Dolar Neden Yükseliyor? Büyük Bir Ekonomik Krizin Sinyalleri Mi?

Türk Lirası, yatırımcı sermayesi çıkışı ve ülkenin durumu yönetme kabiliyeti ile ilgili endişeler nedeniyle dolara karşı rekor düşük seviyesine geriledi.3 dakikada okuyabilirsin


2
23 paylaşım, 2 puan

Türk Lirası, bir önceki güne göre %5 düşüşle çarşamba günü dolar bazında 4.80 seviyesinin üzerine geriledi.

Söz konusu düşüş, Merkez Bankası’na 7 Haziran’da yapılması planlanan bir para politikası toplantısından önce faiz oranlarını hızla artırması yönünde baskı uyguluyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği oranların düşük olması.

Daha yüksek oranlar bir para birimini destekleyebilir ve enflasyonu hafifletebilir, ancak aynı zamanda borçlanmayı daha pahalı hale getirerek ekonomik büyümeyi engelleyebilir.

Yılbaşından bu yana dolar yüzde 20’den fazla değer kazandı. Risk, Türk halkını daha fakir hale getirerek, ithalat fiyatını artıracak. Aynı zamanda, daha fazla yatırımcının Türk Lirasının değerinin düşmesi nedeniyle yatırımlarının değerinin düşmesini beklemeleri durumunda paralarını çekmeye ve Türkiye’ye yatırım yapmaya teşvik edebilir.

Türkiye’nin piyasadaki değişkenliği ve sapmaları, gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinin baskı altına aldığı küresel bir eğilimi yansıtmaktadır. Ekonomistler, kısmen ABD Federal Rezervinin faiz oranlarını yükseltmesi ve yatırımcıları paralarını diğer ekonomiler yerine ABD’ye yerleştirmesi için teşvik etmelerinden kaynaklandığını söylüyor.

Türkiye özellikle yabancı sermayeye bağımlı olduğu için, bu durum karşısında en çok acı çekenlerden birisidir. Para birimlerinde keskin düşüşler yaşayan diğer ülkeler arasında Brezilya ve Arjantin bulunmaktadır.

Ancak, Türkiye’nin para birimi, karmaşık siyasi zemin nedeniyle özellikle sert bir şekilde düştü. Merkez Bankası teoride hükümetten bağımsız olmakla birlikte, Erdoğan önümüzdeki ay yapılacak erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine hazırlanırken Merkez Bankasına faiz oranlarını yükseltmemesi için baskı yapmakta.

Londra’da Capital Economics ekonomistlerinden olan Jason Tuvey, Merkez Bankası “Erdoğan’ın baskısına boyun eğmeye devam edip faiz oranlarını yükseltmekten kaçınıyorsa, bu para biriminde daha da keskin bir düşüşe neden olacağını” söylüyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yükselişin Erdoğan’a zarar vermek ve sandık sonuçlarını etkilemek için olduğunu söyledi. Bozdağ, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Doları manipüle ederek millete ve ceplerine zarar verecek ve seçim sonucunu değiştirecek sonuçlara varacaklarına inananlar yanılıyor” diye ekledi.

Tüm bu gelişmeler karşısında da 24 Haziran cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan’a meydan okuyan ana muhalefet partisinin adayı Muharrem İnce, Erdoğan’ı Merkez Bankasının para politikasına müdahale etmeyi acilen durdurmaya ve mali disipline ilişkin endişeleri hafifletmeye çağırdı. 1


Paylaşmayı unutma!

2
23 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
4
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend