Çin, İçme Suyu ile İlgili Sorunlarla Yüzleşiyor

2 dakikada okuyabilirsin


Çin tarafından yayınlanan bir raporda, ülkenin içme suyuyla ilgili ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğu görülüyor. Çalışmaya göre, ülkedeki sığ yeraltı suyunun yaklaşık %80’i içilecek veya yıkanacak kadar temiz değildir. Sadece endüstriyel amaçlı kullanılabilir.

Kirli içme suyu, özellikle nüfusun sığ kuyulardan su aldığı kırsal kesimde bulunmaktadır. Bu su; tarım, fabrikalar ve evsel atıklarla giderek daha fazla kirlendi. Hava kirliliği ülkenin politikacılarının dikkatini çeksede, yeraltı suyunun durumu büyük ölçüde göz ardı edildi. Çin başka bir büyük çevre sorunuyla karşı karşıya olabilir.

Rapora göre, büyük şehirler su kirliliğinden etkilenmiyor çünkü sularını genellikle yüzlerce veya binlerce fit derinliğindeki yeraltı rezervuarlarından alıyorlar. Ayrıca  büyük şehirler, içme suyunu insanlara ulaştırmadan önce zararlı maddelerden arındıran arıtma tesislerine sahiptirler.

Öte yandan, sığ yeraltı suyunun kırsal alanlarda kullanımı son on yılda önemli ölçüde artmıştır. Raporda nitratların ve amonyağın başlıca kirleticiler olduğu belirtiliyor. Bazı bölgelerde suda da ağır metaller bulundu. Yetkililer, araştırılan 2000 kuyunun hiçbirinin 1. sınıf su kalitesine sahip olmadığı gibi, %70’inin içmeye uygun olmayan en kötü iki kategoride sınıflandırıldığını tespit etti.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend