kişinin de dikkatini dağıtacaktır ve bu da onun sizi işe alım kararını olumsuz yönde etkileyebilecek unsurlardan biridir. Aynı zamanda iş görüşmesi öncesinde önlenebilmesi mümkün olmasına rağmen önlenmeyen bazı durumlar profesyonel olmayan bir izlenim yaratmanıza neden olur. Bu yüzden online bir iş görüşmesi öncesinde şu 8 şeye mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

 1. 1 Arka planınızda dikkatinizi dağıtabilecek unsurları belirleyin ve önlem alın.


  Bir online iş görüşmesi öncesi belirlemeniz gereken ilk şey, görüşme yapacağınız yerde dikkatinizi dağıtabilecek unsurların neler olabileceğini belirlemek olacaktır. Örneğin iş görüşmesini kendi evinizde yapacaksınız evde sizinle birlikte yaşayan aile üyelerinin koridorda yüksek sesle konuşması, çocuklarınızın bağırarak yan odada oyun oynaması ya da görüşme yapacağınız oda da evcil hayvanınızın dikkatinizi dağıtması fazlasıyla muhtemel unsurlardır. Bu nedenle iş görüşmeniz öncesinde diğer aile üyelerini görüşmeniz olduğu konusunda mutlaka bilgilendirmelisiniz, çocuklarınızı olabildiğince uzak bir konumda sessiz bir şekilde oynamalarını sağlamalısınız ve sizin bulunduğunuz odaya girmemeleri konusunda uyarmalısınız.

  Yine dikkat etmeniz diğer bir unsurda görüşmeye yapacağınız ortamda doğrudan arkanızda veya ekranda görülebilecek şekilde konumlandırılmış eşyalar olacaktır. Kalabalık veya çok fazla eşyadan oluşan karmaşık bir arka plan hem sizin hem de iş görüşmesi yapacağınız kişinin dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle sade, aydınlık bir arka plana sahip bir ortam seçtiğinizden emin olun.

 2. 2 Bildirimlerinizi kapatın.


  İş görüşme sırasında görüşmenizin bir parçası olarak bazı durumlarda telefonunuza ihtiyacınız olabilir, bu nedenle telefonunuzu tamamen kapatmak iyi bir fikir olmayacaktır. Ancak dikkatinizin dağılmasının önüne geçmek için telefonunuzu rahatsız etmeyin moduna almalısınız. Rahatsız etmeyin modu sizin izin verdikleriniz haricinde gelen tüm aramaları ve diğer bildirimleri susturacaktır. 

  Ayrıca, bilgisayarınıza gelecek yeni bir e-posta veya uygulama bildirimi de dikkatinizi fazlasıyla dağıtabilir. Bu nedenle bilgisayarınızdaki bildirimleri de kapatmanız veya sessize almanız uygun olacaktır. 

 3. 3 Notlarınızı hazırlayın ve görebileceğiniz şekilde tutun.


  Bugünlerde işe alım uzmanlarının çoğu görüştükleri adayı test etmek ve şirketlerine uygun olup olmadıklarını anlamak için farklı türde sorular sormaktadırlar. Size sorulacak soruların soruluş şekli veya içeriği farklılık gösterebilecek olsa da karşılaşabileceğiniz sorular genel anlamda aynı çerçevede olacaktır.

  Herkes gibi sizde iş görüşmeniz öncesi sorulabilecek olası soruları neler olacağını mutlaka araştırıyor ve kendinizce cevaplıyor olacaksınızdır. Öncesinde hazırlandığınız sorulardan bazılarının iş görüşmesi sırasında da tekrar size sorulabilmesi oldukça olasıdır. Bunun için görüşmeniz sırasında işinize yarabilecek bazı ipuçlarını önünüzde veya kolay görebileceğiniz bir yerde tutmayı düşünebilirsiniz. Örneğin bunlar görüşme yapacağınız şirket hakkında yararlı olabilecek bazı bilgiler, güçlü ve zayıf yönleriniz veya sorulabileceğini düşündüğünüz farklı sorulara yönelik ipuçları olabilir.

 4. 4 Teknolojik fonksiyonlarınızı test edin.


  Unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta da, teknolojik fonksiyonlarınızın iyi çalıştığından emin olmak ve görüştüğünüz kişiyle paniğe kapılmanıza veya zaman kaybetmenize neden olacak hiçbir son dakika sorunu olmamasıdır. Bu nedenle online iş görüşmeniz öncesinde aşağıdaki husular konusunda kendi kontrolünüzü mutlaka yapın:

  • Kulaklığınızı ve mikrofonunuzu önceden test edin. Sesleri net bir şekilde duyabildiğinizden ve görüştüğünüz kişiye kendi sesinizin düzgün bir şekilde ulaştığından emin olun.
  • Daha iyi bir iletişim için gürültü önleyici kulaklık tercih edin. 
  • Kameranızın çalıştığından emin olun. 
  • Görüşme yapacağınız odadaki aydınlatmayı kontrol edin. Işık kaynağının önünüzde olduğundan ve kamerada net bir şekilde göründüğünüzden emin olun. Daha parlak ve net bir görünüm verdiği için sıcak bir ışık yerine soğuk bir ışık kullanın.
  • Görüşme sırasında dizüstü bilgisayar kullanacaksınız şarj aletinin sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve görüşme öncesinde tamamen şarj olduğundan emin olun.
 5. 5 İnternet hızınızı test edin.


  İş görüşmenize katılmadan önce mutlaka bir internet hız testi yapın. Zayıf veya sorunlu bir internet bağlantısı görüşmenizi olumsuz yönde etkileyecektir.

  İnternet servis sağlayacılarının hız kontrolü için genelde önerdiği hız testi sitesi fast.com'dur. Hızınızı bu site veya başka bir site aracılığıyla kontrol ettikten sonra hızınız düşükse yavaşlamaya neden olabilecek sorunları çözün. Hızınız teknik bir sorun nedeniyle yavaş olabilir ya da mevcut internet kullanıcı sayısının fazla oluşu kaynaklı olabilir. Bu durumda interneti kullanan diğer kullanıcıların iş görüşmeniz sırasında internet kullanımlarını durdumalarını isteyebilirsiniz. Sorun buna rağmen düzelmediyse internet sağlayıcınızdan konuyla ilgili teknik destek alın.

 6. 6 Kullanacağınız görüntülü konuşma uygulamasını öncesinde tanıyın.


  İş görüşmeniz sırasında kullanmanız istenen görüntülü konuşma uygulamasının veya programının nasıl kullanacağını bilmeniz önemlidir. Örneğin daha önceki bir iş görüşmeniz sırasında Google Meet'i kullanmış olabilirsiniz. Ancak bu iş görüşmeniz sırasında sizinle Zoom üzerinde görüşme yapılmak isteniyor olabilir. Bu yüzden Zoom uygulamasının nasıl kullanılacağınızı öğrenmek için görüşme öncesinde uygulamayı indirip test bir görüşme yapmanız yararlı olacaktır.

 7. 7 Gereksiz tüm sekmeleri kapatın.


  Bilgisayarınızda iş görüşmesi sırasında birden fazla sekmenin açık olmamasına dikkat edin. Görüşmeniz sırasında sizden bilgisayar ekranınızı paylaşarak çeşitli aktivite ya da uygulamalar yapmanız istenebilir. Böyle bir durumda çok fazla sayıda sekmenin açık olması sekmeler arası geçiş yaparken gerekli sayfaları kaybetmenize ya da karıştırmanıza neden olabilir.

  Aynı zamanda bu sekmelerde mevcutta açık olan sayfa veya siteler görüşmeniz için uygun olmayan içeriklere sahip olabilir. Bu nedenle gerek olmadıkça tek sekmenin açık olduğundan emin olun. 

  Ek olarak iş görüşmesi sırasında kullanacağınız tarayıcınızın arama geçmişini temizlemeyi ve sık kullanılanlar sekmesinin boş olduğundan emin olun.

 8. 8 Kamera görüntülerinin yerleşimlerini ayarlayın.


  Bir iş görüşmesinde en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri görüştüğünüz kişiyle göz teması kurduğunuzdan emin olmaktır. Bu husus online iş görüşmeleri açısından da oldukça önemlidir. Karşınızdaki kişiyle görüntülü bir sohbet başlattığınızda karşınızdaki kişinin kamera penceresinin konumu göz teması kurabilmeniz açısından önemlidir.

  Bunun için iş görüşmesi yaptığınız kişinin kamera görünütüsünü her zaman tam ekran modunda tutun. Böylelikle karşınızdaki kişiyle rahatlıkla göz teması kurabilirsiniz. Kendi görüntünüzü görüşmeniz sırasında arada kontrol etmek isteyebilirsiniz, bu nedenle kendi kamera görüntünüzü000de karşınızdakiyle göz temasınızı bozmayacak bir alana konumlandırdığınızdan emin olun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend