Olimpiyat Sporcuları Neden Madalyalarını Isırırlar?

3 dakikada okuyabilirsin


Sporcuların olimpiyat madalyalarını ısırması, zaferi sembolize eden ve madalyanın gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesini sağlayan sporcular arasında uzun süredir devam eden bir gelenektir. Böyle bir geleneğin doğmasının temelinde sporcuların elde ettikleri başarıyı kutlamalarından çok kazandıkları altın madalyanın gerçek olduğundan emin olmak istemeleridir. Çünkü altın diğer metaller gibi sert olmayıp ısırıldığı zaman üzerinde diş izi çıkmaktadır. Geçmişteki eski Olimpiyat Oyunları esnasında altın madalyalara farklı metaller karıştırılıp sert hala getirildiği için sahte olup olmadığı anlamak üzere böyle bir geleneğin doğduğu düşünülmektedir. Bugün ise bu gelenek biraz daha farklı amaçlarla yapılmaktadır. Bunlar neymiş gelin birlikte bir bakalım. 

Madalyaları ısırma geleneği uzun yıllardır devam ederken, sporcuların bunu neden yaptıklarına dair birkaç farklı açıklama vardır. Birçok sporcu için bu, zaferlerini anmanın ve sıkı çalışmalarını ve sporlarına olan bağlılıklarını kutlamanın bir yoludur. Madalyayı ısırmak aynı zamanda kalıcı bir anı oluşturarak sporcunun başarılarıyla fiziksel olarak bağlantı kurmasını ve yıllarca bunu hatırlamasını sağlamaktadır.

Sporcuların madalyalarını ısırmalarının bir başka nedeni de kendilerine maddi ve manevi olarak destek olanlara minnettarlık göstermek istemeleridir. Bu, koçlarını, aile fertlerini ve yol boyunca onlara yardım eden arkadaşlarını dahil ettikleri bir kutlamadır. Sporcu madalyayı ısırarak, kendisini destekleyenlere teşekkür etmekte ve zaferini onlarla paylaştığını göstermektedir.

Ayrıca madalyayı ısırmak da bir meydan okuma sembolü olarak görülebilir. Sporcuların, başkalarının mümkün olduğunu düşündüklerinden bağımsız olarak, engellerin ve zorlukların üstesinden geldiklerini ve galip geldiklerini kanıtlamalarının bir yoludur. Bu, özellikle Olimpiyat yolculukları sırasında kendinden şüphe duyulan veya zorluklarla karşılaşan sporcular için geçerlidir.

Madalya ısırmanın sporcular arasında gelenek haline gelmesinin bir diğer sebebi de, bunun iyi şans getirdiğine ve başarılarının gelecekte devam etmesini sağladığına inanmalarındandır. Madalya ısırmak o kadar yaygın bir uygulama haline gelmiştir ki, artık Olimpiyat oyunlarının bir parçası haline gelmiştir ve birçok sporcu bunun Olimpiyat deneyiminin önemli bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Genel olarak sporcuların Olimpiyat madalyalarını ısırmalarının çeşitli nedenleri olsa da, bu uygulama esasında bir geleneğe bağlıdır ve zaferin, minnettarlığın, meydan okumanın ve batıl inancın sembolü haline gelmiştir. Olimpiyat madalyalarını ısırmak, zaferlerini anmak, şükranlarını göstermek veya başarılarını kanıtlamak gibi hangi amaçla olursa olsun sporcular arasında nesilden nesile aktarılan kalıcı bir gelenek olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend