Muhtemelen Her Gün Kullandığınız İsveçlilere Ait Olduğunu Bilmediğiniz 12 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


Kullandığınız kaç günlük öğe, İsveç tarafından icat edilmiş ve sonra tüm dünyaya hediye edilmiş olabilir? Dinamit ve kalp pili gibi yaygın olarak bilinenlerin yanı sıra İsveçliler gerçekten, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız birçok şeyi icat etmiştir ve etmeye devam ediyordur. Muhtelemen her gün kullandığınız ama İsviçlilere ait olduğunu bilmediğiniz bu 12 şeyi öğrendiğinizde gerçekten çok şaşıracaksınız:

 1. 1 GPS


  Büyük bir kâğıt haritayı açtığınız günlerini hatırlayın ve parmağınızla minik bir çizgiyi takip ederek, doğru yolda olsanız bile, acaba çizgileri karıştırdım mı diye tekrar tekrar bakma ihtiyacı duyduğunuz. Ya da yanınızda yolu bildiğini söyleyip sizi yönlendirirken yanlış bir yöne döndüğünüzde son dakika ordan değil bir sonrakinden diye bağıran arkadaşınızı yada eşinizi. Hokan Lans’ın keşfi GPS sistemi dünyadaki nakliye ve sivil havacılık için dünya standardı haline geldiğinde ve bu günlerde kullandığımız arabaların ve telefonların birer standart temel işlevi haline geldiğinden beri bunları hepsi geride kaldı.

 2. 2 Ayarlanabilir Anahtar


  Johan Petter Johansson, ömrü boyunca 100'den fazla patent aldı ve bunlardan biri ayarlanabilir anahtar oldu. Bu icat iş adamlarını, ustaları ve kendin yap meraklılarını, çok sayıda anahtarı beraberinde taşıma zahmetinden ve maliyetinden kurtardı. İsveç Anahtarı olarak da bilinen ayarlanabilir anahtarın dünya çapında “Bahco” markası altında dağıtılmasını sağlamak için Johansson 1891'de bir anlaşma yaptı ve bugün 100 milyondan fazla ayarlanabilir anahtar satılmıştır.

 3. 3 Skype


  İsveçli Niklas Zennström'in Skype ile birlikte geliştirdiği uzun mesafeli telefon görüşmelerinin maliyetleri konusunda endişe duyuldu. Buluşun ilk etapta önüne çıkan engellerden biri yüksek hızlı internet gerektiyor olmasaydı. Ancak zamanla görüntülü konuşma iş dünyasının dikkatini çekti ve insanlar artık biriyle sohbet etmek için büyük paralar ödemek zorunda olmadığını farketti. Skype, 2011'de 8,5 milyar dolara Microsoft'a satıldı. Bu nedenle bir dahaki sefere Skype'la görüşme yaparken kesilme veya kopma yaşarsanız İsveçlileri suçlamayın. 🙂

 4. 4 Tetra Pak


  İsveç Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi'yle yarışacak düzeyde İsveçlilerin tüm zamanların en büyük icatlarından birisidir Tetra Pak. İkinci Dünya Savaşı sırasında Eric Wallenberg tarafından icat edilen Tetra Pak kendisine cam şişelerle rekabet edebilecek süt için uygun bir ambalaj oluşturma emriyle ortaya çıkmıştı. Karton ucuzdu ve mümkün olduğunca az malzeme kullanarak bir ambalaj ortaya çıkarmıştı. Laboratuardaki birkaç başarısızlıktan sonra, Wallenberg bir silindire yuvarlanmış ve iki taraftan katlanmış tek bir kâğıt tabakası kullanma fikrini elde etti ve bir matematiksel dört yüzlü (tetrahedron) bir şekil yarattı. Bu icat o kadar başarılı oldu ki, o günün formülünü hala kullanan İsveç'in önde gelen şirketlerinden biri haline geldi.

 5. 5 Üç Noktalı Emniyet Kemeri


  İnsanlar araçları kullanmaya başladıklarında yüksek etkili bir araba kazasında onları koruyacak bir emniyet kemeri sistemi yoktu daha sonrasındaki basit sistemde pek etkili olmuyordu. Daha sonra Nils Bohlin, Volvo'nun üç noktalı emniyet kemerini buldu ve araç şirketinin dünya çapında güvenlik ve tasarruf konusundaki itibarının oluşmasına yardımcı oldu. Bel üzerinde ve Y şeklinde omuz boyunca uzanan benzersiz tasarım, bir kaza sırasında enerji yayıyor ve genel etkiyi azaltıyordu. En şaşırtıcı olanı, Volvo bu buluşunu tüm dünya ile paylaşarak kar elde etmekten çok insan güvenliğinin daha önemli olduğunu vurgulayarak tüm araçlarda kullanılmasını sağlamıştır.

 6. 6 Fermuar


  Bugün bildiğimiz fermuar, son halini alana kadar birçok gelişme ve değişiklikten geçerek son halini almıştır. Ama öncüllerinin prototiplerini geliştiren ve bugün kullandığımız fermuarı geliştiren İsveç doğumlu Gideon Sundbäck olmuştur. “Ayrılabilir tutturucu” olarak adlandırılan tasarımı, 1917'de patentlenmişti ve birbirine geçen ve bir sürgü ile birbirine kenetlenen birbirine geçen dişlere sahipti.

 7. 7 Düz Ekran Monitör


  Sven Thorbjörn Lagervall 1979’da ferroelektrik sıvı kristalleri keşfetmesiydi bugün bu kelimeleri düz ekran monitörünüzden okuyamazdınız. Onun bu keşfiyle, 1994'te seri üretime geçen düz ekranlı monitörler teknolojik anlamda büyük bir çığır açmıştır.

 8. 8 Emniyet Kibriti


  Kibritler uzun zamandır etrafta olabilir ama zamanında tehlikeli ve öngörülemezlerdi. Bu Gustaf Erk Pasch'ın bu durumu fark etmesine kadardı. Pasch kibrit başlığına gömülmüş olan yanıcı fosforu kibrit kutusunun yanına taşımak ve zehirli sarı fosforun toksik olmayan kırmızı bir versiyonla değiştirilmesine karar verdi. Bu inovasyonun sonucu olarak kibritler çok daha güvenli hale geldi ve bu şekilde İsveç dünyada satılan kibritlerin yaklaşık% 75'ini üretmiştir.

 9. 9 Telefon Ahizesi


  Eminiz ki İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson'u duymuşsunuzdur. Ama duymadığını şey belki de 1885'te Lars Magnus Ericsson tarafından bulunan telefon ahizesidir. Artık pek fazla ahizeli telefon kullanmıyor olabiliriz ama bu buluş sayesinde telefon teknolojisi bugünkü halini alabilmiştir.

 10. 10 Santigrat Sıcaklık Ölçeği


  Dünyada sadece beş ülke, İsveçli matematikçi ve astronom Anders Celsius tarafından geliştirilen Celsius sıcaklık ölçeğini kabul etmemiştir. Celsius, astronomi alanına gezegensel yörüngeler ve tutulmalar gözlemleriyle çok büyük katkılarda bulunmuştur ama 100 dereceyi dondurucu ve kaynama arasında ölçen yeni termometresiydi.

 11. 11 Bilgisayar Faresi


  Birçok patenti olan adam, Håkan Lans yine sahnede. GPS'e ek olarak Lans, eninde sonunda standart bilgisayar faresi haline gelen şeyin öncüsünü icat etti. Ayrıca bugün hemen hemen her bilgisayarda kullanılan renkli bilgisayar grafiklerini de yine o geliştirdi. Lans buluş konusunda adeta durdurulamıyordu. 

 12. 12 Kola Şişesi


  Sadece 100 yıl önce, tüm zamanların en ikonik tüketici tasarımlarından biri olan Coca-Cola şişesi dünyaya tanıtıldı. Dünyadaki en tanınmış tasarımlar arasında kolayca yer alırken, çok az kişi ayırt edici bu içecek şişesinin bir İsveçli tarafından tasarlandığını biliyor. O kişi Alexander Samuelsson'dur. Kendisinden karanlıkta yada kırıldığında kolay farkedilebilecek bir şişe tasarlanması istenmişti. Samuelsson tasarımıyla amacının yanı sıra bundan çok daha fazlasını ortaya koymuştur.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend