Enerji İçecekleri Çocuklar İçin Güvenli mi?

4 dakikada okuyabilirsin


Enerji içecekleri; şeker, tatlandırıcılar, bitkisel takviyeler, vitaminler ve taurin dahil olmak üzere konsantre miktarda kafein ve diğer uyarıcılar içeren içeceklerdir. Enerji içecekleri enerji, dayanıklılık, konsantrasyon, atletik performans ve hatta kilo kaybını iyileştirmek için pazarlanmaktadır. Ancak, bu iddiaları kanıtlamak için sınırlı sayıda çalışma vardır. Aslında, birçok yan etki, bunların tüketilmesinin güvenli olup olmadığı sorusunu gündeme getirerek bu ürünlerle ilişkilendirilmiştir.

Bu içecekler çocuklar için önerilmese de, bu içecekleri içen gençlerin sayısı yıllar içinde artmıştır. 11 ile 18 yaş arasındaki yaş grubunda, erkekler kızlardan daha fazla enerji içeceği tüketmektedir. Ayrıca, en çok ve en az hareketsiz bireyler, bu içeceklerin daha fazlasını tüketenlerdir.

Kafein molekülü

Enerji içecekleri çocuklar için güvenli midir? 

Enerji içecekleri yüksek ve düzenlenmemiş miktarda kafein içerir. Normalde, 12 ila 18 yaşları arasındaki çocuklar ve gençler, günde bir fincan kahveye eşdeğer olan 100mg’dan fazla kafein içmemelidir.

Enerji içecekleri, porsiyon başına yaklaşık 50 mg ila 500 mg kafein içerir. Çocuklar tarafından tüketilen kafein seviyeleri, çok çeşitli sağlık sonuçlarına neden olabilir. Bu olumsuz etkilerin bazıları tıbbi yardım almayı gerektirecek kadar ciddi.

Genel olarak, enerji içecekleri tüketimi ile bağlantılı yıllık acil servis ziyaretlerinin sayısı 2007’de 10,068’den 2011’de 20,783’e çıkmıştır. Ayrıca, enerji içecekleriyle ilgili 34 ölüm meydana gelmiştir ve bu içeceklerin güvenliği konusunda araştırmalar güvence altına alınmıştır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 12-17 yaşları arasındaki 1.145 ergenin, 2007’de enerji içeceği ile bağlantılı acil durumlar için acil servise gittiğini bildirmiştir. 2011 yılında, 1.499’a yükselmiştir.

Enerji içeceklerinin çocuklar üzerindeki sağlığa etkileri nelerdir?

Her ne kadar sağlıklı bireyler kafeini ölçülü olarak tolere edebilseler de, tıpkı alkollü içecekler gibi ağır kafein tüketimi; mani, nöbet, felç ve hatta ani ölüm gibi ciddi sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir.

Çocukların ve ergenlerin, enerji içeceklerinden olumsuz etkilenme riski daha yüksektir. Bunlar çarpıntı, uyku problemleri, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve nöbetleri içerir. Daha fazla enerji içeceği içen çocukların alkol kullanması ya da içki içmesi, sigara içmesi ya da başka ilaçlar kullanması ve hiperaktivite ve diğer yüksek riskli davranışları sergileme olasılığı yüksektir.

Bu aynı zamanda kendine zarar verme davranışı, davranışsal düzenleme ve diğer sosyal becerilerle ilgili sorunların yanı sıra abur cubur tüketimi gibi kötü yaşam tarzı seçimleriyle de bağlantılıdır. Uzun vadede, bu içeceklerin yüksek şeker içeriği diş çürüğüne, kilo almaya, şişmanlığa veya fazla kiloya ve tip 2 diabetes mellitusa neden olur.

Çok miktarda kafein, kalp ritmi bozuklukları, artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi kalp ve kan damarı sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda, kafein hala gelişmekte olan kardiyovasküler ve sinir sistemlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bazı durumlarda, çocuklar ve gençler bu içecekleri kontrolsüz içerler. Günde birkaç şişe ble ölümcül olabilir. Kafein zehirlenmesi, kafein yoksunluk belirtileri, uyku bozuklukları, dehidratasyon ve anksiyete, düzenlenmemiş enerji içeceği tüketiminin başlıca tehlikeleri arasındadır.

Aslında, Amerikan Kalp Birliği (AHA) bu içecekleri içen çocuklara karşı uyarıyor. Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, kafeinli enerji içeceklerinin kalbin elektriksel özelliklerinin bir kısmını değerlendirmek için kullanılan bir elektrokardiyogramda yapılan bir ölçüm olan QTc aralığını belirgin şekilde uzattığını ve ayrıca merkezi ve brakiyal kan basıncını arttırdığını buldular. Uzun süreli QTc aralığı, kalpteki değişmiş bir elektriksel aktiviteden gelen bir tür hızlı kalp atış hızı olan ventriküler taşikardi olasılığını artırır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend