Game of Thrones Hayranlarına Kötü Haber! Tamamen Ziyarete Kapatılabilir

4 dakikada okuyabilirsin


Popüler bir Hırvat kenti olan ve aynı zamanda son yılların en popüler TV dizilerinden Game of Thrones’un çekimlerine ev sahipliği yapan Dubrovnik şehri bu çekiciliğinin kurbanı olmak üzere. Adriyatik Denizi’nin parlayan yıldızı bu şehir başta kalesi olmak üzere Orta Çağ’dan kalma eserleriyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ancak dizininde etkisiyle turist sayısının bu kadar artmış olması yerel otoriteleri oldukça endişelendiriyor. Dubrovnik’in yeni seçilen belediye başkanı Mato Franković bu konuda bazı somut adımlar atmak üzere.

Filmlerin, dizilerin ve televizyonun nerede tatil yapacağımıza karar verirken tatil planlarımıza etkisi oldukça büyüktür. Bunun en önemli örneklerinden birini İngiltere’nin ITV isimli kanalında ‘Love Island” (Aşk Adası) isimli TV dizisi başladığından ve popüler bir dizi haline geldiğinden beri diziden etkilenen binlerce kişi kendi tatil romantizmini yaşabilmek adına pasaportlarını çıkardı ve İspanya’nın en büyük adası olan Mallorca’ya uçuş rezervasyonları yaptı. 

MallorcaAynı şekilde Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan Netflix’in TV dizisi Narcos’tan beri Kolombiya’nın Medellín şehrine turistlerin ilgisi ve sayısında büyük artış oldu. 

MedellínYine İngiltere’nin Channel 4 isimli televizyon kanalında yayınlanan ”Celebrity Island with Bear Grylls” (Bear Grylls ile ünlüler adası) isimli Survivor benzeri programdan sonra çekimlerin yapıldığı Panama sahillerine adeta akın oldu. 

PanamaABD’nin HBO kanalında 17 Nisan 2011 tarihinde ilk bölümü yayınlanan Game of Thrones diziside aynı yukardaki örnekler gibi Dubrovnik’in adeta bir istilaya uğramasına neden oldu. Dizinin popüler hale gelmesiyle birlikte dizinin çekimlerinin yapıldığı yeri öğrenen Game of Thrones hayranları Orta Çağ kenti Dubrovnik’e ya da dizideki bilinen adıyla ”King’s Landing”e akın etti. Şehir her gün 10.000’den fazla turisti ağırlamak durumunda kalmaktadır. 

Şehrin tarihi dokusunun bozulmaması ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi adına UNESCO’nun 1979’da Dünya Mirası Listesi’ne aldığı şehir için önerdiği günlük ziyaretçi sayısı 8.000 olmasına rağmen Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Franković turist sayısını 4.000 kişi ile sınırlamak istiyor. İki yıllık planında, Dubrovnik Liman İdaresi Başkanı Blaz Pezo’ya ileteceği bir bildiriyle de şehre yolcu gemilerinin duraklamalarını iptal etmek de bulunuyor. 

Franković’in bildirisinin içeriğinde: ‘Durum, kelimenin tam anlamıyla sürdürülemez bir hal almaktadır. Tarihi merkezde yaşanan yoğun trafik ve özellikle haftanın sonlarında şehre gelen ve sayıları 10.000’i bulan insan sayısı şehri yaşanmaz kılmaktadır. Bu durum Dubrovnik’in anıtsal mirası, güvenlik ve ziyaretçi deneyimi açısındanda olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Franković son olarak şunları ekliyor: ”Önümüzdeki iki yılda turist sayısını azaltarak bir milyon eurodan fazla para kaybedebiliriz, ama gelecekte çok daha fazla kazanacağız. Dubrovnik en kaliteli tatil seçeneklerinden biri olmayı hak ediyor.”

Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Franković bu konuda oldukça kararlı görünüyor. Bu nedenle kısıtlamalar başlamadan önce Dubrovnik’i gezilecek yerler listenizin başına alın derim. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend