Çin’in Nüfusu Artmaya Devam Edecek Mi?

2 dakikada okuyabilirsin


Bir araştırma kuruluşu olan Çin Sosyal Araştırmalar Akademisi’ne göre, ülke nüfusu 10 yıl içinde zirveye ulaşacak. 2029’a kadar Çin’in 1.44 milyar nüfusu olacak, ardından nüfus azalmaya başlayacak. 21. yüzyılın ortalarında Çin nüfusunun yaklaşık 1.3 milyona düşmesi bekleniyor, ancak dünyadaki en kalabalık ülke ünvanını elinde tutmaya devam edecek.

Düşüş, düşük doğum oranlarından ve ülkenin 40 yıldan fazla süren tek çocuk politikasının uzun vadeli sonuçlarından kaynaklanıyor. Ayrıca, nüfus daha da yaşlanıyor. Toplam 65 yaş üstü nüfus, 2050 yılına kadar nüfusun %25’ine ulaşabilir.

Nüfus değişiminin 200 milyon daha az işçi ile ekonomik büyümeye de etkisi olacaktır. Uzmanlar, hükümetin hızlı davranması ve daha fazla insanı istihdam etmesi için yeni önlemler alması gerektiğini söylüyor. 

Çin’in tek çocuk politikası, 1970’lerde patlayan nüfusu engellemek için hükümet tarafından yürürlüğe girmiştir. İki veya daha fazla çocuğu olan çiftler para cezasına çarptırılmaktaydı. 2016 yılında Çin nihayet politikayı terk etmeye ve çiftlerin iki çocuğu olmasına izin vermeye karar verdi. Bununla birlikte, yeni politika yasa haline gelmesine rağmen doğum sayısı önemli ölçüde artmadı. Şu anda doğum oranı kadın başına 1,6’dır. Artan sağlık ve eğitim maliyetleri nedeniyle, gittikçe daha fazla Çinli çift, daha büyük bir aileye sahip olmak için bir kez daha düşünmek zorunda kalmaktadır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend