Spotify Live Nedir ve Nasıl Kullanılır?

6 dakikada okuyabilirsin


Sesli sosyal medya platformlarının son birkaç yılda popülerliği giderek artmaktadır. Şuan bu pazarda başta Clubhouse olmak üzere birçok büyük isim mevcuttur Ancak artık muhtemelen adını daha önce duymuş olduğunuz başka bir büyük platform daha var: Spotify Live.

Daha önce Greenroom olarak bilinen Spotify Live, pazarın en büyük isimlerinden biri olma yolunda ve gelecekte de adında sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Spotify Live, yeni müzikler keşfetmek, aynı müzik zevklerine sahip yeni arkadaşlar bulmak ve hatta en sevdiğiniz sanatçılarla bağlantı kurmak için mükemmel bir platformdur. Spotify Live’ın nasıl kullanıldığına geçmeden önce Spotify Live nedir biraz daha detaylı bahsedelim.

Spotify Live Nedir?

Spotify Live, kullanıcıların birbirleriyle canlı seslerini kullanarak iletişim kurabilecekleri Spotify’ın bir sosyal medya platformudur. Dilerseniz sanal odalarda ilginizi çeken konular hakkında sohbet etmek için kullanabilirsiniz ya da sevdiğiniz sanatçılarla doğrudan tanışabilir ve konuşabilirsiniz.

Saydığımız şu birkaç özellikten sonra aa bu CLubhouse’a ne kadar benzer bir uygulama dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak Spotify Live, kullanıcılara Clubhouse’a benzer bir deneyim sunarken, Clubhouse’taki ayrıcalık havasını ortadan kaldırarak davetiye ile katılım zorunluluğu koymamıştır. İki platform arasındaki farklılıkların neler olduğunu yazımızın ilerleyen kısmında daha detaylıca anlatıyor olacağız.

Locker Room ve Greenroom’un Spotify Live’a Dönüşümü

Spotify Live’ın temelleri 2021’in Mart ayına kadar uzanmaktadır. Spotify, sesli sosyal medya platformları pazarına ilk girişi Better Labs’tan spor odaklı ses uygulaması Locker Room’u satın almasına dayanmaktadır. 

Spotify’ın bu hamlesi, Facebook’ta Spotify dinlemek için bir mini oynatıcının piyasaya sürülmesinin yanı sıra içerik oluşturucuların içerikleri için ücret almalarını sağlayan bir abonelik podcast platformunun kurulmasıyla devam etmiştir. 

Locker Room, Spotify Live için önemli bir temel taşı olmuştur ve satın aldığı ilk günden beri de Spotify için önemli bir proje olmuştur. Locker Room ve Better Labs’ı satın aldıktan sonra Spotify, Spotify Greenroom’u hayata geçirmiştir. Spotify, Greenroom’un adını Spotify Live olarak değiştirmeye 2022 yılının Nisan ayında karar vermiştir. 

Spotify Live uygulaması artık hem iOS hem de Android cihazlar için 135 farklı tüketici pazarında indirilebiliyor. Özellikleri, Clubhouse, Twitter Spaces ve Facebook Live Audio Rooms dahil olmak üzere birçok benzer platform ile hem aynı hem de farklıdır. 

Spotify Live Nasıl Kullanılır?

Spotify Live uygulaması hala büyük ölçüde Locker Room uygulamasının kod temellerine dayanmaktadır. Spotify Live kullanıcı arayüzü de, büyük ölçüde Spotify’ın kullanıcı arayüzüne benzemektedir. Uygulamaya giriş yapabilmek için Spotify hesabınızda oturum açmanız gerekmektedir ve ardından dilerseniz belirli ilgi alanlarını seçebilirsiniz, böylece uygulama sevdiğiniz konularla ilgili daha fazlasını bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. 

Daha önce benzer bir uygulama kullandıysanız mantık olarak aynı şekilde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Sesli sohbetleri bulmak ve katılmak için uygulama içindeki gruplara katılmanız gerekmektedir. Dileyen herkes platformda bir oda oluşturabilir ve başka kullanıcıları katılmaya davet edebilir. Sizde bir konu seçtikten sonra canlı sohbet odanızı başlatabilirsiniz. Spotify Live ayrıca Spotify’ın kişiselleştirme stratejilerini kullanarak kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik önerilerde de bulunmaktadır. 

Odadaki konuşmacılar, yuvarlak profil simgeleriyle uygulama ekranının üst kısmında görünürler. Dinleyicilerin simgeleri ise aşağıda görünmektedir. Spotify Live’daki her odada sessize alma ve denetleme seçenekleri bulunmaktadır. Spotify Live’da aynı oda da 1.000 kişiye kadar kullanıcı olabilmektedir. Ancak Spotify kapasite sınırını daha da genişletmeyi planlamaktadır. Dinleyiciler konuşmaları dinleyerek, konuşmalara katılmak isteyerek veya canlı bir oturum sırasında tepkilerini yazarak katılabilmektedirler.

Clubhouse ve Spotify Live Arasındaki Fark Nedir?

Spotify Live, Clubhouse dahil olmak üzere mevcut uygulamaların bazı özelliklerine oldukça benzer özellikler taşıyor gibi görünse de, onu diğerlerinden ayıran birçok farklı özelliği bulunmaktadır. 

Spotify Live, kullanıcılarına canlı sohbet özelliği sunan ilk sesli sosyal medya uygulamalarından biridir. Ancak oda yöneticileri bu özelliği dilerlerse aktifleştirmeye bilirler. Yine yöneticiler canlı oturumun bir ses dosyasına sahip olabilirler ve dilerlerse bu dosyayı düzenleyip bir podcast’e dönüştürebilirler. 

Spotify Live için platformdaki en önemli konulardan biri kullanıcının içeriğinin kalitesidir. Bu nedenle Spotify Live, canlı ses oturumlarını denetleme amacıyla ilk kaydeden platformlardan biridir. Spotify ayrıca, kullanıcı deneyiminin kalitesini artırabilmek için odalardaki sohbetler üzerinde de daha fazla kontrol ve denetleme yapmayı planlamaktadır.

Spotify Live, diğer sesli uygulama platformlarında kullanıcıların sıklıkla karşılıştığı ve oldukça şikayetçi oldukları nefret söylemi konusunda da katı uygulamalar koyacak gibi görünüyor. 

Spotify’ın, Spotify Live ile İlgili Gelecek Planları Nedir?

Spotify; kültür, sanat ve eğlence ile ilgili canlı yayınlar ve planlı içerikler konusunda daha fazla güncelleme yapmayı planlıyor. Spotify, müziği seven ve hayranı oldukları sanatçılarla etkileşim kurmak isteyen, daha geniş kitlelere hitap etmeyi umarak daha fazla kullanıcıya ulaşmak istiyor. En önemliside kullanıcı deneyimini artırmak ve iyileştirmek için daha fazla özellik eklemeyi ve böylelikle kendisini diğer rakiplerinden daha fazla ayrıştırmayı planlıyor.

Spotify’ın sesli sosyal medya platformları arasına girişi şu ana kadar oldukça başarılı bir başlangıç yaptığını gösteriyor. Sadece piyasadaki en iyilerden biri haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda rakiplerine kıyasla bu alanda yenilikleri de beraberinde getirdi. Spotify’ın, Spotify Live için yaptığı çalışmalar ve yatırımlar göz önüne alındığında, yakın gelecekte rakipleriyle arasındaki farkı açarak hızla büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend