Siri Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

3 dakikada okuyabilirsin


Apple artık Siri’de daha önce neler aradığınızı görüntülemenize izin vermiyor. Ancak şu bir gerçek ki Siri’de yaptığınız aramalar yine de Apple sunucularına gönderiliyor ve geliştiriciler tarafından aramalarınız erişilebilir durumda. Bu nedenle gizliliğinizi daha iyi koruyabilmek için Siri arama geçmişinizi silmek isteyebilirsiniz. iPhone’unuzun ayarlarıyla da Siri arama geçmişinizi kolaylıkla silebilirsiniz. Bir iPhone veya iPad’de Siri arama geçmişinizi nasıl silebileceğinizi öğrenmeden önce Siri arama geçmişinizi neden silmeniz gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Siri Arama Geçmişinizi Neden Silmelisiniz?

Siri arama geçmişinizi silmek, kişisel bilgilerinizin gizli kalmasını sağlayacaktır. Her ne kadar Apple, kullanıcı gizliliğini korumak için aldığı önlemlerle tanınsa da, geçmişte Apple’ın sanal asistanının verimliliğini artırmak için kullanıcıların arama geçmişini analiz ettiğini kabul ettiği bazı olaylar yaşanmıştı. Böyle bir itiraf o dönemde Apple’ın önemli gelir kaybı yaşamasına da neden olmuştu.

Apple’ın hala Siri arama geçmişlerini analiz edip etmediği konusunda emin değiliz. Ancak her ihtimale karşılık kişisel verilerinizi korumak ve arama geçmişi silmek isteyebilirsiniz. Günümüzde kişisel verilerimizi ve gizliliğimizi korumak en önemli konuların başında geldiği için, Siri arama geçmişinizi şu yöntemle silerek bu konudaki yapılacaklar listenize bir tik daha atmanız mümkün. 

Siri Arama Geçmişinizi Nasıl Silebilirsiniz?

Bu özellik iOS ve iPadOS 13 ile birlikte kullanıma sunuldu. Bu nedenle önce iPhone veya iPad’inizin sürümünün güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Sürümünüz güncel ise şu adımları izleyerek Siri arama geçmişinizi silebilirsiniz:

1. Ayarlar’ı açın ve Siri ve Arama’yı seçin.

2. Siri ve Dikte Geçmişi üzerine dokunun.

3. Siri ve Dikte Geçmişini Sil’i seçin.

4. Seçiminizi onaylamak için açılır pencere göründüğünde aynı seçeneği tekrar seçin.

5. Son olarak isteğinizin alındığına, Siri ve Dikte geçmişinizin silineceğine dair bir bilgilendirme mesajı alacaksınız. 

Ek olarak bu işlemi yapabilmeniz için mutlaka internete bağlı olmanız gerekiyor. Bu verileri silmenin, Siri’nin işlevselliğini veya cihazınızdaki depolama alanını artırma konusunda hiçbir etkisi olmamaktadır. Siri arama geçmişinizi yalnızca Siri etkinse silebilirsiniz. Bu nedenle Siri’yi mevcutta devre dışı bıraktıysanız, eski verilerinizi silmek için Siri’yi aktif etmeniz gerekecektir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend