Evde Kendi Pumpkin Spice Lattenizi Yapın

3 dakikada okuyabilirsin


Resmi olarak sonbahar ayına girmiş bulunuyoruz ve bu da pumpkin spice latte yani baharatlı balkabağı latte sezonunun başladığı anlamına geliyor. Starbucks birçok kişinin favorisi haline gelmiş bu içeceğini ilk kez 2003 yılında piyasaya sürdü. Yıllar içerisinde bu içecek o kadar sevildi ki, 2021 yılında yalnızca ABD’de 500 milyondan fazla pumpkin spice latte satışı gerçekleşti. Böyle bir satış rakamıyla kahve severlerin pumpkin spice latte içmeye doyamadığını söylemek pekte yanlış olmayacaktır. 

Starbucks ve diğer büyük kahve zincirleri arasında pum0pkin spice latte kendince bir endüstri yaratmış durumda. Ancak artan kahve fiyatları birçok kahve severi kendi kahvelerini evlerinde, ofislerinde yapmaya yönelmelerine neden olmakta. Eğer sizde onlardan biriyseniz birazdan vereceğim tarifle kendi pumpkin spice lattenizi yapmanız mümkün olacak. Hem bu şekilde kendi damak tadınıza uygun olarak bazı malzemeleri ekleyip çıkararak kendinizce farklı bir tatta ortaya çıkarabilirsiniz. 

Bu Tarifle Kendi Pumpkin Spice Lattenizi Yapın

Pumpkin spice latte tarifi için gerekli malzemeleri şöyle bir kafanızda canlandıracak olursanız, bu içeceği yapmanın aslında oldukça kolay olduğunu anlayacaksınız.

Pumpkin spice latte hazırlamak için önce ev yapımı baharatlı balkabağı şurubunu hazırlamamız gerekecek. Evde hazırlamakla uğraşmak istemezseniz ki bence hazırlaması oldukça kolay dilerseniz piyasada önceden hazırlanmış baharatlı balkabağı şuruplarından veya tatlandırıcılarından birini kullanabilirsiniz. Hazır satılan bu şuruplar ortalama 50 gram kadar şeker içermektedir. Bu nedenle kahvenizi şekerli içmeyi sevmiyorsanuz buna dikkat etmeyi unutmayın. 

Şurubunuzu hazır almak istemiyorsanız hemen tarifimize geçelim. Kendi baharatlı balkabağı şurubunuzu yapmak  için ilk olarak balkabağı baharatını hazırlamakla başlayalım. Ben balkabağı baharatı için şu malzemeleri tercih ediyorum:

  • 4 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
  • Yarım tatlı kaşığı toz veya ince tane ceviz
  • Yarım tatlı kaşığı toz karanfil
  • Yarım tatlı kaşığı toz yenibahar

Tüm baharatları karıştırın ve bir kenara alın. Dilerseniz baharat karışımını fazla hazırlayarak sonrasında balkabağı turtası yapımında kullanmak üzere de saklayabilirsiniz. 

Balkabağı baharatımızı hazırladıktan sonra gelelim baharatlı balkabağı şurubumuzu hazırlamaya. Bir tencerede iki bardak süte, iki yemek kaşığı balkabağı püresi, tercihe göre bir ila üç yemek kaşığı şeker (dilerseniz hiç şekerde kullanmayabilirsiniz), bir yemek kaşığı vanilya özü ve yarım çay kaşığı balkabağı baharatını ekleyip ocakta karıştırın. 

Karışım şurup kıvamına geldikten sonra sıcak veya soğuk olarak dilediğiniz kahveye karıştırabilirsiniz. Yine tercihinize göre süt köpürtücünüzle bir miktar sütü köpürtüp kahvenizin üzerine ekleyebilirsiniz. Eğer siz de benim gibi kahvenizi büyük boy olarak tercih ediyorsanız verdiğim tarifi tek kişilik olarak düşünebilirsiniz. Eğer kahvenizi küçük boy olarak tercih eden iki arkadaşsanız, yine iki kişi için yeterli olacaktır. Bunu dikkate alarak kişi sayısına göre miktarı ayarlamayı unutmayın. 

İşte bu kadar basit. Artık siz de evinizden çıkmadan bu doğal tarifle kendi yaptığınız pumpkin spice lattenizi yudumlayabilirsiniz. Afiyet olsun!


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend