Elektronik Sigaraların Potansiyel Zararları Nelerdir?

3 dakikada okuyabilirsin


“Elektronik nikotin dağıtım sistemleri” olarak da bilinen elektronik sigaralar (veya e-sigaralar), sağlık üzerindeki etkileri hakkında az miktarda bilgi bulunmasına rağmen, dünya çapında artan bir şekilde kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde elektronik sigaralar çoğu eyalette ve İnternet’teki alışveriş merkezlerinde kolayca bulunur. Ama elektronik sigaralar ne kadar güvenli?

Bu soruyu ele almak için, California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Riverside beş elektronik sigara markasını değerlendirdi ve tasarım hataları, yeterli etiketleme eksikliği, kalite kontrol ve sağlık konularında çeşitli endişeler buldular. Elektronik sigaraların potansiyel olarak zararlı olduğu sonucuna varıyorlar ve düzenleyicileri, elektronik sigaraları piyasadan güvenli bir şekilde değerlendirilene kadar çıkarmayı düşünmeye çağırıyorlar.

Geleneksel sigaralardan farklı olarak elektronik sigaralar, kartuşta bulunan diğer bileşiklerle birlikte, ısıtma ile yaratılan aerosol formunda nikotini buharlaştırır. Ancak tütünün yanmasıyla oluşan binlerce kimyasal madde ve toksik madde üretmez. Bununla birlikte elektronik sigaralardan çıkan aerosol haline getirilmiş buharlarda bulunan kimyasallar hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

Bbazı insanlar elektronik sigaraların geleneksel sigaraların güvenli bir alternatifi olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, elektronik sigaralar ve güvenlikleri hakkında neredeyse hiçbir bilimsel çalışma yok. Elektronik sigaraları ilk değerlendiren çalışmalardan biri bu ürünlerin gelecekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek birçok kusuru olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar elektronik sigaralarla ilgili olarak etiketleme, nikotin içeriği, sızdırmazlık, hatalı parçalar, elden çıkarma, doldurma siparişlerindeki hatalar, nikotin içeriği, sızıntı, kusurlu parçalar, elden çıkarma hataları ve netliği konularını incelemişlerdir.

Başlıca gözlemleri şunlardır:

  • Piller, atomizörler, kartuşlar, kartuş sarıcılar, paketler ve kullanım kılavuzları, elektronik sigara içeriği, kullanımı ve gerekli uyarılar hakkında önemli bilgiler içermemektedir.
  • Bağımlı ve tehlikeli bir kimyasal olan nikotini çocuklar, yetişkinler, evcil hayvanlar ve çevreye maruz bırakabilecek şekilde elektronik sigara kartuşları sızıntısı.
  • Halen, atılan kartuşlardan su kaynaklarına ve toprağa giren ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen nikotin kontaminasyonuna yol açabilecek kartuşlar dahil, elektronik sigara ürünlerinin ve aksesuarlarının uygun şekilde bertaraf edilmesine yönelik hiçbir yöntemin olmaması.
  • Elektronik sigaraların üretimi, kalite kontrolü, satışı ve reklamları ile ilgili bir düzenlenme olmayışı.

Elektronik sigara kullanıcıları ve hatta elektronik sigara kullanmayanların sağlığını korumak için çok fazla araştırma yapılması çok önemli. Elektronik sigara üreticileri ve pazarlamacılarının ‘güvenli’ olduğu iddialarının aksine, aslında bu elektronik sigaralar tarafından üretilen buharların toksisitesi hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir. Potansiyel sağlık riskleri hakkında herhangi bir şey öğrenene kadar elektronik sigara kartuşlarının nikotin içeren içeriğinin ısıtılması üzerine üretilen toksinler, üreticilerin ‘güvenlik’ iddiaları en iyi ihtimalle şüphelidir.

Haklı olarak, elektronik sigara buharlarının potansiyel toksik ve sağlık etkileri hakkında daha fazla bilgi, halkın elektronik sigaraların güvenliği konusunda kesin bir cevap almaları açısından gereklidir. Umarız yakın gelecekte, bilim adamları elektronik sigaraların nikotin dağıtım aracı olarak iddia edilen “güvenliğine” karşı kesin kanıtlar sağlayabilir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend