Evinizi İstila Eden Karıncalardan Kurtulmanın Yolları

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Kış mevsiminin bitip baharın gelmesiyle birlikte karıncalar yavaş yavaş yüzlerini göstermeye başladılar. Kış uykusundan uyanan karıncalar bir sonraki kış gelmeden hemen işe koyulacaklardır. Bu nedenle evinizi istila etmeye başlamaları an meselesidir. Birçok insan evlerini istila eden karıncalar nedeniyle oldukça muzdarip durumdalar. Kullandıkları modern yöntemler ve çeşitli haşere ilaçları kesin çözüm olmamak birlikte kısmen etkili olsada bazen kalıcı çözümler bulmak pek mümkün olmuyor. İşte tam da bu noktada karıncıları evinizden uzak tutacak bu yöntemler işinize yarayabilir.

 1. 1 Yapışkan Bant


  Hemen hemen her evde bulunan yapışkan bir bant kullanarak karıncalardan kurtulabilirsiniz. Evinizde karıncalardan uzak tutmak istediğiniz bir nesnenin veya kurabiye dolu bir kavonuzun etrafını çift taraflı yapışkan bant ile veya bantın yapışkan tarafı üstte kalacak şekilde sarın. Karıncaların bu engeli geçmeye çalışmayacaklarından emin olabilirsiniz. Ayrıca karıncalar olsun ya da olmasın, evde her zaman bantın bulunması iyi bir fikirdir.

 2. 2 Borik Asit


  Boril asit, ev de dahil olmak üzere çok yaygın bir kullanım alanı olan bir bileşiktir. Ev için en önemli ve etkili kullanım alanlarından biri evdeki istenmeyen haşerelerdir. Suyun içine bir ölçek borik asit ve on ölçek şeker karıştırarak yapacağınız bir solüsyon ile davetsiz misafirleri tespit ettiğiniz herhangi bir çatlak veya yarık boyunca borik asidi serpiştirerek onları uzaklaştırabilirsiniz. Ulaşılması zor köşelere ve karşılaştığınız tüm derin boşluklara küçük miktarlarda doğrudan tozda dökmeniz etkili olacaktır. Fiyat anlamında da oldukça uygundur. Ek olarak borik asidin küçük çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından yutulmaması gerektiğini ve onlar tarafından ulaşılamayacak yerlere koymanızı öneririz.

 3. 3 Tebeşir


  Karıncalardan nasıl kurtulacağına dair bir başka güzel örnek tebeşirdir. Tebeşir mini mikroorganizmaların milyonlarca sene önce deniz diplerinde biriken kabuklarıdır. Sular çekilince tebeşir tabakaları ortaya çıkmıştır. Karıncaların evinize girebileceği herhangi bir delik veya kapının etrafına tebeşirle çizeceğiniz çizgeler onları bu çizginin dışında kalmasını sağlayacaktır. Yine bahçe bitkilerinizi de haşerelerden uzak tutmak için etraflarına toz tebeşir dökebilirsiniz.

 4. 4 Un


  Böcek ilacı kullanmadan karıncalardan kurtulmanın bir yolu da undur. Kiler veya erzak raflarınız boyunca ince bir çizgi un serpin, karıncalar undan yapmış olduğunuz bu çizgiyi geçmeyecektir.

 5. 5 Limon


  Evinizde limon varken böcek ilacı veya karınca tuzağına ihtiyacınız yok. Limon haşerelerle mücadelete tahmin edebileceğinizden daha güçlü ve etkilidir. İlk olarak kapı ve pencere eşiklerine limon suyunu sıkın. Daha sonra limon suyunu karıncaların içine girdiği herhangi bir deliğe veya çatlaklara dökün. Son olarak eve giriş yapabildikleri tüm girişlerin etrafına küçük limon kabuğu dilimleri dağıtın. Böylelikle karıncalar, hoş karşılanmadıkları mesajını alacaklardır.

 6. 6 Portakal


  Bahçenizdeki, avlunuzdaki yada evinizdeki karıncalardan portakal ile temelli kurtulun. Bir karıştırıcıda, 1 fincan ılık suyla birlikte birkaç portakal kabuğunu püre yapın. Küçük haşereleri paketlemek için çözeltiyi yavaşça oyuk ve çatlakların içine dökün.

 7. 7 Karabiber


  Yıllık yaz ziyaretçileriniz mutfağınızı çoktan istila etti. Emin olun ki o karıncalar şeker arıyor. Onlara şeker yerine biraz karabiber verin. Karabiberi karıncaların tezgah arkaları gibi baktığı yerlere serpin yada doğrudan karınca deliğinden aşağıya dökün ve karıncaları uzak tutun.

 8. 8 Tuz


  Karıncalar evinize giriş yollarını buldular ise başta kapı eşiğine ya da doğrudan yollarına tuz serperek onları durdurun. Karıncalar bu bariyeri geçmek istemeyecektir.

 9. 9 Talk Pudrası


  Talk pudrası dünyadaki en yumuşak mineral olan talkın inceltilmiş, toz halidir. Etkili bir organik karınca önleyici olarak talk pudrasını kapı ve pencereler gibi bilinen giriş noktaları etrafına serbestçe dağıtın gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

 10. 10 Sirke


  Karıncalar sirke kokusundan nefret ederler. Karıncalardan kurtulmak için bir sprey şişesinin yarısını sirke, kalan yarısını suyla doldurun ve karıncaları gördüğünüz bölgelere püskürtün. Karıncaların daha güzel kokulu evlere geçmesinin çok uzun sürmeyeceğini göreceksiniz. Eğer çok sayıda karınca veya karınca yuvası var ise doğrudan sadece sirke dökebilirsiniz. 

1


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend