Dondurulmuş Meyve ve Sebze Sağlıklı mı?

2 dakikada okuyabilirsin


Birkaç aydır, market ve pazar alışverişlerinizde alışveriş çantalarınızın daha az dolu ama harcama tutarlarınızın çok daha fazla olduğunu çoktan fark etmiş olabilirsiniz. Tüm dünyada gıda fiyatlarındaki artış devam ederken özellikle temel gıda ürünleri arasında en fazla taze sebze ve meyve fiyatları artış göstermeye devam ediyor

Özellikle yazın yetişen meyve, sebze fiyatları da dahil olmak üzere, meyve, sebze reyonundaki çok yüksek fiyatlar tüketicilerin dondurulmuş ürün reyonlarına yönelmelerine neden oluyor. Dondurulmuş ürünler de enflasyondan haliyle etkilendiler, ancak bu artış taze ürünler kadar yüksek olmadı. Bu ürünlerde besin ve vitamin almanın daha uygun maliyetli bir yolu haline geldiler. Ancak birçok tüketicinin kafasındaki en önemli soru doğranmış, kesilmiş, paketlenmiş bu meyve ve sebzeler tazeleriyle aynı besin değerlerine sahipler mi ya da ne kadar sağlıklılar?

Dondurulmuş ürünler taze ürünlerden daha sağlıklı olabilir mi?

Tüm tüketiciler, bir çiftçi tarafından organik olarak yetiştirilmiş mevsimlik, taze meyve ve sebzeyi tüketmeyi kesinlikle tercih edecektir. Ancak günümüzde marketlerden aldığımız taze ürünlerin çoğu olgunlaşmadan toplanıp, depolarda saklanmakta ve daha sonra toplu olarak satılarak tüketiciye ulaştırılmak üzere sevk edilmektedir. Uzmanlara göre, meyve ve sebzeler genel olarak hasat edildikten sonraki 24 saat içinde besinlerini kaybetmeye başladığından, satın aldığımız taze ürünler aslında beklediğimiz kadar da besleyici değiller. Yine yapılan araştırmalar hasat edilen brokolinin hasat edildikten sonra kısa bir süre içerisinde tüketilmediğinde C vitamini içeriğinin yaklaşık %50’sini kaybettiğini ortaya koymaktadır.

Dondurulmuş meyve ve sebzelerin taze meyve ve sebzeye göre en büyük avantajı, doğrudan tüketilebilmeleri için çoğunlukla olgunlaştıklarında toplanmaları ve toplandıktan sonra bakterileri öldürmek ve gıdayı bozabilecek enzim aktivitesini durdurmak için sıcak suda haşlanmalarıdır. 

Bu da dondurulmuş meyve ve sebzelerin aslında bir marketten ya da manavdan aldığımız çoğu taze meyve ve sebzeden daha yüksek besin değerine sahip olduğu anlamına geliyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend