Adidas Sovyet Temalı Giysi Satışına Başladı Ancak Tepkiler Nedeniyle Pişman

3 dakikada okuyabilirsin


Yeniyi Yaratmak (‘Creating the New’) Adidas’ın 2020’e kadar ki stratejik büyüme ve iş planın temel sloganı. Ama çıkardıkları Sovyet temalı giysilere gelen tepkiler durumun hiç de planladıkları yada istedikleri gibi gitmediği gösteriyor.

Bu giyim kreasyonu ile şirket sloganının tam aksine geleceğe değil, geçmişe odaklanmaya karar verdi. Sovyet temalı ürünlerin tanıtımından sonra tasarımlar öyle büyük bir öfke yarattı ki diplomatik bir düzeye kadar ulaştı.

Twitter kullanıcıları alaylı bir şekilde Adidas’ın totaliter kıyafet seçeneklerinin tümünü oluşturması gerektiğini belirtti. Online olarak iletilen şikayet diklekçelerinde Sovyet sembollerini taşıyan tüm ürünlerin mağazalardan kaldırılması talep edilmekte ve ürünler “iğrenç ve kabul edilemez” olarak nitelendirilmekteydi. Litvanya Dışişleri Bakanlığı Stratejik İletişim Grubu attığı twette, “İmparatorluk nostaljisine artık tahammül edilmiyor ancak hala gerçekleşiyor’.  Bunun da ünlü Adidas’tan gelmesi şaşırtıcı”. Avrupa Parlamentosu Letonyalı üyesi Artis Pabriks: “Adidas SSCB sembolleriyle giysiler üreterek Rusya’da ki dünya kupası için hazırlanıyor. NAZI sembolleriyle de yaparlar mı? ”

Sovyetler sonrası devletler hala komünist rejimin yarattığı yaralardan kurtuluyorlar. Örneğin, Ukrayna’nın kıtlık-soykırımı olan Holodomor, 1932-1934 yılları arasında Sovyetler, Ukrayna sınırları içinde yaklaşık 4 milyon can aldı . Ayrıca, Sovyet işgali altındaki Baltık Devletleri’nden Litvanya, Letonya ve Estonya’dan yaklaşık 600.000 kişi sınır dışı edildi .

2008 yılında Adidas CEO’su Herbert Hainer şöyle diyor ‘Rusya’da tüm markalarımızla konumlanmış durumdayız. Bu büyük ülkede, Adidas Grubu bu kadar hızlı büyüyor ki, Avrupa’nın en önemli pazarlarından biri. 2010 yılına kadar en yüksek puanı alabilme potansiyeline sahip. ”

Yıllar boyunca Rusya, şirket beklentilerini sürekli olarak karşılamış veya aşmış ve Adidas Grubu için en önemli pazarlardan biriydi. 2013’ten önceki beş yıl boyunca, pazar yılda %30 ila %100 büyümüştü. Ancak durum dramatik olarak değişti. 2014 yılında Rus ekonomisi, petrol fiyatlarındaki sert düşüş, zayıf bir ruble, Kırım’ın kuvvetli ilhakı, Batı yaptırımları ve enflasyonist baskılardan kaynaklanan siyasi çöküntü nedeniyle bir dönüm noktasındaydı. Bir yıl sonra şirket , ülkedeki zayıf ekonomik durum ve küçülen satış nedeniyle Rusya genelinde 200 mağaza kapatacağını açıkladı. Bu SSCB temalı giyim pazarı canlandırmak için bir girişim miydi? Ya da 2018 FIFA Dünya Kupası sırasında Adidas’ın cazibesini en üst düzeye çıkarmak için bir girişim mi?

Tarihsel duyarsızlıkla suçlanan marka, Sovyet temalı ürünlerin satışını durdurmayı planladığını açıklasa da ürünler hala internet üzerinden ve mağazalardan satın alınabilmekte. 1


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend