Patolojik Bir Yalancıyla Birlikte Olduğunuzun 6 İşareti

1 dakikada okuyabilirsin


Patolojik yalancı, en basit anlamıyla yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş kişilere denilir. Bu kişiler aynı zamanda kendi söyledikleri yalanlara inanırlar ve oldukça gerçekçi yalanlar söylerler. Kişinin kendi yalanlarına inanması aynı zamanda bir hastalıktır ve bu hastalığa mitomani adı verilmektedir. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş bu tarz insanlar günlük hayatınızda uzak durmanız gereken insanların başında gelirken, belki de siz çoktan biriyle birlikte olabilirsiniz. Eğer birlikte olduğunuz sevgiliniz, eşiniz veya partneriniz hakkında sürekli şüpheleriniz varsa, konuşmalarından veya davranışlarından anlayacağınız küçük işaretlerle onun sizi aldatıp aldatmadığını veya bir konuda size yalan söyleyip söylemediğini anlamanız mümkün. Birlikte olduğunuz kişinin dürüst mü yoksa patolojik bir yalancı mı olduğunu anlamak için şu 6 işarete mutlaka dikkat edin:

 1. 1 Patolojik yalancılar en küçük detayları gizlerler.


  Hayatınızdaki kişi en küçük detayları gizlemede oldukça başarılı olduğu için kendisinin hayatıyla ilgili küçük detayların farkında olmadığınız ve taşları yerine oturtamadığınız hissine kapılabilirsiniz. Kendisinin hakkındaki bu küçük detayları arkadaşlarınızdan ve çevrenizdeki diğer insanlardan öğrenerek parçaları birleştirebilir, büyük resmi daha net görebilirsiniz.

 2. 2 Patolojik yalancılar çatışmadan kaçınmaya çalışırlar.


  Patoloji bir yalancı ne pahasına olursa olsun çatışmadan uzak duracak ve sizinle yüzleşmekten kaçınacaktır. Patolojik yalancılar özellikle hatalarının veya kusurlarının yüzlerine vurulduğu durumlarda konuşmayı pek sevmezler. Hemen karşı savunmaya geçerek aleyhlerine olan durumun gidişatını değiştirmeye çalışarak suçu önce başkasına sonra size atmayı deneyecektir.

 3. 3 Patoloji yalancılar gerçekleri farklı ya da çarpıtarak anlatırlar.


  Patolojik yalancılar çoğu zaman bahaneler veya senaryolar ortaya atarak hatalarını gizlemeye çalıştıkları için hikayelerinin her dakika değiştiğini fark edebilirsiniz. Olaylar ve hayat karşısında bakış açıları da değişkenlik gösterebilir. 1 ay önce yanlış olarak nitelindirdikleri bir davranışı bugün doğru bularak kendileri o davranışı göstermekte bir sakınca bulmayabilirler.

 4. 4 Patolojik yalancılar güvenilmezlerdir.


  Hayatınızdaki kişinin desteğine ihtiyaç duyduğunuzda bahaneler üreterek, sizi yüzüstü bırakarak ortadan kaybolması tam da patolojik yalancıların yapacağı türden bir davranıştır. Oysaki gerçek bir hayat arkadaşı ona ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda durabilmeli ve en zor zamanlarınızda size yardım edebilmelidir. Bir patolojik yalancı ise yanınızda olamadığı gerçeğini kabullenmek yerine, size neden yardım edemediği ve yanınızda olamadığı konusunda bahaneler üreterek, kendini haklı çıkarmaya çalışacaktır.

 5. 5 Patolojik yalancılar başkalarının hikayelerini kendi hikayeleri gibi anlatırlar.


  Eğer hayatınızdaki kişi daha önceden bildiğiniz veya duyduğunuz başkalarının hikayelerini kendi hikayesi gibi anlatıyorsa, o zaman bu, patolojik bir yalancıyla birlikte olduğunuzun önemli bir işaretidir. İlk başta zararsız görünebilir ama birlikte olduğunuz kişinin kendisinin farklı bir versiyonunu sunması hiç sağlıklı bir durum değildir. Üstelik bu yalanlara ilişkiniz boyunca siz de mağdur kalacaksınız ve bir süre sonra istemesenizde bu yalanların birer parçası haline geleceksiniz.

 6. 6 Patolojik yalancılar iyi bir manipülasyoncudur.


  Hayatınızdaki kişi sizi belirli şeylere evet, hayır ya da tamam demeniz için manipülatif teknikler kullanıyorsa, büyük olasılıkla iyi bir patolojik yalancıdır demektir. Çoğunlukla kendinizi kötü hissettirmeye çalışarak, sizi kendisi için bir şeyler yapmaya mecbur kılacaktır. İlerleyen süreçtede ilişkinizde eksik ve hatalı taraf sizmişsiniz gibi düşünmenize neden olarak kendinizi yetersiz görmeye başlayacaksınız.

  Hayatınızdaki kişide bu 6 işarete mutlaka dikkat edin. Kendisinde bu işaretleri görüyorsanız o kişiyle olan ilişkinizi gözden geçirmenizde fayda var demektir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend