Dijital Dönüşüm

3 dakikada okuyabilirsin


Dijital dönüşüm, dünyanın önde gelen dijital adaptasyonu ile üretim ve geliştirme kapsamında bir çık yönünü benimseyerek, markaların, operasyonlarını ve sistemlerini yeniden şekillendirerek yeni fırsat alanları oluşturabiliyor. Endüstri 4.0 ile beraber popülerlik kazanan bu kavram, büyük veri, yapay zeka ve entegre sistemlerin organizasyonlara adapte olması olarak düşünülebilir. Bu sayede markalar ve üreticiler üretim rakamlarını ve başarı grafiğini arttırabilir.

Sanayinin dijital dönüşümü ile birlikte üretim süreçlerinin ve mantığının değişmesi ile birlikte yeni modeller ortaya çıkmıştır. Robotik ve Yapay zeka teknolojileri sayesinde, istikrarlı bir çalışma desteği sunan otonom robotlar ve yazılımlar ile üretim süreci daha verimli şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede globaldeki en iyi markaların rekabet seviyesine yaklaşmak ya da geçmek daha olası hale gelir. Markalar ve şirketler, organizasyonlarının verimini yükseltmek ve işleyişi daha iyi hale getirmek için global alandaki yenilikleri ve gelişmeleri sistemlerine ekleyerek dijitale dönüşmesidir.

Dijital dönüşüm alanındaki son trendlere bakıldığında; Siber Güvenlik, AR/VR, Big Data, Otonom Robotlar, Iot, 3D Yazıcılar, Simülasyonlar, Sistem Entegrasyonları, Bulut Bilişim, Kripto Paralar, Dijital Pazarlama, dijital dönüşümün tüm alanlarını kapsayan teknolojilerdir. Bu dönüşümleri sektörel olarak indirgediğimizde; tekstil, makine, sağlık, sinema gibi sektörlerin yeni inovasyonlar ve veri analizleri ile hedef kitle hakkında bilgiye ulaşarak, hedef kitleyi anlamak, talep gören ve trend olan içerik, ürün veya hizmetlerini geliştirme göstermek. Dijital’e dönüşen markaların iletişim özelinde yeni nesil teknolojileri kullanarak iletişim hızındaki sorunlarına çözüm üretiyorlar. Ayrıca, global pazarın takibi ve gelişim raporları dijital dönüşümün bir parçasıdır. Endüstri 4.0 prensiplerini iyi algılamak, dijital dönüşümü, global piyasada takip ederek, iç pazarda iş süreçlerine uyarlamak gelecek adına öngörü sağlayacaktır.

Dijital Dönüşümün faydaları nelerdir? Kobiler için dijital dönüşüm olumlu noktalarına bakıldığında; maliyetleri indirgemek, içerikleri iyi bir sonuca getirmek ve bilgi paylaşımının hızlandırılması olarak kısaca değinebiliriz. Üretimde kaynakların maliyetini indirgemek ve etkin bir verimlilik yaratmak üzerine odaklanılır. Üretilen ürün seçenekleri üç boyutlu yazıcılar ile zenginleşirken, rekabet ortamındaki başarı ihtimalleride artış gösterir. Bunun gibi yeni teknolojilerin kullanılması kaynakların daha verimli şekilde kullanılmasını sağlar.   Sanayinin dijital dönüşüm adımları ile üretim süreçlerine; yapay zeka, otomasyon ve entegre gelişmiş yazılımlar adapte edilerek, bilgi aktarımı ile üretim süreçlerinin veri akışı oluşturulur. Bu sayede, ürün gelişimleri adına yeni trendler ile üretim faaliyetlerinde değişmeler gözetilerek başarı çizgisi yükselir. Bu sayede hem üretim gelişir hemde büyük veriye adapte olan markaların görsel ve yazı dökümanlarını anlamlı veriye dönüştürmesi ile birlikte dijital’e adapte olmuş başarılı adımlar atılır. Bu şekilde, üretimde istikrarlı bir çizgi yakalanarak ve markaların global rekabet alanında başarı ihtimalleri artış gösteriyor.   Sanayinin Dijital Dönüşümü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak Sanayinin dijital dönüşümü sitesini ziyaret edebilirsiniz..


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend