Tek Vize İle Onlarca Ülke Gezin

1 dakikada okuyabilirsin


Yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin genellikle 2 seçeneği oluyor. Ya vize ile uğraşamam, vizesiz ülkelere seyahat edeceğim diyebiliyor, ya da vize benim için sorun değil deyip vize uygulaması olan ülkelere seyahat edebiliyor. Bu yazımızda sizlere tek bir vize alarak 15 güzel ülkeyi dolaşabileceğiniz bir öneri sunmak istiyoruz. Bahsettiğimiz vize türü Schengen olarak geçiyor ve aşağıda belirttiğimiz tüm ülkeleri kapsıyor.

 1. 1 İsviçre


  Alpler'in topraklarında yer alan ve Avrupa'nın kültür turizminde önemli bir yere sahip olan bu güzel ülkede 700'e yakın müze vardır. Doğası ile ilgi uyandıran İsviçre'nin denize kıyısı yoktur. Burada özellikle dağ tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu küçük ülkenin Başkenti Bern’dir. Ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri ise Zürih’tir.

 2. 2 Almanya


  Tarihi, teknolojisi ve görülmeye değer güzel şehirleriyle Almanya Schengen vizesi kapsamında gezebileceğiniz harika yerlerden birisidir. Başkenti Berlin olan Almanya'da, Köln, Frankfurt, Hamburg ve Münih mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 3. 3 Avusturya


  Doğu İmparatorluğu anlamına gelen bu güzel ülkenin hem tarihi kültürüne hem de doğal güzelliklerine hayran kalacaksınız. Başkenti Viyana olan Avusturya'da, Salzburg ve özellikle Hallstatt görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 4. 4 Belçika


  Oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen konumu ve tarihi ile önemli bir yere sahip olan Belçika, kuzeyde Hollanda, güneyde Fransa ve doğuda Almanya ile komşudur. Küçük bir ülke olduğu için ülkede ulaşım oldukça kolaydır. Başkenti Brüksel'in yanı sıra Belçika ziyaretinizde UNESCO Dünya Mirası listesinde binaları bulunan Bruges kasabası da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

 5. 5 Çek Cumhuriyeti


  Çekya olarak da anılan Çek Cumhuriyeti bir Orta Avrupa ülkesidir. En büyük şehri Prag olan ülkede 14 il bulunmaktadır. Başkent Prag sokaklarında dolaşırken köprüler ve tarihi binalar arasında keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

 6. 6 İtalya


  51  UNESCO Dünya Mirası alanına sahip olan İtalya tarihi ve kültürü ile birçok gezginin en merak ettiği ülkelerin başında yer alıyor. Vatikan'ı da içerisinde bulunduran İtalya'da başkent Roma'nın yanı sıra görülmesi gereken yerler arasında Milano, Floransa, Venedik, Bolgna ve Pisa yer alıyor.

 7. 7 İspanya


  Festivalleri ile ünlü olan İspanya da Schengen vizesi kapsamında ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle ünlü mimar Gaudi'nin eserleriyle çevirili başkent Barcelona'ya hayranlık duyacaksınız.

 8. 8 Finlandiya


  Namı-diğer Beyaz Zambaklar Ülkesi olan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'dir. Kuzey ışıklarını Finlandiya'da izlemek isterseniz eğer Ekim, Şubat ve Mart aylarında ülkeyi ziyaret etmeniz gerekmektedir.

  19 saat güneşin havada kaldığı gece güneşine denk gelebilmek içinse Mayıs ve Temmuz aylarında gidilmesi gerekmektedir.

 9. 9 Lüksemburg


  Küçük bir ülke olmasına karşın, kişi başına düşen milli geliri ile herkesin yaşamak isteyebileceği bir yer olan Lüksemburg iki kez Avrupa kültür başkenti seçilmiştir.

 10. 10 Fransa


  Eyfel kulesinden Notre Dame Katedraline bir çok turisti büyleyen Fransa, Schengen vizesi kapsamında ziyaret edilebilen en favori ülkeler arasında yer alıyor.

 11. 11 Norveç


  İskandinav Yarımadasının batısında yer alan Norveç doğal güzellikleriyle ve ekonomik refahıyla bilinmektedir.

 12. 12 Polonya


  Schengen ülkeri arasında yer almasına rağmen bütçenizi sarsmadan tatil yapabileceğiniz bir ülke olan Polonya'nın başkenti Varşova sizi büyüleyecektir.

 13. 13 Portekiz


  Sıcak kanlı insanların ülkesi olan Portekiz denize kıyısı olan bir ülkedir. Yaz tatili için oldukça keyif alacağınız bu ülkede Lizbon ve Porto mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 14. 14 Yunanistan


  Antik Yunan'a uzanan köklerinden, bembeyaz binalarına, masmavi sularına kadar Yunanistan keyifli bir tatil yapmanız için doğru adres olabilir.

 15. 15 Slovenya


  Türkiye'ye benzer iklimi, temiz havası ve neşeli insanları ile nispeten küçük sayılabilecek Slovenya günümüze kadar korumuş olduğu tarihi dokuları ile turistleri büyülemektedir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend