Neden Bazı Hamileler Daha Fazla Yumurta Aşerir?

4 dakikada okuyabilirsin


Daha önce hamile kalmış olsanız da olmasanız da, hepimiz hamilelik boyunca aşermenin ne demek olduğunu biliyoruz. Ama peki aşerme dediğimiz bu ünlü iştah değişikliklerine neden olan nedir? Hamileyken, yeme alışkanlıklarınız ve düzeniniz değişir, yani vücudunuzun vitamin ve besin olarak yeni ihtiyaçları oluşur. Genellikle bu ihtiyaçlar, çok beklenmedik yiyecekler için istek şeklinde kendini göster. Bazı aşerilen besinler hamileler arasında daha yaygındır, çünkü bu besinler hamilelerin ihtiyaç duyduğu besinlerle doludur. Vücudunuzdaki tüm hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak az veya çok sayıda aşerme ortaya çıkabilir.

Çikolata, meyve, turşu ya da kahve hamilelik sırasında en yaygın aşerilen şeyler olsa da bazı hamileler diğerlerine oranla daha fazla yumurta aşarebilir. Hamileliğiniz öncesinde yumurta çok tercih ettiğiniz bir yiyecek olmayabilir. Hatta belki sevmediğiniz yiyecekler arasında yer alıyor olabilir. Ama hamileliğiniz birlikte birden bire yumurta aşermeye başlamış olabilirsiniz. Aklınıza hemen aniden yumurta aşermenin kötü bir şeye işaret olup olmayacağı gelmesin, çünkü hamilelik sırasında aşermeler iyi nedenlerle ortaya çıkarlar. Hamileyken yumurta aşermeniz durumunda merak edeceğiniz muhtemel iki husus daha vardır. Bunlardan ilkinin hamileyken yumurta yemenin yararlarının neler olduğu, bir diğeri de hamileyken ne kadar yumurta tüketiminin uygun olacağı. Çünkü aşerme kaynaklı olarak ister istemez normalin üzerinde bir yumurta tüketme isteği ve yönelimi yaşayacağınız için kafanızdaki bu ve benzer soru işaretlerinin olması gayet normaldir. Ama hiç merak etmeyin kafanızdaki tüm bu soru işaretlerini yazımın devamında gideriyor olacağım.

Yumurta hamilelik için mükemmel bir besindir.

Yumurta, çok çeşitli besinsel faydaları olan bir yiyecektir. Yüksek kalorisi ve zengin içeriği ile anne adaylarının tok kalmaları için harika bir yoldur. Yumurta harika bir protein kaynağıdır. Özellikle vejetaryenseniz ve et tüketmiyorsanız, yumurta vücudunuza protein almanızın en kolay ve sağlıklı yolu olacaktır.

Yumurta ayrıca sağlıklı yağlar ve demir içerir. Yumurtanın içeriğindeki demir özellikle bebeğinizin büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olacağı gibi, anne adayınında kansızlığını giderme noktasında son derece yararlı olacaktır. Yumurta aynı zamanda A, D ve E vitaminlerinin yanı sıra folat, selenyum, lutein, zeaksantin, kolin ve riboflavin gibi birçok önemli mineralin harika bir kaynağıdır. Yumurta içerdiği tüm harika besinlere ek olarak, karbonhidrat alımını kısıtlayan biri için mükemmel bir sağlıklı atıştırmalık veya kahvaltı seçeneğidir.

Hamilelerin yumurtayı ölçülü tüketmesi önemlidir.

Sağlığa sayısız faydasına bakılırsa, diğer aşerilen yiyeceklerden farklı olarak yumurtanın, kendiniz ve bebeğiniz için suçluluk duymadan kendinizi şımartabileceğiniz bir besin olduğu açıktır. Yine de, canınız her öğün bir omlet aşeriyorsa, kendinize ve vücudunuza bir noktada artık dur demeniz gerekebilir. Çünkü tahmin edeceğiniz gibi her şey gibi yumurtayı da aşırıya kaçmadan günde sadece bir ila iki adet tüketmeniz hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı açısından daha uygun olacaktır.

Olası bir hastalık riskine karşın yumurtanızı yemeden önce tamamen piştiğinden emin olmak da önemlidir.  Bu nedenle az pişmiş, rafadan yumurta yemeyi ya da yumurtanın sarısına banmayı sevenlerin bebek doğana kadar bir süre beklemeleri gerekecektir.

Tüm bunları hamileliğiniz sırasında canınız yumurta çektiğinde veya yumurta aşerdiğinizde aklınızda bulunsun yeter. Yine tabi ki her zaman söylediğim gibi sizin için en doğru öneri ve tavsiye için kendi doktorunuza danışmayı unutmayın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend