Son Seçim Anketleri Herkes için Büyük Merak Konusu? Peki Son Durum Ne?

3 dakikada okuyabilirsin


31 Mart Türkiye yerel seçimlerine doğru ilerlerken meydanlar daha da kalabalıklaşıyor. Yerel seçim havasından çok sanki genel seçimlermiş gibi bir hava yaratmış olsa da bakalım 31 Mart seçim sonuçları nasıl olacak, herkes merak ediyor.

Şimdi. Birçok kişi anket yapıyor. Bazı youtube kanalları halka sorular sorarak seçimin nabzını tutuyor. Özellikle büyük şehirlerde başa baş giden belediye başkan adayları için sonuç tam olarak tahmin edilemiyor.

Çeşitli seçim anket firmaların yaptığı çalışmaların bazı çalışmalarını burada sizler için toparladık.

Ankara'da yarışı kim kazanacak?

ORC Araştırma firmasının 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için yayınladığı seçmen tercihi raporunda CHP'nin adayı, İYİ Parti'nin de desteklediği Mansur Yavaş önde götürüyor. 14-31 Ocak tarihlerini kapsayan en güncel araştırmada Ankara seçmeninin %41.9'u Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy tercihini Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi adayı olan Mansur Yavaş'tan yana kullanacağını bildiriyor. Seçmenlerin %36,8'i ise Ankara'nın Cumhur İttifakı/Ak parti adayı Mehmet Özhaseki'den yana oy kullanacağını açıkladı. 5 puanlık fark var.

Piar Araştırma şirketinin 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankette de sonuçlar aynı. Ankara'da Mansur Yavaş yüzde 41,7 ile Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin yaklaşık 6 puan önünde yer alıyor.

Gezici Araştırma şirketinin dokuz büyük şehirde yaptığı yerel seçim anketine göre ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ilk sırada yüzde 51,8 ile AK Parti + MHP Cumhur İttifakı’nın AK Parti adayı Mehmet Özhaseki, ikinci sırada ise yüzde 46,3 ile CHP + İyi Parti Millet İttifakı’nın CHP'li adayı Mansur Yavaş bulunuyor.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Ankara'da Mansur Yavaş'ın 5-6 puan önde olduğunu söyledi. Kulat, "Son 5 seçimde muhalefet görmediği düzeyde önde görünüyor. Bunda ekonomik kaygıların da mutlaka bir etkisi var." dedi.

SAROS Danışmanlık: Ankara'da, bin 620 denekle, 19-28 Eylül tarihleri arasında yapılan yüz yüze görüşmeye göre Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş'ın tahmini oy oranı yüzde 46,2, Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin ise yüzde 37,9. Bu oranlara kararsızların oyları dağıtıldığındaysa Yavaş'ın oy oranı yüzde 54,1'e, Özhaseki'nin oy oranı ise 44,3'e çıkıyor. Yine büyük oranda Mansur Yavaş önde görünüyor.

PollMark Araştırma: Ankara'da 10-16 Şubat 2019 tarihlerinde 5 bin 40 kişinin katılımıyla gerçekleşen ankete göre Mansur Yavaş'ın oy oranı yüzde 42,1; Mehmet Özhaseki'nin ise ise yüzde 32. Arada minimum 10 puanlık fark söz konusu.

İstanbul için son anketler ne diyor?

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi de 31 Mart 2019 yerel seçimlerine ilişkin yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Konsensus İstanbullulara, "Bu pazar bir yerel seçim olsa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti.

Anket sonucuna göre, araştırmaya katılanların yüzde 44,3'ü AK Parti'ye, yüzde 41,6'sı CHP'ye oy vereceklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 6,1'i kararsız.

PollMark Araştırma Şirketi: PollMark Araştırma Şirketi'nin, 9-15 Şubat tarihlerinde görüştüğü 5 bin 24 kişiye dayandırdığı kamuoyu yoklaması, AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım'ın oy oranının yüzde 36 olacağını öngörüyor. Ankete göre yarışın favori ismi ise yüzde 37,8 tahmini oy oranıyla CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu.

ORC Araştırma: Bursa ve Eskişehir'de belediyeler el değiştirebilir

ORC Araştırma şirketinin Bursa, Balıkesir, Denizli ve Eskişehir'de 17-21 Ocak tarihleri arasında yaptığı araştırmada Bursa'da belediyenin az farkla Millet İttifakı'nın adayı Mustafa Bozbey'e geçtiğini gösteriyor.

ORC'nin 6 Mart'ta açıkladığı yeni anket sonuçlarına göreyse, CHP- Millet İttifakı'nın adayı Yılmaz Büyükerşen ile Ak Parti- Cumhur İttifakı'nın adayı Burhan Sakallı arasında sadece 1,1'lik bir fark mevcut. Seçmenlerin yüzde 49,6'sı Büyükerşen derken, yüzde 48,5'lik bir kesim Sakallı'ya oy vereceğini söylüyor. 1,9'luk kesimse diğer isimlere destek verecek.

Kaynak


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend