Yakın Geçmişte Türkiye ile Amerika Arasında Yaşanmış Krizler

1 dakikada okuyabilirsin


Son zamanlarda Rahip Brunson ‘ın serbest bırakılmasını isteyen Amerika ile yaşanan diplomatik sorunlar ve Amerika’nın krize yol açan istekleri, bize geçmişte neler yaşadığımızı hatırlatıyor. İşte yakın geçmişte Amerika ile Türkiye arasında yaşanmış olaylar.

 1. 1 Johnson Mektubu (1964)


  Haziran 1964'te ABD başkanı Johnson, başbakan İsmet İnönü'ye Kıbrıs konusunda bir mektup yazdı. Mektupta Türkiye'nin Kıbrıs konusunda herhangi bir eyleme başlamadan ABD ile bilgi paylaşmasını aksi takdirde NATO ve BM konseylerini acil toplantıya çağıracağını söylemişti. İsmet İnönü'nün cevabı ise yerinde ve kararlıydı. "Yeni bir dünya kurulur. Türkiye de o dünyada yerini alır."

 2. 2 İncirlik Üssünün Kapatılması (1974)


  Adana'daki İncirlik Üssü ABD'nin Sovyet Rusya'ya karşı merkez operasyon üssüydü. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ABD'nin Türkiye'ye silh ambargosu uygulamaya başlamasıyla Türkiye kendi toprakları içerisindeki üslerin kontrolünü ABD'den alarak Türk Silahlı Kuvvetlerine devretmişti. ABD, 1978 Eylül ayında amborgoyu kaldırınca İncirlik Üssü tekrar ABD kullanımına verildi.

 3. 3 1 Mart Tezkeresi (2003)


  ABD, Irak'ı işgal ederken bölgeye Türk askeri sevikayıtını bekliyordu. Fakat TBMM bu konuda Türk askerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasını engelleyen bir karar alarak ABD'nin tepkisini çekmişti. Amerika yine de Irak'a başka bölgeden girmiş fakat Amerikan ordusunun planları bütünüyle değişmişti.

 4. 4 Çuval Geçirme Olayı (2003)


  Amerikan askerleri Irak'ın Süleymaniye şehrinde Türk karakolundaki subayları başlarına çuval geçirerek göz altına aldı. Fakat Türkiye bu olay karşısında çok fazla bir tepki göstermedi.

 5. 5 Vize Sorunu (2017)


  ABD, Türkiye'deki konsoloslukta çalışan Metin Topuz'un tutuklanmasından sonra Türkiye'den gerçekleştirilen vize başvurularını kabul etmeyeceğini bildirmiş, Türkiye de aynı yolla misilleme yapmıştı. Aralık ayında iki ülke de karşılıklı olarak vize kısıtlamalarını kaldırdı.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend