Tüm Zamanların En İyi 25 Western Filmi

2 dakikada okuyabilirsin


İster korku isterseniz de romantik filmlerden hoşlanın,  ama kesinlikle iyi senaryo ve oyuncu kadrosuna sahip bir western filmi gibisi yoktur. Üstelik western filmlerinin ana hatlarında kovboylar olsa da en az diğer filmler kadar romantik ve hatta ürkütücü olabilmektedir. Biz de tüm zamanların en iyi 25 western filmleri listesini yaparkende en çok buna dikkat ederek, seçtiğimiz filmlerin farklı tarzlarda filmlerden keyif alan herkese hitap edilmesi için özenle seçimlerde bulunduk. Yani anlayacağınız bu western filmleri listesindeki filmler romantik ya da korku filmi seven birisinin de hiç sıkılmadan keyifle izleyebileceği türde filmler.

Robert Redford, Clint Eastwood, Sam Elliott ve John Wayne gibi ünlü aktörlerin hayranıysanız ve onların filmlerine bayılıyorsanız, bu western filmlerinde kendilerini iş başında gördüğünüzde eminiz onlara yeniden aşık olacaksınız. Onları at sırtında gün batımına doğru yola çıkmadan önce silahlı haydutları, gaddar ödül avcılarını ve hilekar kumarbazları nasıl dize getirdiklerini izleyeceksiniz.

Sıkı bir Vahşi Batı hayranı olarak listemizdeki bazı filmleri çoktan izlemiş olabilirsiniz. Ama listedeki filmlerin hepsi birer baş yapıt ve kesinlikle tekrar tekrar izlenmeyi hak eden filmler. Ya da western filmlerine karşı hep bir ilginiz vardı ve merak ediyordunuz ama henüz hiç izleyememiş olabilirsiniz. Bu yüzden İlk kez bir western filmi izleyecek biri için listemizdeki 25 film arasından seçim yapmanın hiç kolay olmayacağını biliyoruz. Ancak bu denenmiş ve başarılı filmlerden hangisini seçerseniz seçin kesinlikle pişman olmayacaksınız. Çünkü listemizde Stagecoach (Cehennemden Dönüş) gibi oldukça eski klasiklerden, Django Unchained (Zincirsiz) gibi daha modern yapıtlara kadar herkes için bir şeyler var. İşte tüm zamanların en iyi o 25 western filmi:

 1. 25 The Man Who Shot Liberty Valance (Kahramanın Sonu)


  John Ford'un yönetmenliğini üstlendiği, John Wayne ve James Stewart'ın başrolde oynadığı Kahramanın Sonu'nda gerçeğin ne olduğu bulunmaya çalışılıyor, ama cevap o kadar basit olmayabilir.

 2. 24 The Salvation (Kurtuluş)


  Kristian Levring tarafından yönetilen ve Mads Mikkelsen, Jeffrey Dean Morgan ve Eva Green gibi ünlü isimler yer almakta. Karısı ve oğlu acımasız bir çete tarafından yanlışlıkla öldürülen bir adam intikam peşinde koşar. Ancak bu intikam arayışı karşılıksız kalmaz.

 3. 23 She Wore a Yellow Ribbon (Şeref Süvarileri)


  1949 yapımı olan ve yine John Ford’un yönettiği, John Wayne’nin başrolde oynadığı teknicolor sistemiyle çevrilen bu film aslında bir süvari üçlemesinin ikinci filmidir. Bu film öncesinde 1948 yapımı Fort Apache (Apaçi Kalesi) filmini, sonrasında ise 1950 yapımı Rio Grande (Aslanlar Diyarı) filmini üçleme şeklinde izleyebilirsiniz. Bir süvari lideri Kızılderililer ile olan ilişkileri yumuşatmaya çalışırken bir yandan da bazı kişileri onlara karşı korumak zorundadır.

 4. 22 McCabe & Mrs. Miller (McCabe ve Bayan Miller)


  Robert Altman tarafından yönetilen, başrollerinde Julie Christie ve Warren Beatty’in yer aldığı McCabe ve Bayan Miller, alışılagelmiş western filmlerinden farklı olarak derin duygulu bir aşk ve iş hikayesi. Eşsiz olaylar dizisi ve inanılmaz film müziği için bile mutlaka izlenilmesi gereken bir film McCabe ve Bayan Miller.

 5. 21 The Hateful Eight (Nefret Sekizlisi)


  Quentin Tarantino'nun bir başka harika filmi The Hateful Eight, soğuk, kar yağışlı bir günde kendilerine sığınacak bir yer arayan 8 yabancının birbirleriyle olan ilginç ve gerilim dolu ilişkilerini konu alıyor.

 6. 20 Lonely Are the Brave (Yalnız ve Cesur)


  Kirk Douglas, Walter Matthau ve Gena Rowlands da dahil olmak üzere bu unutulmaz western filminin oyuncu kadrosu, filmin güçlü senaryosunu çok daha çekici hale getiriyor.

 7. 19 Shane (Vadiler Aslanı)


  Shane (Alan Ladd), bir ırgat olarak daha sakin bir hayat ümidi olan eski bir silahşordur. Ta ki, çalıştığı aile ile acımasız bir sığır baronu arasındaki tartışmanın bir parçası olana kadar. Bu filmin Akademi Ödüllü sinematografisi, onu tüm zamanların en iyi western filmlerinden biri yapmaktadır.

 8. 18 The Searchers (Çöl Aslanı)


  Aktör John Wayne ve yönetmen John Ford, aksiyon dolu bu western filminde 12. kez birlikte çalışıyorlar.

 9. 17 Once Upon a Time in the West (Bir Zamanlar Batıda)


  Bu destansı hikaye, güzel bir genç kadını acımasız bir katilden kurtarmak için yerel bir haydutla güçlerini birleştiren gizemli bir silahşorun hikayesini anlatıyor. Aksiyon, macera ve romantizmi bir arada barındıran sürprizlerle dolu bir western filmidir.

 10. 16 Red River (Kanlı Nehir)


  Howard Hawks tarafından yönetilen Kanlı Nehir’de Montgomery Clift, başarılı bir Teksas sığır çiftçisinin genç koruyucusu olarak çıkış rolünde hayal kırıklığına uğratmıyor ve beklenilenden çok daha fazlasını sunuyor. Ortaklar, sığırlarla birlikte bol aksiyonlu, yorucu bir yolculuğa çıkarlar.

 11. 15 Django Unchained (Zincirsiz)


  Quentin Tarantino’nun hem yazdığı hem de yönettiği 2012 yapımı bu Akademi Ödüllü filmde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson ve Kerry Washington yer alıyor. Karısını zalim bir çiftlik sahibinden kurtarma görevine giden eski bir kölenin hikayesini konu almaktadır.

 12. 14 Giant (Devlerin Aşkı)


  Teksaslı zengin bir çiftlik sahibi (Rock Hudson), Doğu Yakası'ndan (Elizabeth Taylor) zarif bir genç kadınla evlendiğinde, ikisi içinde yeni hayatlarına uyum sağlamanın bu kadar zor olacağını beklemiyordu. Devlerin Aşkı, George Stevens'a En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü kazandıran bir film olmuştur.

 13. 13 The Wild Bunch (Vahşi Belde)


  Değişen dünyaya uyum sağlamaya çalışan yaşlı bir çetenin hikayesidir. Sam Peckinpah tarafından yönetilen Vahşi Belde iki farklı dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterilen izlenmeye değer bir western filmidir.

 14. 12 True Grit (İz Peşinde)


  1969 versiyonunun yeniden uyarlaması olan, Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper, Hailee Steinfeld gibi yıldızlarla dolu muhteşem bir kadroya sahip mutlaka izlenmesi gereken bir film. 1969 yılındaki üstün performansı her ne kadar John Wayne’e Oscar kazandırmış olsa da filmin bu versiyonu orijinalinden bile daha iyi diyebiliriz.

 15. 11 Rio Bravo (Kahramanlar Şehri)


  Rio Bravo'yu izlemediyseniz eğer bugüne kadar gerçek bir kovboy filmi izlememişsiniz demektir. Cesur bir Şerif (John Wayne), kötü şöhretli bir sığır baronunun kardeşini cinayetten hapse attığında hesaplaşmaya hazır olun. Yönetmen koltuğunda yine Howard Hawks oturmaktadır.

 16. 10 The Good, the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin)


  Sergio Leone tarafından yönetilen bu film, bir western filminden bekleyebileceğiniz her şeye sahiptir: aksiyon, macera ve tabi ki silahlı bir Clint Eastwood.

 17. 9 The Treasure of the Sierra Madre (Sierra Madre Hazineleri)


  Meksika'daki üç madenci hazine bulmak için Sierra Madre dağlarına giderler. Ancak hazine yerine birçok sorunla karşılaşırlar. Yapım yılı olan 1947 yılında 4 dalda ödüle aday gösterilen film 3’ünü kazanmayı başarmıştır.

 18. 8 Butch Cassidy and the Sundance Kid (Sonsuz Ölüm)


  Başrolünü Paul Newman ve Robert Redford’un paylaştığı, iki efsanevi banka soyguncusu ve onların tehlikeli maceralarına katılan güzel bir genç öğretmenin hikayesinin anlatıldığı bir filmdir. Filmde tarihteki gerçek kişilerden esinlenilmiştir. George Roy Hill tarafından yönetilen Sonsuz Ölüm, 4 Oscar ödülünün yanı sıra 17 farklı ödül daha kazanmayı başarmış nadir western filmlerindendir.

 19. 7 Stagecoach (Cehennemden Dönüş)


  Yönetmen John Ford ve aktör John Wayne’nin birlikte çektikleri ilk film olan bu 1939 yapımı kült western klasiği, John Wayne'nin büyük bir çıkış yakalamasını sağlamıştır. Film aynı zamanda John Ford’un ilk sesli western filmi olma özelliğini de taşımaktadır. Stagecoach şimdiye kadar yapılmış en etkili western filmlerden biridir. Bunu da aldığı iki Akademi Ödülü ve 5 adaylığıyla çoktan kanıtlamıştır.

 20. 6 The Magnificent Seven (Muhteşem Yedili)


  1954 yapımı klasik bir Japon filmi olan Yedi Samuray'a dayanan Muhteşem Yedili, 1960 yapımı filmin yeniden çevrimidir. Filmde bir silahşor grubu, Meksika’nın bir köyündeki kasaba halkını, terör estiren baskıcı haydutlardan korumak zorundadır. Antoine Fuqua'nın yönettiği Muhteşem Yedili’nin kadrosunda Denzel Washington, Chris Pratt, Ethan Hawke ve Vincent D'Onofrio gibi önemli isimler vardır.

 21. 5 The Power of the Dog


  Bir kadın ve oğlu, yeni kocasının çiftliğine taşınır ve burada onun karizmatik ama otoriter erkek kardeşiyle tanışırlar. Oğul ve erkek kardeş arasında beklenmedik bir bağ oluştuğunda, sırlar ortaya çıkar. Sonu ise hiç beklenmedik bir şekilde biter. Jane Campion tarafından hem yazılan hem de yönetilen The Power of the Dog, Batı romanlarıyla tanınan Amerikalı bir roman yazarı olan Thomas Savage'ın 1967 tarihli aynı isme sahip romanına dayanan bir filmdir.

 22. 4 Dances with Wolves (Kurtlarla Dans)


  Kevin Costner hem yönettiği hem oynadığı Kurtlarla Dans’ta, Amerikan İç Savaşı’ndan sonra Batı'ya giden ve onu kendilerinden biri olarak kabul eden bir grup Siyu arasında yaşayan birlik askeri Teğmen John Dunbar olarak adeta parlamaktadır. Bunu da en iyi film de dahil olmak üzere kazandığı 7 Akademi Ödülü ile kanıtlamış bir yapımdır.

 23. 3 The Call of the Wild (Vahşetin Çağrısı)


  Jack London’ın aynı adı taşıyan ve çok satan romandan uyarlanan bu film, California'daki evinden kaçırılan Buck adlı bir köpeğin hikayesini anlatıyor. Buck'ı kaçıranlar onu Yukon'a götürürler. Burada eski bir doğa adamıyla (Harrison Ford) arkadaş olur ve ikisinin de hayatlarını değiştiren bir maceraya başlarlar. Vahşetin Çağrısı ailenizle birlikte keyifle izleyebileceğiniz türde bir western filmidir.

 24. 2 Hostiles (Vahşiler)


  Ünlü bir ordu yüzbaşısının (Christian Bale), bir Cheyenne şefi ve ailesini tehlikeli bir yolculuğa çıkarmasını konu alan oldukça sürükleyici bir western filmdir. Christian Bale filmin başrolünü Rosamund Pike ve Wes Studi ile paylaşmaktadır. Scott Cooper’ın yönettiği Vahşiler, Christian Bale’in harika oyunculuğu için bile mutlaka izlenmesi gereken western filmleri arasındadır.

 25. 1 The Longest Ride (Seninle Bir Ömür)


  Nicholas Sparks'ın aynı isimli romanından uyarlanan Seninle Bir Ömür’ün yönetmen koltuğunda George Tillman Jr. oturuyor. Luke özlediği hayatına dönmek isterken yolu Sophia ile kesişir. Neo western tarzda bir film olan Seninle Bir Ömür dram, romantizm ve biraz da komedi unsurları içeren bir yapımdır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend