Evinizi Sonbahara Nasıl Hazırlarsınız?

1 dakikada okuyabilirsin


Sonbahar, Eylül ve Kasım ayları arasında, havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı ve Kasım ayı itibariyle de kışın kendini hissetirmeye başladığı dönemdir. Bir başka deyişle Sonbahar mevsimi, musonların azalmasıyla Eylül ortasında başlayan ve soğukların başladığı Kasım ayı sonuna kadar süren bir geçiş mevsimidir. Sonbahar kendimizi, evimizi ve yaşamımızı soğuk kış günlerine hazırlamamız için bir fırsattır. Nasıl mevsimlere göre giyim ve yaşam tarzımızı değiştiriyorsak, evimizi de sonbahar mevsimine mutlaka hazırlamamız gerekmektedir. Çoktan gardroplarımızda uzun kollu kıyafetler yerlerini almaya başladı ama ya peki evimizi sonbahara hazırlamaya başladık mı? Cevabınız hayır ise ve evinizi sonbahara nasıl hazırlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, şu basit ama etkili tüyolar fazlasıyla işinize yarayabilir. 

 1. 1 Evinizde detaylı bir temizlik yapın.


  Sonbahar temizliğine evinizin dip, köşe, bucak tozunu alarak başlayın. Devamında evinizi temizlenin en kolay ve en tatmin edici yolu elektrikli bir süpürgeyle süpürmektir. Artık birçok evde robot süpürgeler olsa da iyi bir elektrikli süpürgeyle yapılan temizliğin verdiği hissi ve etkiyi tam olarak verdiği söylenemez. Eğer siz de hala eski tip bir elektrikli süpürge kullanıyorsanız, o sene bu sene olsun ve artık kendinize iyi bir elektrikli süpürge alıp bu sonbahar temizliğinizi onunla yapın. Tozu aldıktan ve yerleri temizledikten sonra zemini paspaslamak ve dezenfekte etmek kalıyor geriye. Temizlik bittikten sonra da yorgunluk kahvesi eşliğinde sonbaharın tadını çıkarmayı unutmayın. 

 2. 2 Çarşaflarınızı ve perdelerinizi değiştirin.


  Soğuk hava evinize kapı ve pencerelerden girer. Şeffaf ve ince perdeler evinize çok yakışabilir ama soğuğa karşı koyamazlar. Soğuk havanın girişini ancak kalın perdelerle engelleyebilirsiniz. Bu yüzden sonbaharla birlikte kalın perdelerinizi takmanızın vakti artık geldi. Aynı şekilde kışlık nevresimlerinizi de çıkarmayı unutmayın.

 3. 3 Evinizde yeni mobilyalara yer açın.


  Sonbaharın henüz başında, soğuklar henüz kendini hissetmiyor olsa da yağmurların başlamasıyla evlerde geçirilen süre ve misafirlikler artacaktır. Böylelikle eş, dost ve akraba ziyaretleri için evinizde ek oturma alanını yaratmanız gerekebilir. Oturma odanıza yeni bir koltuk, salonunuza geniş bir minderli oturma alanı veya cam balkonunuza yeni bir koltuk takımı bu anlamda ihtiyacınızı karşılayacak şeyler olabilirler.

 4. 4 Evinize yeni aydınlatmalar ve aksesuarlar ekleyin.


  Aydınlatmanın her evde önemli ve gerekli olmasının birkaç nedeni vardır. Öncelikle uygun mobilya ve iç mekan tasarımıyla birlikte aydınlatma, evin ambiyansı için önemli bir parça ve tamamlayıcıdır. Bir diğer ve önemli sebebi de özellikle günlerin kısaldığı ve havanın erken karardığı sonbahar ve kış aylarında evin yeterli bir şekilde aydınlanmasını sağlamak için gereklidir. Yine evde fazlasıyla vakit geçireceğimiz sonbahar ve kış aylarında evimizdeki aksesuarların da ambiyansı tamamlayacı olması önemlidir. Bu bağlamda yeni bir tablo ya da ayna bile fazlasıyla ortamın havasını değiştirmeye yetecektir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend