Dagen H: İsveç’te Trafik Akış Yönünün Bir Gecede Değiştirildiği Gün!

Sabah kalktığınızı, işe gitmek üzere giyindiğinizi, hazırlandığınızı ve aracınızı çalıştırıp trafiğe çıktığınızı düşünün. Trafikteyken farkediyorsunuz ki...4 dakikada okuyabilirsin


Sabah kalktığınızı, işe gitmek üzere giyindiğinizi, hazırlandığınızı ve aracınızı çalıştırıp trafiğe çıktığınızı düşünün. Trafikteyken farkediyorsunuz ki, bu sefer sizi solunuzdan sollamak yerine, sağınızdan solluyorlar. Araçlar yolun soluna parkediyorlar. Kavşaklarda sola dönüşler serbest… Düşünsenize, yıllarca uyduğunuz trafik kuralları 1 günde yıkılıyor ve tam tersi yönde araç kullanmaya başlıyorsunuz. İşte böyle bir gündür İsveç için "sağdan trafik saptırma" anlamına gelen Högertrafikomläggningen kısaca Dagen H ya da H-Day. Peki neler yaşandı bugünde? Kaç kaza oldu, kaç ölü var hepsini anlatıyorum hazırlanın!

1963 yılında İsveç Hükümeti, bir Pazar günü olan 3 Eylül 1967 tarihinde trafiğin yönünün soldan sağa alınmasına karar verdi. Bunun sebebi kendi ürettikleri ve Avrupa'ya sattıkları Volvo'lar ve Saab'ları sağdan, kendilerine soldan direksiyon üretirken problemler olmasıydı, bu yüzden 1967'de sağ yönden akan trafiğe dönen son Avrupa ülkesi oldular.

Ülkeyi ve yaklaşık 8 milyon vatandaşını bu devasa değişime hazırlamak, maliyetli ve oldukça karmaşık bir işti. Trafik ışıklarının tam ters yöne koyulması, yol işaretlerinin değiştirilmesi, kavşakların yeniden tasarlanması, her iki tarafa kapı koyabilmek için otobüslerin modifiye edilmesi ve otobüs duraklarının yeniden konumlandırılması gerekiyordu. Bu değişikliklerin çoğu tabiki aylar öncesinden başlatıldı ve H-Day'den hemen önce tamamlandı. Yeni trafik sinyalleri ve işaretler son saatlere kadar siyah plastikle bantlarla kapatıldı. Müthiş bir çaba ile ülke genelinde 350.000 civarında sokak tabelası tek bir günde değiştirildi.

Halkın bu büyük değişme uyum sağlaması için müthiş bir PR çalışması yürütüldü. Geçişi temsilen, akıllıca uygulanmış bir ok ile büyük bir H harfi içeren bir logo tasarlandı. Bu logo, süt kutularından, iç çamaşırı paketlerine kadar her yerde gösterilmeye başlandı. İsveçli bir televizyon kanalı, insanların yaklaşmakta olan değişimi hatırlamalarına yardımcı olmak için en iyi şarkının yazılması için bir yarışma bile düzenledi. 

Değişime saatler kala adeta bir bayram havası vardı. Sabahın erken saatlerinde kalabalıklar toplanmaya başladı. Havai fişekler ve şarkılarla yeni bir güne başlayan İsveç’te sabah 04:50'de, şehir genelinde yapılan bir anons ile yeni yol işaretlerinin üzerindeki örtüler kaldırıldı ve arabalar durdurularak sağ tarafa yönlendirildi.

Bu büyük değişim, birkaç ufak kaza dışında sorunsuz bir şekilde sağlandı. Hatta sokakların kaos alanına dönüşeceğini ve ölümlü kazalar olacağını düşünen bazı İsveçli haberciler ve bu fikre karşıt vatandaşlar, caddelerde toplanmış ama eli boş bir şekilde alanlardan ayrılmıştı. 

Hayatımızda da aslında çok büyük değişiklikler yapmak istediğimizde bu ilk başta gözümüze çok zor görünebilir. Hatta imkânsız da gelebilir. Ancak kendimizi buna hazırladığımızda ve kendimizi artık hazır hissettiğimizde bunu yapmak aslında düşündüğümüz kadar korkutucu olmayabilir. Yeni değişikliğe kısa 

sürede alışabilir ve sonrasında bunun faydasını çokça görebiliriz. Önemli olan tek şey bunu kendimize hazırlamak ve kendimizi artık buna hazır hissetmek. 

Peki sizce Türkiye’de bir günde artık trafiğin sağdan değil soldan akacağını söylense neler yaşanırdı? Yorumlarınızı bekliyorum.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend