National Geographic Tüm İnsanlığı Üzerine Düşeni Yapmaya Davet Ediyor

National Geographic dergisi, Gezegen veya Plastik (Planet or Plastic) adı verilen bilgilendirici ve şok edici bir kampanya başlattı.3 dakikada okuyabilirsin


0
3 paylaşım

Birçoğumuz çevremizde çok fazla plastik olduğunun farkındayız. Hepimiz gerçekten kavramak için çok geniş olan bir soruna katkıda bulunduğumuzu bilerek, çöp kutusuna doğrudan bir başka tek kullanımlık plastik ambalaj attığımızda hepimiz biraz suçlu hissediyoruz. Ama ya plastik bağımlılığımızın korkunç sonuçlarıyla karşılaşırsak?

Bu, tüketicilerin plastik kullanmanın yollarını değiştirmek istedikleri için ikonik derginin kampanyasının amaçlarından bir tanesi. Tüketiciler ve diğer benzer görüşlere sahip kuruluşlar, temel bir düzeyde zihniyet değişikliği yaratmak için birlikte çalışabilirlerse, şirketler umarız kamuoyuna cevap verecek ve ürettikleri plastik miktarını indirgeyeceklerdir. Derginin kendisi, basımlarını plastik yerine kağıda göndermeye başlayarak örnek olarak liderlik ediyor. Çünkü her değişim, ne kadar boş görünse de, bir ölçüde yardımcı olur. Kampanya, plastik poşetler, şişeler ve pipetleri sorunlu ürünler olarak tanımladı ve tüketicileri basit bilinçli seçimler yaparak kullanımlarını önemli ölçüde azaltmak için bir taahhütte bulunmaya teşvik ediyor.

Bu üzücü ve yürek burkucu görüntüler, her yıl çevremiz ve yaban hayatımıza yaptığımız 9 milyon tonluk plastik atığın zararlarını canlı bir şekilde gözler önüne sermektedir ve bu durumun önemli ölçüde azaltılması için çok yıllı bir inisiyatifin başlangıcı olacaktır. Dergiden bilim adamları ve araştırmacılar, plastik zincirinin uzun vadeli etkileri hakkındaki bilgi boşluklarını doldurmayı umuyorlar. Çünkü sonunda bunlar gıda zincirimize giren mikroskobik partiküllere dönüşüyorlar. Aynı zamanda, buradaki kaynaktan, karada, uzak okyanus tabanlarının en derin derinliklerine kadar olan yolculuğunun daha iyi anlaşılmasını hedefliyorlar.

130 yıldır, National Geographic yeryüzünün nefes kesen güzelliği içine koyduğu bir pencerenin yanı sıra karşı karşıya kaldığı tehditleri dünyadaki kitlelere aktaran hikayeleri belgelemiştir. National Geographic Partners CEO’su Gary E. Knell kampanya ile ile ilgili şöyle ekliyor:

“Her gün, kâşiflerimiz, araştırmacılarımız ve fotoğrafçılarımız, tek kullanımlık plastiğin okyanuslarımız üzerindeki yıkıcı etkisini ilk elden görüyor ve durum gittikçe kötüleşiyor.”

Gezegen veya Plastik kampanyası yoluyla büyüyen krizin öykülerini paylaşacağız, en son bilim ve araştırmalarla ilgilenmeye çalışacağız ve dünyadaki izleyicileri tek kullanımlık plastiklerin nasıl ortadan kaldırılacağı ve okyanuslarımıza girmelerini önleyecekleri konusunda eğiteceğiz.” 1 2

Fotoğrafçı, bu leyleği İspanya'daki bir depolama sahasındaki plastik torbadan kurtardı. Bir torba bir canlıdan kurtaralmış olsa bile bir kereden fazla öldürebilir.

Bangladeş'teki Buriganga Nehri'nin bir köprüsünün altında bir aile, plastik şişelerden etiketleri çıkarıp renklerine göre ayırarak hurdacıya satmaktadır. Atık toplayıcıları bu şekilde ayda ortalama 100 dolar civarı bir para kazanmaktadır.

Bugün plastik için en büyük pazar ambalaj malzemeleri. Bu çöp artık küresel olarak üretilen tüm plastik atıkların yaklaşık yarısını oluşturuyor ve bunların çoğu hiçbir zaman geri dönüştürülemez veya yakılamaz.

Plastik şişeler, Madrid'in merkezindeki belediye binası dışındaki Cibeles çeşmesini tıkadı.

Eski bir plastik balık ağı, İspanya Akdeniz'de bir caretta kaplumbağasını yakalıyor.

Japonya Okinawa Adası'nda bir münzevi yengeç. Yumuşak karnını korumak için bir plastik şişe kapağına başvurmuş.

Akıntılara binmek için, denizatı sürüklenen deniz yosunu veya diğer doğal enkazları tutar. Endonezya Sumbawa adasındaki kirli sularda, bu deniz atı plastik bir pamuklu çubukla yolculuğa çıkmış.

Dünya çapında, her dakika bir milyon plastik içecek şişesi satılmaktadır.

Bazı hayvanlar artık plastikler dünyasında yaşıyorlar. Bu sırtlanlar Harar, Etiyopya'da bir çöplükte toplanıyorlar. Çöp kamyonlarını dinliyorlar ve yiyeceklerini çöplükte buluyorlar.

Şu ana kadar yaklaşık 700 çeşit deniz canlısının sulara atılan veya bırakılan plastik ürünleri yemeleri veya bunlara dolaşmaları nedeniyle hayatının etkilendiği bildirilmiştir.

2050 yılına gelindiğinde, gezegendeki neredeyse her deniz kuşu türü plastik yiyor olacak.

2015 itibarıyla 6,9 milyar tondan fazla plastik atık üretildi. Bunun yaklaşık yüzde 9'u geri dönüştürülmüş, yüzde 12'si yakılmış ve yüzde 79'u çöp sahalarında veya çevrede birikmiştir.

Hindistan'ın Mumbai eteklerinde, Kalyan'daki şafaktan hemen sonra, plastik arayan çöp toplayıcıları, günlük sürülerini bir sürü kuşun katıldığı çöplükte başlatıyor. Uzakta, megakentten gelen çöp kamyonları çöp vadisini geçiyor. Kırmızı kumaşı taşıyan kadın çöplükte yaşıyor.

Tüm plastiklerin beşte birinden daha azı küresel olarak geri dönüştürülmektedir.

Buriganga'nın kıyısında renkli plastik parçacıklar toplanmış, yıkanmış ve el ile sıralanmıştır. Yaklaşık 18.000 nüfusun günde 11.000 ton atık ürettiği Dhaka'daki ve çevresindeki informal geri dönüşüm endüstrisinde yaklaşık 120.000 kişi çalışıyor.

San Francisco'daki bu geri dönüşüm tesisi, günde 500 ila 600 ton arası atık işleme kapasitesine sahiptir.

Plastik şişe dolu kamyonlar, Filipinler'deki bir geri dönüşüm tesisine çekiliyor. Şişeler, onları buraya getiren ve hurda satıcılarına satan çöp toplayıcıları tarafından büyükşehir Manila sokaklarından toplandı. Plastik şişeler ve kapaklar parçalara ayrılacak, geri dönüşüm zincirini tamamladıktan sonra satılarak ihraç edilecek.


Çin dünyanın en büyük plastik üreticilerinden biridir. Küresel üretimin dörtte birinden fazlası Çin'e ait. Üretilen plastiğin büyük bir çoğunluğu dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir.


Paylaşmayı unutma!

0
3 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend