TikTok’ta Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

TikTok’ta daha fazla takipçi edinmenin yollarını mı arıyorsunuz? Başka yerde aramayın. Bu yazımızda, daha fazla TikTok takipçisi elde etmek için kullanabileceğiniz etkili stratejileri size sırayla anlatacağız.

TikTok’tan herhangi bir maddi kazanım elde edebilmeniz yani bir fenomen olabilmek için geniş bir TikTok takipçi sayısına ihtiyacınız var. Hedef kitleniz ne kadar büyükse, marka bilinirliğini artırmak ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmak için o kadar fazla fırsat elde edersiniz.

Sahte takipçi ve bot kullanma günleri artık geride kaldı. Markanızla etkileşime girecek ve sonunda ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alacak gerçek TikTok takipçilerine ihtiyacınız var. TikTok’ta gerçek, organik takipçiler kazanmanıza yardımcı olacak stratejileri öğrenmenizin zamanı geldi. Hadi başlayalım.

 1. 1 Hedef kitlenize hitap eden içerikler oluşturun


  TikTok'ta daha fazla takipçi edinmenin bir yolu, hedef kitlenizde yankı uyandıran harika içerikler oluşturmaktır. Harika içerik oluşturmak ciddi zaman alır. Bu nedenle, hedef kitlenizin etkileşimde bulunmayacağı içerik oluşturmak için değerli zamanınızı boşa harcamamalısınız.

  Amacınız sadece milyonlarca takipçi kazanmak olmamalı. Amacınız markanız ve profiliniz için doğru takipçileri çekmek olmalıdır. Bu da şunları yapacak takipçileri çekmeniz gerektiği anlamına geliyor:

  • TikTok videonuzda kendinden bir şeyler gören, beğenen ve etkileşim kuran,
  • Sunduğunuz herhangi bir ürün veya hizmeti merak eden,
  • İçeriklerinizi sevdiği ve size güvendiği için ürünlerinizi satın alan.

  İçeriğinizle düzenli olarak etkileşim kuracak takipçilere ihtiyacınız var. Ne kadar çok etkileşim alırsanız, "keşfet" ya da diğer adıyla ''sizin için'' sayfasında görünme olasılığınız o kadar artar. Sizin İçin sayfasında görünmek, içeriğinizin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olacaktır. Videolarınızı ne kadar çok TikTok kullanıcısı görürse, o kadar çok takipçi alırsınız.

  TikTok hedef kitlenizi nasıl tanımlayabilirsiniz?

  Hedef kitlenizi belirlemek zor bir iş değildir. Başlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki 3 soruyu kendinize sorun:

  1. Hangi ürün veya hizmeti satmayı planlıyorsunuz?

  TikTok hesabınızdan şimdi veya daha sonra para kazanmayı planlıyorsanız, gönderdiğiniz içerik bu amaçla ilgili olmalıdır. İşletme hedeflerinizi tanıtacak harika videolar oluşturun.

  Örneğin bir spor giyim ve aksesuar markası, hedef kitlesi olan fitness meraklıları için içerik oluşturur. Formda ve sağlıklı kalmak isteyen kişiler için egzersiz videoları, fitness ipuçları ve egzersiz programları oluştururlar.

  2. Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya hesaplarımdaki takipçilerim TikTok'ta ne tür içerikleri seviyor?

  Sosyal medya takipçilerinizin çoğunun aynı zamanda TikTok'ta olduğunu unutmayın. Onlara sizden TikTok'ta ne tür içerikler görmek istediklerini sorun. Bu size ne tür içerik oluşturmanız gerektiği konusunda iyi bir fikir verecektir. Soru sormak veya anket yapmak için Instagram hikayelerinizi kullanabilirsiniz.

  3. Rakiplerim kimler?

  Yeni başlıyorsanız ve hedef kitlenizin neyi seveceğini bilmiyorsanız, rakiplerinizin ne tür içerikler oluşturduğuna bakın. Yapacağınız içeriklerle ilgili popüler anahtar kelimeleri veya hashtag'leri inceleyin. Bu, oluşturacağınız içerik türü hakkında fikir geliştirmenize yardımcı olacaktır.

  Hedef kitleniz için alakalı içerik oluşturduğunuzda, daha fazla takipçi elde edersiniz. TikTok’un algoritması, yüksek etkileşimli videoları tercih eder ve gönderinizin görünürlüğünü artırır. Videolarınızı daha fazla insan gördükçe, daha fazla takipçi edinirsiniz.

 2. 2 En son TikTok trendlerini takip edin


  TikTok tam olarak yeni trendler için tasarlanmıştır. Yeni müzikler, oyunlar ve dans videoları gibi platformda her zaman yeni trend olan bir şeyler vardır. TikTok takipçilerinizi büyütmekle ilgileniyorsanız, en son TikTok trendlerine mutlaka katılın.

  En son trendlere katılmak, TikTok kullanıcılarının videolarınızı bulma şansını artırır. Şanslıysanız, video viral olabilir. Tek bir viral video size binlerce takipçi kazandırabilir.

  İpucu: Bir trende katıldığınızda, videonuzun diğerlerinden farklı olmasını sağlayın. İnsanların dikkatini çekecek videolar oluşturun. Eğlenceli ve yaratıcı olun. Bu kesinlikle daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olacaktır.

  İşte TikTok'taki son trendleri öğrenmenin bazı yolları:

  • Başkalarının neler paylaştığını görmek için "Sizin İçin" sayfasına gidin. Bu size platformda neyin trend olduğu hakkında iyi bir fikir verecektir.
  • Keşfet sayfasındaki trend olan hashtag'lere ve videolara göz atın.

  Hashtag'ler ve trendler söz konusu olduğunda, markanızla uyumlu olanları seçmek en iyi uygulamadır. Trendler ve hashtag'ler, görünürlüğünüzü artırmanın en etkili yollarından bazılarıdır.

  • Platformdaki trend şarkılara göz atın. TikTok kullanıcıları beğendikleri bir şarkı bulduklarında, o şarkıyı kullanarak başka hangi videoların oluşturulduğunu görmek isteyecekler. Popüler bir şarkıyı kullanarak bir video oluşturursanız, videonuzun görülme şansını artırırsınız.

  TikTok'ta trend olan şarkıları nasıl bulursunuz:

  1. İlk önce, ana sayfadaki ''oluştur'' (+) düğmesine tıklayın.
  2. Ardından, ''Sesler'' düğmesine tıklayın.
  3. Sesler düğmesine tıkladıktan sonra, TikTok'daki tüm trend şarkıları görebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

 3. 3 Açıklamalarınızda doğru hashtagleri kullanın


  Diğer tüm popüler sosyal medya platformlarında olduğu gibi, gönderi açıklamalarınıza hashtag eklemek, videonuzun keşfedilebilirliğini artırmaya yardımcı olur.

  Başlığınıza hashtag eklemek, videonuzun Sizin İçin sayfasında görünme şansını artıracaktır. Kullanıcılar bu hashtag'i aradıklarında videonuzu da bulabilirler.

  #keşfet veya #siziniçin gibi genel popüler hashtag'leri veya içeriğinize özgü popüler hashtag'leri kullanabilirsiniz.

  İçeriğinize özgü hashtag'leri kullanmak en iyi uygulamadır. Genel hashtag'ler doygun olduğundan, videolarınızın sizin için sayfasının en üstünde yer almasını zorlaştırır. İçeriğinizle ilgili daha özel hashtag'ler, kullanıcıların videolarınızı bulmasını kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla, güzellik ve makyaj konularıyla ilgili videolar oluşturursanız, açıklamalarınıza #makeuptutorials ve #makeuphacks gibi özel hashtag'ler ekleyebilirsiniz.

 4. 4 Videolarınızı doğru zamanda yayınlayın


  Videolarınızdaki etkileşim sayısını ve sahip olduğunuz takipçi sayısını artırmak istiyorsanız, kitlenizin en aktif olduğu zamanlarda içerik yayınlayın. Yoğun zamanlarda video yüklediğinizde daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım alacaksınız.

  Farklı sosyal medya platformlarında videolarınızı yayınlamak için en iyi zamanlara ilişkin ölçütler sağlayan çevrimiçi birkaç makale bulacak olsanız da, bunlar herkese uyan tek bir yöntem değildir. Kendi araştırmanızı yapmanız en iyisidir. Farklı gönderi zamanlarını denemek ve en yüksek etkileşime sahip olduğunuz zamanı bulmak için düzenli birkaç hafta TikTok kullanmalı ve içerik paylaşmalısınız.

  Bir TikTok Pro hesabı kullanıyorsanız, ayrıntılı analitiklere erişim elde edersiniz. Analiz kontrol panelinde takipçilerinizin en aktif olduğu saatleri ve günleri bulacaksınız.

  Not: TikTok, analitik verileri UTC (Eş Güdümlü Evrensel Zaman) saat dilimine göre yayınlar. Hedef kitlenizin bulundukları ülkeye göre en çok ne zaman aktif olduğunu öğrenmek için kendi ülkenizin ve kullanıcılarınızın ülkelerinin saat dilimlerini kontrol etmeniz gerekir. Örneğin Türkiye'deki saatler UTC'ye göre 3 saat ileridedir. Bu yüzden TikTok analiz verilerini yorumlarken bunu göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. 

 5. 5 TikTok içeriğinizi diğer sosyal medya platformlarında çapraz tanıtın


  Videonuzu TikTok'a yükledikten sonra, diğer sosyal medya platformlarında da tanıtın.

  TikTok içeriğinizi Instagram gibi sosyal medya kanallarında çapraz tanıtmak, TikTok hesabınıza trafik çekmenize, video görüntülemelerinizi artırmanıza ve en önemlisi takipçilerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

  En iyi yanı, TikTok'un videolarınızı doğrudan film rulonuza indirmenizi çok kolaylaştırmasıdır. Yayınlanan bir videoyu kaydetmek için paylaş düğmesine ve ardından videoyu kaydete tıklayın.

  İpucu: TikTok videoları kısa olduğu için Instagram ve Facebook'a hikayeler olarak yükleyin. Ayrıca en iyi TikTok videolarınızdan bir derleme oluşturabilir ve bunları YouTube'a yükleyebilirsiniz.

  Amacınız TikTok takipçileri kazanmak olduğundan, videolarınızın sonuna her zaman izleyicileri TikTok hesabınızı takip etmeye yönlendiren, bir harekete geçirici mesaj ekleyin.

 6. 6 TikTok fenomenleriyle işbirliği yapın


  Bir marka olarak, TikTok takipçi sayınızı büyütmenin en etkili yollarından biri influencerlar ve fenomenlerle işbirliği yapmaktır.

  TikTok influencer ve fenomenlerinin zaten içerikleriyle ilgilenen binlerce takipçisi vardır. Onlarla ortaklık kurmak, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

  İpucu: Hiçbir zaman sırf çok sayıda takipçisi olduğu için bir influencer ya da fenomenle işbirliği yapmayın. Markanızı temsil edecek en iyi fenomeni bulun. Doğrudan işiniz veya sektörünüzle ilgili olan kişileri seçmek en iyi uygulamadır.

  Ayrıca, influencerın katılım oranlarına mutlaka bakın. Bazı influencerların fazla takipçileri olmasına rağmen beğeni, yorum veya katılım sayıları oldukça düşüktür. Influencer ne kadar çok etkileşim alıyorsa, markanız o kadar dikkat çekecektir. Influencerlarla çalışmak, TikTok'taki en iyi pazarlama stratejilerinden biridir.

 7. 7 Etkileşimi artırmak için takipçilerinizin içeriklerinizi kullanmasını sağlayın


  TikTok'ta daha fazla etkileşim ve takipçi mi istiyorsunuz? TikTok'ta sizin içeriklerinizle ilgili takipçileriniz tarafından oluşturulan içerikler ve düetlerle hedefinize ulaşabilirsiniz. 

  TikTok'ta, hedef kitleniz tarafından oluşturulan içeriklerinizi destekleyici düetler veya farklı içerikler, markanıza güven oluşturmanıza, aldığınız etkileşim sayısını artırmanıza ve nihayetinde daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olacaktır. Sahip olduğunuz takipçi sayısı ne olursa olsun, onları kendi yaptığınız içerikleri paylaşmaya veye onlara katılmaya teşvik edin. Takipçileriniz tarafından yapılan içerikleri veya düetleri mutlaka beğenin ya da sizde paylaşın. 

  Fiziksel ürünler satan bir markaysanız özellikle bu yöntem marka farkındalığını artırmak ve katılımı hızlı bir şekilde başlatmak için harika bir yoldur. Örneğin makyaj ürünleri satıyorsanız, kullanıcılardan ürünlerinizi kullanarak makyaj eğitimleri oluşturmalarını isteyin. Daha sonra videolarını hesabınızda yeniden yayınlayabilirsiniz.

  İpucu: Kendi profilinizde paylaşmak istediğiniz kullanıcının videosunu indirdiğinizde, kredi verme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. TikTok, indirdiğiniz herhangi bir videoya içerik oluşturucunun adını otomatik olarak ekler.

  TikTok'ta takipçileriniz tarafından oluşturulan içeriklere kaynak oluşturmanın bazı yolları:

  • Bir hashtag trendi başlatın: Takipçilerinizi, kendi oluşturduğunuz markalı bir hashtagi kullanarak içerik paylaşmaya teşvik edin. Bir hashtag kullanmanın avantajı, takipçilerinizin gönderilerini kolayca takip edebilmenizdir.
  • Biyografinizi kullanın: Takipçilerinizi sizinle ilgili bir gönderiyi ya da hashtagi paylaşmaya teşvik etmek için biyografinizi kullanabilirsiniz.
  • Bir yarışma düzenleyin: Bir TikTok yarışması, takipçilerinizi sizinle ilgili içerik oluşturmaya teşvik etmenin iyi bir yoludur. Yarışmaya katılmanın bir şartı olarak kullanıcılardan sizi takip etmelerini de isteyebilirsiniz. Böylelikle yeni kullanıcıların dikkatini çekerek sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu işin aslında sırrı ve en kolayı onları ikna edecek bir ödül veya hediye sunmaktır.
 8. 8 Sizi ya da markanızı tamamlayan içeriklerle etkileşim kurun


  TikTok'ta takipçilerinizi artırmanın basit ama etkili bir yolu, markanızı veya sizi tamamlayan diğer içerik oluşturucuların içerikleriyle etkileşim kurmaktır.

  TikTok'ta diğer kullanıcıların içerikleriyle etkileşim kurmanın ana yolu, videolarına yorum yapmak ve beğenmektir. Yorumlarınız diğer kullanıcılar tarafından görüldüğü için, başkalarının gönderilerine katıldığınızda daha fazla takipçi kazanacaksınız. Bu onların sizin profilinizi kontrol etmelerine ve nihayetinde içeriğinizle etkileşim kurmalarına yol açacaktır. Merhaba, selam gibi kelimeler yerine diğer kullanıcıların dikkatini çekecek yaratıcı yorumlar yayınlayın. 

  İpucu: Bu stratejiden tam olarak yararlanmak için, etki sahibi popüler kişilerin videolarına yorum yapın. Genellikle çok sayıda takipçiye ve etkileşime sahiptirler. Bu, yorumlarınızın birçok kişi tarafından görülme şansını artıracaktır.

  Kullanıcılar profilinize göz attığında ve içeriğinizi beğendiklerinde sizi takip edeceklerdir. Bu nedenle yorum yapmakla meşgulken bir yandan da profilinizde harika içerikler paylaşmaya da devam edin. Çünkü onları sizi takip etmeye ikna edecek olan içeriklerinizdir.

 9. 9 Videolarınızın sonunda takipçilerinizi harekete geçirecek bir eylem çağrısında bulunun


  Harika içerikler üretmek, TikTok kullanıcılarını sizi takip etmeye teşvik etmek için yeterli olmayabilir.

  Videolarınızla etkileşim yakalayabilmek için videolarınızın sonunda bir harekete geçirici mesaj kullanın. Ayrıca gönderi açıklamanızda da daha önce belirttiğimiz gibi bu mesajı mutlaka tekrarlayın.

  İzleyicilerden sizi doğrudan takip etmelerini istemek için bir hakete geçirici mesaj kullanmak, bunu yapma şanslarını artıracaktır. Basit bir "Bunun gibi daha fazla video için bizi takip edin" işe yarayacaktır. Bunu videonuzun sonuna basit bir metin olarak bile ekleyebilirsiniz.

 10. 10 TikTok reklamlarını deneyin


  Takipçilerini artırmanın hızlı bir yolunu arayan markalar, farkındalığı artırmak için TikTok'u kullanmayı düşünmelidir.

  TikTok reklamları ile içeriğinizin doğru kitleye ulaştığından emin olabilirsiniz. Bu da daha fazla etkileşim anlamına gelir. TikTok, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı reklam seçenekleri sunar.

Bu yazımızda TikTok'ta takipçilerinizi artırmanın 10 yolunu gördük. Bu stratejiler, markanızın farkındalığını artırmanıza, etkileşimi artırmanıza ve nihayetinde daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olacaktır.

Hatırlamanız gereken şey yaratıcılığın TikTok'taki en önemli faktör olduğudur. TikTok kullanıcılarının sizinle etkileşim kurmasını istiyorsanız harika içerikler oluşturun.

Çoğu sosyal platformda olduğu gibi, TikTok algoritması da çok fazla etkileşim içeren gönderileri ödüllendirir. Dolayısıyla, ne kadar çok etkileşim alırsanız, videolarınızın "Sizin İçin" sayfasında öne çıkma ve birçok insan tarafından görülme şansı o kadar artar.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend