Dünyanın Obezite ile Başı Büyük Dertte

2 dakikada okuyabilirsin


Yeni bir tıbbi rapor, dünyadaki obez insan sayısının son 40 yılda %600 arttığını göstermekte. Raporda, dünya nüfusunun yaklaşık %12’sinin obez olarak yaşadığı belirtiliyor. Önümüzdeki on yıl içinde dünya nüfusunun %20’si fazla kilolu olması öngörülüyor. 

Rapor, vücut kitle indeksi, boy ve kilo arasındaki ilişkiyi temel almaktadır. Normal, sağlıklı bir insan 20 ile 25 arasında bir vücut kitle indeksine sahiptir. Vücut kitle indeksi 30’dan büyük olan kişiler obez olarak kabul edilir. 

Dünyadaki obez insanların çoğunun dünyanın zengin ülkelerinde yaşaması şaşırtıcı değildir. Altı ülke: ABD, İngiltere, İrlanda, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda, dünyadaki obez insanların beşte birini oluşturuyor. Çin ve ABD, dünyadaki en yüksek obez sayısına sahiptir. Buna karşılık, en yoksul ülkeler, en az kilolu insan sayısına sahiptir. Güney Asya ve güneydoğu Asya’da, örneğin, nüfusun% 25’i az kiloludur.

Çok fazla kilolu insan olması, ilaç, doktor ve hastaneler için artan maliyetlerle dünya sağlık sistemine çok büyük bir mali yük getirmektedir. Tıp uzmanları, şişmanlığın ilaçla ve tek başına egzersizle tedavi edilemeyeceğine işaret etmektedir. Diyetinizi değiştirmek ve daha az yağlı yiyecek ve şekerli içecekler tüketmeniz de önemlidir. Ayrıca daha fazla taze meyve ve sebze yememiz ve işlenmiş gıda alımını azaltmamız gerekiyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend