Çocuklar İçin En Arkadaş Canlısı 5 Köpek Irkı

1 dakikada okuyabilirsin


Evcil hayvanlar her zaman sahiplerine sadık olmuşlardır. Özellikle de köpekler oyuncu, sadık ve çok güvenilirlerdir. Ancak çocuklu bir evde, herhangi bir evcil hayvan sahibi olurken çocuğun güvenliğini her açıdan düşünerek ekstra dikkatli olmak gerekir. Köpekler, evcilleştirelebilir diğer tüm hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanların başında gelmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu tüm köpeklerin çocuk dostu olmadığıdır. Bu nedenle köpek beslenilecek evde çocuk varsa, çocuk dostu köpek ırklarından birini tercih etmek oldukça önemlidir. Golden retriever, beagle, labrador, pug, kaniş, dalmaçyalı, alman çoban, Saint Bernard, cavalier king charles spaniel, border collie, newfoundland, Havanese, Papillon, Fransız bulldog, corgi, İrlanda seteri gibi ırklar çocuklarla dost köpek ırkları olarak kabul edilir. Bu ırklar arasından da çocukların etrafında olması güvenli olan en cana yakın köpek ırklarının bir listesini oluşturduk. Buna göre şu 5 köpek ırkı çocuklarla daha arkadaş canlısı olmaları bakımından diğerlerine göre biraz daha öne çıkmaktadır:

 1. 5 Pug


  Pug cinsi köpekler cana yakın ve zekidir. Boyutları küçük ve evde bakım için oldukça uygun köpeklerdir. Parlak iri gözleri ve kırışık yüzleri Pugları diğer köpeklerden ayıran en önemli özellikleridir. Bu ayırt edici, sevimli özellikleri sahiplerinin de en bayıldıkları özellikleridir. Puglar doğayı, gezmeyi çok severler ve oldukça meraklıdırlar. Puglar ortalama 9-10 kg ağırlığında köpeklerdir. Puglar dokunulmaya, okşanmaya ve sevilmeye bayılan cana yakın köpeklerdir. Az bakım gerektiren, nadiren havlayan, uyumaktan ve uyuklamaktan keyif alan bir ırktır. 

 2. 4 Pomeranian


  Pomeranianlar, uysal ve iyi huylu yapılarıyla bilinirler. Parlak kabarık tüyleri, onları diğer tüm ırklar arasında en şirin görünmelerini sağlayan özellikleridir. Bu özellikte Pomeranianları dünyanın en popüler süs köpeği ırklarından biri yapar. Farkındalıkları yüksek ve zeki köpeklerdir. Bu sayede çocuklarla iyi ilişki kurmada hiç zorlanmazlar. Pomeranianların eğitilmesi ve terbiye edilmesi de oldukça kolaydır. Dünya genelinde yaklaşık 11 köpek ırkı Pomeranian cinsine benzerlik göstermektedir. Bu nedenle farklı köpek ırklarıyla kimi zaman karıştırılabilmesi mümkündür. 

 3. 3 Beagle


  Beagleların, eğlenceli ve arkadaş canlısı özellikleri onların aile köpekleri olarak adlandırılmalarına neden olmuştur. Beaglelar aynı zamanda enerjik, meraklı ve sağlam yapıları ile tanınırlar. Bir beagle maksimum 15-16 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Bu cins biraz tembel ve oyun oynamak istemeyen çocuklar için birebirdir. Sürekli hareketli oluşları nedeniyle çocukları oyuna ve aktivite yapmaya sürükleyen, yorulmak bilmeyen oyun arkadaşları olarak bilinirler. Ayrıca sahiplerini herhangi bir şüpheli durum hakkında derhal uyarabilen, tehlikeleri sezebilen sadık bekçi köpekleri de olabilirler. 

 4. 2 Labrador


  Labradorlar, dünyanın en popüler köpek türlerinden biridir. Ancak kimi zaman Golden Retriever ile karıştırılabilmektedirler. Arkadaş canlısı ve sıcak kanlı yapıları sayesinde herkesin dikkatini kolaylıkla çekebilirler. Çok sabırlıdırlar ve her şeyi çok çabuk kavradıkları için eğitilmeleri de oldukça kolaydır. Ayrıca avcılık, yüzme, itaat, gösterme, bulma, iz sürme ve takip gibi konularda da oldukça yetenekli bir türdür. Dışa dönük, dostane ve aktif yapıları çocuklarla kolaylıkla iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır. Bu kadar güzel ve özel özelliklere sahip bir köpek türünün çocuklarla anlaşamaması zaten pek mümkün olmayacaktır.  

 5. 1 Golden Retriever


  Golden Retrieverlar için dünyanın en popüler ve en sevilen köpek ırkı demek pekte yanlış olmayacaktır. O kadar sevilmektedir ki her yıl 3 Şubat Uluslararası Golden Retriever Günü olarak kutlanmaktadır. Golden Retrieverlarla insanlar arasında özellikle de çocuklarla özel bir bağ vardır. Bu da onların çocuklu aileler tarafından en çok tercih edilen cins olmasını sağlamıştır. Hoşgörülü, oyuncu, eğlenceyi seven ve arkadaş canlısı köpekler olan Golden Retrieverlar aynı zamanda zeki, keskin sezileri olan ve sadık köpeklerdir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend