Deprem Sırasında Ortaya Çıkan Işıkların Sebebi Nedir?

3 dakikada okuyabilirsin


Sismik ışıklar olarak da bilinen deprem ışıkları, bazen deprem öncesinde, sırasında veya sonrasında gözlemlenen gizemli ışık olaylarıdır. Tipik olarak gökyüzünde parlak ışık parlamaları, parlayan küreler veya flamalar olarak görünürler ve birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilirler. Deprem ışıklarının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır ve bu fenomenlerin doğası ve kökeni hakkında hala çok fazla bilimsel tartışma vardır.

Deprem ışıklarıyla ilgili ana teorilerden biri, bir deprem sırasında yer kabuğundan elektrik enerjisinin salınmasıyla ilgili olduklarıdır. Bazı bilim adamları, tektonik plakalar hareket ettiğinde ve birbirine sürtündüğünde, plakalar arasındaki sürtünmenin bir elektrik yükü oluşturduğuna inanılmaktadır. Bu yük daha sonra bir deprem sırasında görülen parlak ışıkları üreten bir elektrik boşalması şeklinde atmosfere salınabilir.

Başka bir teori, deprem ışıklarının bir deprem sırasında Dünya’nın içinden çıkan gazların emisyonu ile ilgili olduğudur. Tektonik plakalar hareket ettiğinde ve yer kabuğunda bir kırılma oluşturduğunda, metan, karbondioksit ve hidrojen gibi gazlar mantodan kaçabilir ve atmosferde parlak bir bulut oluşturabilir. Bu parlak bulutun, bir deprem sırasında görülen parlak ışıkların kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Üçüncü bir teori, deprem ışıklarının Dünya’nın manyetik alanıyla ilişkili olmasıdır. Bazı bilim adamları, bir deprem sırasında tektonik plakaların hareketinin, Dünya’nın manyetik alanını geçici olarak değiştirerek ışık yaymasına neden olabileceğine inanıyor. Bu ışığın da deprem ışıklarının kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Kesin nedenleri ne olursa olsun, deprem ışıkları hala nispeten nadirdir ve dünya çapında yalnızca birkaç yerde gözlemlenmiştir. Genellikle Japonya, İtalya ve Kaliforniya gibi yüksek sismik aktiviteye sahip bölgelerde rapor edilirler. Birçok durumda, deprem ışıklarına garip sesler veya hava basıncındaki değişiklikler gibi diğer olağandışı jeolojik veya atmosferik olaylar da eşlik eder.

Gizemli doğalarına rağmen, deprem ışıkları bilim adamları tarafından uzun yıllardır incelenmekte ve bu fenomenlerin kökenini açıklamak için çok sayıda girişimde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, deprem ışıklarının kesin nedeni bilinmemektedir ve bu ilgi çekici ve açıklanamayan fenomeni tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend