Deprem Çantasının İçinde Neler Olmalı?

1 dakikada okuyabilirsin


Afet veya acil durum kiti olarak da bilinen bir deprem çantası, bir sismik olayın ardından hayatta kalmanıza ve bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek temel öğelerden oluşan bir çantadır. İyi hazırlanmış bir deprem çantası kolayca erişilebilir ve taşınabilir olmalıdır. Böylelikle hızlı bir şekilde deprem çantanızı yanınıza alabilir ve kendinizi tahliye edebilirsiniz. İşte bir deprem çantasında olması gereken bazı temel öğeler:

 1. 1 Yiyecek ve su


  Bisküviler, kuruyemişler ve konserve ürünler gibi bozulmayan yiyeceklerin yanı sıra bol miktarda su (kişi başına günlük en az 3 litre) stoklayın. Acil servislerin size ulaşması kimi zamanlarda tahmin ettiğinizden daha uzun sürebileceğinden, en az üç gün yetecek kadar malzemeye sahip olmanız önemlidir.

 2. 2 İlk yardım çantası


  Kapsamlı bir ilk yardım çantası, yapışkanlı bandajlar, gazlı bez, antiseptik mendiller, ağrı kesiciler ve ihtiyaç duyabileceğiniz reçeteli ilaçlar gibi öğeleri içermelidir.

 3. 3 Aydınlatma


  Elektrikler kesilirse karanlıkta aydınlanmanıza ve önünüzü görmenize yardımcı olması için bir el feneri, ekstra piller ve ek bir ışık kaynağı yanınıza alın.

 4. 4 İletişim


  Enkaz altında kalmanız durumunda yardım sinyali verebilmek için tam şarjlı bir cep telefonu ve düdük bulundurun. İletişim ağının kesilmesi ihtimaline karşılıkta iki yönlü telsiz işinize yarayacacaktır.

 5. 5 Giysiler ve barınak


  Evinizi boşaltmanız gerekirse yanınıza fazladan giysi, battaniye almayı unutmayın. Kendinize sığınak sağlamak için ise su geçirmez bir muşamba, uyku tulumu veya çadır alın.

 6. 6 Araçlar


  Gaz vanalarını kapatmanıza, kapıları zorla açmanıza ve geçici onarımlar yapmanıza yardımcı olacak bir çok amaçlı bir çakı, bir çekiç, bir İngiliz anahtarı ve bir tornavida bulundurmanızda fayda var.

 7. 7 Kişisel hijyen malzemeleri


  Kişisel hijyeninizi korumaya ve olası salgın hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için ıslak mendil, diş fırçası, diş macunu ve el dezenfektanı gibi malzemeleri çantanıza mutlaka koyun.

 8. 8 Nakit para ve önemli belgeler


  Nakit para, kimlik, sigorta belgeleri ve diğer önemli belgeleri su geçirmez ve taşınabilir bir çantayla birlikte saklayın.

 9. 9 Evcil hayvan malzemeleri


  Eğer bir evcil hayvanınız varsa, deprem çantanıza kendisi için yiyecek, su ve gerekli ilaç veya malzemeleri ekleyin.

 10. 10 Rahatlatıcı öğeler


  Son olarak, stresli bir zamanda sizi sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olacak kitaplar, oyunlar veya en sevdiğiniz bir eşyanız gibi öğeler eklemeyi düşünebilirsiniz.

Deprem çantanızın içeriğinin, sizin özel ihtiyaçlarınızı ve koşullarınızı karşılayacak şekilde özelleştirilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin tıbbi bir durumunuz varsa, ek tıbbi malzeme veya ekipman eklemeniz gerekebilir. Çocuklarınız varsa, fazladan kıyafet, oyuncak veya atıştırmalık almanız gerekebilir.

Tüm eşyaların iyi durumda olduğundan ve en az üç gün yetecek kadar malzemeye sahip olduğunuzdan emin olmak için deprem çantanızı düzenli olarak kontrol etmek ve güncellemek de iyi bir fikirdir. Bir deprem olduğunda evinizden uzakta olmanız ihtimaline karşı arabanızda ikinci bir deprem çantası bulundurmayı da düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak bir deprem çantası, bir sismik olaya hazırlanmak ve hayatta kalmak için hayati bir araçtır. Bu listede yer alan temel ihtiyaç malzemelerini çantada hazır bulundurarak, bir depremin ardından yardım size oluşana kadar güvenliğinizi ve sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend