Hollanda Elektrikli Olmayan Araçları Yasaklamak İstiyor

2 dakikada okuyabilirsin


Hollanda, 2025’te başlamak üzere elektrikli olmayan arabaları yasaklayacak bir yasa çıkardı. Yeni otomobil sahiplerinin elektrikli araba satın almaları gerekirken, dizel veya benzinli motorlu eski arabaların hala yollarda sürülmesine izin veriliyor. Hükümet bu arabaları yavaşça ortadan kaldırmayı planlıyor. Parlamentonun alt meclisindeki temsilcilerin çoğu elektrikli olmayan araçları yasaklama yönündeki harekete destek verdi.

Hollanda zaten elektrikli arabaların büyük bir rol oynadığı bir ülke. Otomobil pazarında otomobillerin %22’sinin elektrikli olduğu Norveç’ten sonra %10’luk paya sahipler. Geçen yıl Hollandalı şoförler 43.000 elektrikli otomobil aldı. Bununla birlikte, Hollanda’da kullanılan arabaların çoğu hibrid modellerdir. Yeni yasa ile onlar da yasaklanacak. Şimdi, hükümet elektrikli otomobil satın alan insanlar için vergi indirimlerini artırmak istiyor.

Hollanda, yeşil ulaşım konusunda çok yenilikçi olmuştur. Ülke ilk güneş yolunu açtı. Bu yol güneş panellerinden enerji üreten bir bisiklet yolu. Buna ek olarak, Hollandalı bir enerji şirketi de yakın zamanda rüzgar enerjisiyle çalışacak bir tren tanıtacağını açıkladı. 

Diğer şehirler ve ülkeler de gelecekte elektrikli olmayan araçların yasaklanacağını düşünüyorlar. Bununla birlikte asıl sorulardan biri, Hollanda’nın yasal olarak izin verilen başka bir AB devletinden gelen bir aracın kendi ülkesinde kullanılmasını yasaklayıp yasaklayamayacağıdır.

Otomobil şirketleri, elektrikli otomobillerin olumsuz imajını değiştirmek için çok çalışıyorlar. Birçok insan için yavaş, pahalı ve güvensiz. Otomobil üreticileri daha kısa şarj sürelerinin ve daha iyi bir aralığın elektrikli araçlar için çığır açmaya yardımcı olacağını umuyorlar.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend