İmmobilizer Nedir? İmmobilizer Anahtar Sistemi Nasıl Çalışır?

2 dakikada okuyabilirsin


İmmobilizer anahtar sistemi tamamen güvenlik amacıyla, 1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunmuştur. Yine kendisi tarafından 1958 yılında da patenti alınmıştır. İmmobilizer anahtar sistemi Türkiye’de çipli oto anahtarı sistemi olarak da bilinmektedir. Aynı şekilde “elektronik motor kilitleme”, “çipli motor kilidi” gibi terimler de kullanılmaktadır.

İmmobilizer Nedir? 

İmmobilizerin Türkçe’de tam bir kelime karşılığı olmamakla birlikte ‘’hareketsizleştirici’’ anlamına gelmektedir. Teknik anlamda otomobilin ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakabilen bir güvenlik sistemi olan immobilizer, dünyada artan araç hırsızlığının büyük ölçüde önüne geçmiş bir sistemdir. İmmobilizer anahtar sistemi sayesinde hem hırsızlar tarafından sıkça kullanılan bir yöntem olan hem de filmlerde sıkça gördüğümüz düz kontak yaparak otomobilleri yürütme olayı tarihe karışmıştır.

İmmobilizer Anahtar Sistemi Nasıl Çalışır? 

İmmobilizer anahtar sistemi kontak anahtarı çekildikten sonra aktif duruma geçer ve aracın yetkisiz kişilerce çalıştırılmasını, motor kontrol ünitesi vasıtasıyla büyük ölçüde engeller. Sistem, kontak anahtarına entegre edilmiş bir verici ve alıcı ünitesinden yararlanır. Her marş işleminde, araç elektroniğine yeni bir kod bildirir. Ancak oto anahtarı buna uyan yetkilendirme koduna sahip olduğunda kilitleme kaldırılır.

İmmobilizer anahtar sisteminin ilk versiyonlarında, sistem genellikle araçların kaput bölgesi içinde bulunduğundan küçük bir hamle ile müdahale etmek mümkündü. Günümüzde immobilizer sistemler genellikle motor aksamının hırsızların ulaşamayacağı kısımlarına monte edilerek bu açığın da önüne geçilmiştir.

Anahtarım Kayboldu veya Çalındı Ne Yapmalıyım?

İmmobilizer sistem önceleri çok pahalı ve üst segment araçlarda kullanılan veya ek bir ücrete tabi olan bir donanımken, şu an oldukça makul seviyelerde tüm araçlara fabrika çıkışlı olarak bağlanıp piyasaya sürülmektedir. Bu sistemin en sıkıntılı noktaları anahtarın kaybolması, çalınması ya da anahtarınız yanınızda yokken acil aracınıza girmeniz gerekirse veya aracınızın anahtarını içeride unutursanız ne yapacaksınız? Bu gibi durumlarda, her marka araç için profesyonel destek sağlayan ve kaybolan anahtarınızın birebir yedeğini sağlayabilen immobilizeranahtar.com bir telefon kadar uzağınızda.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend