Katmandu’da Neler Yapabileceğinizi Eğlenerek Öğrenin

1 dakikada okuyabilirsin


Katmanduya seyahatiniz öncesi detaylı bir gezi rehberi arıyorsunuz ama bulamıyor musunuz? O zaman gelin Katmandu için hazırladığımız bu testle Katmandu hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretirken eğlenmenizi sağlayalım.

Nepal’in başkenti Katmandu, M.S. 723 yılında Lichhavi hükümdarı Raja Gunakamadeva tarafından deniz seviyesinden yaklaşık 1.300 metre yükseğe kurulmuş bir şehirdir. Katmandu, Baghmati ve Vishnumati nehirlerinin birleştiği yere yakın tepelik bir bölgede yer almaktadır. Katmandu hem ülkenin hem de bölgenin en önemli iş, turizm ve ticaret merkezlerindendir. 1970’lerden itibaren daha hızlı gelişim gösteren şehir bugün doğasıyla ve kültürel değerleriyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 2015 yılındaki 7.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle birçok tarihi bina ve tapınak hasar görmüş olsa da, şehir kısa sürede yaralarını sarmayı başarmış ve ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmiştir. Eğer sizinde seyahat listenizin başında Katmandu yer alıyorsa ve kısa bir süre içerisinde bir seyahat planlıyorsanız, bu testimiz sayesinde Katmandu’da nereleri görmeniz ve hangi aktiviteleri mutlaka yapmanız gerektiğini testimizi çözdükten sonra öğrenmeniz mümkün. Eğer mevcutta Katmandu’yu gezip, gördüyseniz sadece kendinizi test etmek isterseniz de hemen ilk soruyla başlayabilirsiniz. 

 1. 1 Katmandu'da yapmanız gereken şeylerden biri alışverişe gitmek. Nepal'deki en eski sokak pazarı nerededir?

  1. Jemaa El Fnaa
  2. Chatuchak
  3. Asan
  4. Chandni Chowk
  Doğru!
  Yanlış!

  Asan'daki hareketli meydan, muhtemelen Nepal'deki en eski sokak pazarı olan Asan Çarşısı'na ev sahipliği yapmaktadır. Hem yerli halkın hem de turistlerin gözdesi olan pazarda yiyecek ve baharatlardan, elektrikli eşyalara, giysilere ve hatta altına kadar hemen hemen her şey satılmaktadır.

 2. 2 Shivapuri Nagarjun Ulusal Parkı'nda aşağıdakilerden hangisini yapmanız mümkün değildir?

  1. Şelale görmek
  2. Budist tapınağı ziyaret etmek
  3. Himalayaları görmek
  4. Bir kaplan sevmek
  Doğru!
  Yanlış!

  Shivapuri Nagarjun Ulusal Parkı, Nepal'in 9. milli parkıdır. Katmandu Vadisi içindedir ve Himalayaların güzel manzarasına sahiptir. Bölge için önemli bir su toplama alanı üzerinde oturan parkın içinde birçok şelale mevcuttur. Tibet rahibe manastırı da dahil olmak üzere birçok dini yer vardır. Parkta kaplan sevmeniz mümkün değildir ama park, leoparlar ve orman kedileri de dahil olmak üzere birçok memeliye ve kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

 3. 3 Nepal'deki en popüler şeylerden biri momo'dur. Peki ama momo nedir?

  1. Yiyecek
  2. Müze
  3. Hediyelik eşya
  4. Gezi
  Doğru!
  Yanlış!

  Momo, çoğunlukla sığır eti ile veya tavuk eti ile doldurulmuş mantıya oldukça benzeyen popüler bir Nepal yiyeceğidir. Bu nedenle denenmeden dönülmemesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.

 4. 4 Katmandu'daki Chandragiri Tepeleri'nin zirvesine 2016'da yılında açılan hangi yöntemle ulaşabilirsiniz?

  1. Teleferik
  2. Buharlı tren
  3. Bisiklet parkuru
  4. Füniküler
  Doğru!
  Yanlış!

  Chandragiri teleferiği 2,4 km uzunluğundadır. Yolculuk ortalama 9 dakika sürmektedir ve teleferik saatte 1000 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Tepeden Himalayaların ve şehrin manzarası muhteşemdir.

 5. 5 Yoğun bir gezi turunun ardından, biraz dinlenmenin zamanı geldi. Nepal'in ulusal çiçeği olan hangi çiçeği görmek için Ulusal Botanik Bahçesine gidiyoruz?

  1. Kasımpatı
  2. Orman gülü
  3. Zambak
  4. Menekşe
  Doğru!
  Yanlış!

  Nepal bayrağı savaşta zafer için kırmızıya boyanmıştır, ancak aynı zamanda orman güllerinin rengidir. Ulusal Botanik Bahçesi, Katmandu'nun en yüksek zirvesi olan Phulchwki Dağı'nın eteğinde yer alır ve 1962'de Kral Mahendra tarafından açılmıştır. 30'dan fazla farklı temalı bahçeye sahip merkez, bitki koruma, eğitim, araştırma, sergileme ve en önemlisi rekreasyona odaklanmaktadır.

 6. 6 Helikoptere binmek Katmandu'da yapabileceğiniz en farklı aktivitelerden biri olacaktır. Bu etkinlik sırasında hangi dağı görmeniz mümkündür?

  1. Titlis Dağı
  2. Fuji Dağı
  3. Kilimanjaro Dağı
  4. Everest Dağı
  Doğru!
  Yanlış!

  Katmandu'da bir helikopter yolculuğu yaptığınızda kendinizi Everest Dağı'nın yamaçlarından bulacaksınızdır.

 7. 7 Narayanhiti Sarayı, 2001 katliamından sonra duvarlarda kalan kurşun deliklerini görebileceğiniz bir müze artık. Bu katliamın kurbanları kimlerdi?

  1. Sarayda çalışan personel
  2. Kral ve kraliçe
  3. Dini protestocular
  4. Diplomatik ziyaret için gelen yetkililer
  Doğru!
  Yanlış!

  Kral Birendra ve Kraliçe Aishwarya'nın dahil olduğu kraliyet ailesinin toplam 11 üyesi, en büyük oğulları Dipendra Bir Bikram Shah Dev tarafından öldürülmüştür. Prens daha sonra kendisini vurarak intihar etmiş ve üç gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Prens; kral ve kraliçeyi öldürmüş olsa bile Nepal yasalarına göre kral olarak taç giymiştir. Ancak komadan uyanamayarak hem hayatını hem de tacını kaybetmiştir. 

 8. 8 Deniz seviyesinden yaklaşık 2.175 metre yüksekte olan Nagarkot, gün doğumunu ve gün batımını izlemek için ideal bir noktadır. Bunun dışında onu bu kadar çekici yapan nedir?

  1. Tuz madeni
  2. Kaplıca suları
  3. Himalayalar
  4. Kayak merkezi
  Doğru!
  Yanlış!

  Nagarkot, Bagmati eyaletindedir ve Katmandu'dan yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ayrıca Katmandu'dan yaklaşık 762 metre daha yüksektir. Katmandu, Himalayaların kalbinde yer alırken, Nagarkot yukarıda yükselir ve biri Everest Dağı'nın da dahil olduğu Himalayaların panoramik manzarasını sunar. 

 9. 9 Katmandu'dayken hangi dağa tırmanmayı deneyebilirsiniz?

  1. Broad Peak Dağı
  2. Everest Dağı
  3. K2 Dağı
  4. Changtse Dağı
  Doğru!
  Yanlış!

  Everest Dağı, 8.849 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağı unvanını elinde tutmaktadır.

 10. 10 Bilgelik kazanmak ve negatif enerjiyi ortadan kaldırmak için bir Tibet dua çarkını döndürmek, Boudhanath Stupa'da katılabileceğiniz ruhsal bir aktivitedir. Stupanın yeri nasıl seçilmiştir?

  1. Havaya bir tavuk fırlatılarak seçilmiştir.
  2. Kralın mezarının bulunduğu yer seçilmiştir.
  3. Prensin gözü bağlanarak bir yerde durması istenmiştir.
  4. Halkın istediği yer seçilmiştir.
  Doğru!
  Yanlış!

  Kral Vikramaditya, özenle oyulmuş geleneksel su çeşmesi olan bir dhunge dharanın dikilmesini ister. Ancak çeşmeden su gelmez. Astrologlarına danıştığında, çok spesifik özelliklere sahip bir insanın kurban edilmesinin gerekli olduğunu söylerler. Böyle özelliklere sahip tek kişiler ise kral ve iki oğludur. Kral cesurca oğullarından birinin kafasını kesmeye gönüllü olur. Oğlunun kafası uçar ve yakındaki tapınağa düşer. Üzgün diğer prens tapınağa gitmeye karar verir ve havaya bir tavuk fırlatarak düştüğü yerde bir stupa inşa etmeye yemin eder.

Katmandu'da Neler Yapabileceğinizi Eğlenerek Öğrenin

Yayın tarihi
 1. Quiz sonucu
  Skorunuz
  Doğru!
  Sonuçlarınızı Paylaşın
 2. Quiz sonucu

  Katmandu mu? Orası da neresi?

  Skorunuz

  Daha önce Katmandu'yu gezmiş biri olarak testimizi çözdüysen sanırız çok fazla gezebilme şansın olmamış gibi. Henüz Katmandu'ya gitmemiş ama gitmeyi planlayan biri olarak testimizi çözdüysen de Katmandu'da nereleri gezmen gerektiğini ve hangi aktiviteleri yapabileceğini artık öğrenmişsin demektir. 

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 3. Quiz sonucu

  Katmandu'ya dair oldukça fazla şey biliyorsun.

  Skorunuz

  Görünen o ki ya kısa süreli de olsa Katmandu'da bulunmuşsun ya da seyahatin yakın zamanda bu yüzden bir takım araştırmalarda bulunup Katmandu hakkında birçok önemli şeyi çoktan öğrenmişsin. Testimiz sonrası Katmandu hakkında yeni öğrendiğin yerleri ve aktiviteleri yapılacaklar listene eklemeyi unutma.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 4. Quiz sonucu

  Katmandu hakkındaki bilgine hayran kaldık!

  Skorunuz

  Katmandu'da neler yapılabileceğini ve nerelerin gezileceğini bu kadar iyi bildiğine göre ya çok gezen ya çok okuyan birisin. Kim bilir belki de ikisi.

  Sonuçlarınızı Paylaşın

Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend