Kız ve Erkek Bebekler Arasındaki Farklar

1 dakikada okuyabilirsin


Tüm bebeklerin en büyük ortak noktası masumiyet ve tatlılık olsa da büyüdükçe kız ve erkek bebekler arasında bariz farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu farklar özellikle 1 yaşından itibaren daha rahat gözlemlenebilmektedir. Çevreleriyle olan iletişim ve davranış anlamında kız ve erkek bebekler şu 5 konuda oldukça farklılık göstermektedir.

 1. 1 Kız çocuklar, erkeklere kıyasla daha kolay sosyalleşebilirler.


  1 yaşından itibaren kız çocukları çevrelerine karşı daha duyarlıdır ve sosyalleşme konusunda hiç zorluk çekmezler. Her ne kadar kız çocuklarının erkeklere kıyasla daha narin ve çekingen oldukları gibi bir genel inanış olsa da aslında durum bunun tam tersidir. Erkekler kızların aksine sosyalleşme konusunda daha çekingen tavırlar sergilerler ve çevrelerine olan ilgileri oldukça zayıftır.

 2. 2 Erkek çocuklar daha enerjik oyunlara yönelirler.


  Erkek çocuklar kız çocuklara kıyasla hem bedenen hem de fiziksel olarak daha enerjik oyunları tercih ederler. Kız çocukları ise çevrelerine olan ilgileri nedeniyle daha fazla izlemeyi, dinlemeyi ve deneyimlemeyi tercih ederler. Kız çocukları daha fazla gözlemledikleri için belirli bir yaştan sonra anne ve babalarını daha fazla taklit etmeye başlarlar. Özellikle de kız çocuklarının annelerinin kıyafetlerine ve makyaj malzemelerine olan ilgilerinin artmasının en önemli sebebi budur.

 3. 3 Erkek çocukları daha çevik, kız çocukları ise daha kıvraktır.


  Erkek çocukları gündelik hareketlerinde ve oynadıkları oyunlarda daha hızlı ve çeviktir. Kız çocukları ise hızlı düşünen yapılarıyla el göz koordinasyon oyunlarında daha başarılı ve ilgililerdir. Erkek çocukları karşılaştıkları durumlar karşısında ağlama ve öfke patlamaları yaşarken kendi kendilerine sakinleşme konusunda zorlanırlar. Kız çocukları ise erkek çocuklarına kıyasla daha iletişime açık oldukları için doğru bir telkinle sorunları kendi başlarına çözüme kavuşturarak sakinleşebilirler. 

 4. 4 Erkek çocuklarının tercihi daha detaylı oyuncaklardan yana olacaktır.


  Kız ve erkek çocukları oyuncaklarla oynamaya başladıkları yaşa geldiklerinde oyuncak tercihleri de belirli bir noktadan sonra farklılaşacaktır. Kız çocuklarının oyuncak tercihi hayal güçlerini kullanarak ve çevrelerinde gözlemledikleri hayata adepte edebilecekleri bir oyuncak bebekten yana olurken, erkek çocukların oyuncak tercihi daha komplike ve detaylı oyuncaklar olacaktır. 

 5. 5 Kız çocukları sese karşı daha duyarlıdır.


  Bebekliklerinden itibaren kız çocuklarının erkeklere kıyasla sese karşı daha duyarlı oldukları bilimsel bir gerçektir. Örneğin çıngarak veya zil sesi bir kız çocuğunun kolaylıkla dikkatini ve ilgisini çekebilirken, erkek çocuklarının ise sadece ses haricinde farklı ve daha büyük uyaranlar ancak dikkatini çekebilmektedir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend