Bilgisayar Korsanlarının Banka Bilgilerinize Ulaşmak İçin Kullandığı En Yaygın Yöntem

5 dakikada okuyabilirsin


Bilgisayar korsanlarının banka hesaplarınıza nasıl girdiğini öğrenmek istemez misiniz? Bilgisayar korsanlarının banka bilgilerinize erişme yöntemleri ve sizi bunlardan korumanın yolları bu yazımızda.

İnternet bankacılığını kullanan bu kadar çok kişi varken, bilgisayar korsanlarının banka hesap bilgilerinin peşine düşmelerine pek şaşırmamalı. Bununla birlikte asıl şaşırtıcı olan şey, bu kişilerin banka hesaplarınıza girebilmek için kullandıkları birbirinden ilginç yöntemlerdir. Bilgisayar korsanlarının banka hesaplarınıza girmek için kullandığı en yaygın yöntemi ve kendinizi nasıl güvende tutacağınızı bu yazımızda anlatıyor olacağız. 

Günümümüzde hemen hemen tüm bankacılık işlemlerinizi akıllı telefonunuzdan yönetebilirsiniz. Her bankanın, oturum açabileceğiniz ve hesabınızı kontrol edebileceğiniz kendisine ait resmi bir uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsalar da bilgisayar korsanları için bazı yöntemler geliştirmesine olanak sağlar.

Sahte Bankacılık Uygulamasıyla Kullanıcıları Kandırmak

Bilgilerinizi ele geçirmenin en kolay yolu, mevcut bir bankacılık uygulamasının kopyası yoluyladır. Bilgisayar korsanları, bir bankanın uygulamasının bire bir kopyasını oluşturur ve bu uygulamaya sanki bankanın gerçek uygulamasıymış gibi adlandırarak uygulama mağazalarına yüklerler. Siz sanki bankanın kendi uygulaması gibi düşünerek uygulamayı indirir ve kendi banka hesabınıza giriş yapıyor gibi kullanıcı adınızı ve şifrenizi girersiniz. Girmiş olduğunuz tüm kişisel bilgileriniz bu paravan uygulama aracılığıyla bilgisayar korsanlarının eline geçmiş olur.

Mevcutta Yüklü Bankacılık Uygulamasını Kötü Yazılım Aracılığıyla Taklit Etme

Bilgilerinize ulaşmanın daha zor farkedebileceğiniz versiyonu, mobil bankacılık Truva atıdır. Bunlar bir bankanın resmi uygulaması olarak gizlenmez; genellikle içinde bir Truva atı yüklü olan sizin indirdiğiniz farklı bir uygulamadır. Yüklediğiniz bu tarz bir uygulama kaynaklı telefonunuza bulaşmış olan Truva atı, kendini aktive ederek telefonunuzda mevcutta yüklü banka uygulaması olup olmadığını kontrol etmeye başlar.

Truva atı, kullanıcının bir bankacılık uygulaması başlattığını algıladığında, hızlı bir şekilde başlattığınız uygulamaya benzeyen bir pencere açar. Eğer bu kötü yazılım gerçekten profesyonel bir şekilde oluşturulduysa, kullanıcı Truva atı tarafından açılan bu yeni pencereyi fark etmeyecek ve bilgilerini sahte oturum açma sayfasına girecektir. Girmiş olduğunuz bilgileriniz, siz girer girmez kötü amaçlı yazılımı oluşturanlara çoktan ulaşmış olacaktır.

Çoğu bankacılık uygulamasına artık giriş yapabilmek için SMS ile cep telefonunuza gelen güvenlik kodunuzu girmeniz istenmektedir. Bu Truva atlarının en önemli özelliği orjinal uygulamaya tıpa tıp benzer yeni pencereler açabilmelerinin yanı sıra, cep telefonunuza gelen SMS güvenlik kodlarını da okuyabilmelerini sağlayabilecek ek yazılımlar içeriyor olmalarıdır. Böylelikle banka ve kişisel bilgileriniz ellerine geçtiğinde tek yapmaları gereken yine bu kötü yazılım aracılığıyla SMS ile tarafınıza gönderilen güvenlik kodunu almak kalacaktır. 

Kendinizi Mobil Bankacılık Dolandırıcılık Yöntemlerinden Nasıl Korursunuz?

Uygulama mağazasından bir bankanın veya finans kuruluşunun uygulamasını indirirken, sahip olduğu indirme sayısına mutlaka dikkat edin. İndirme sayısı az ve kullanıcılar tarafından hiç yorum yapılmamış uygulamaların potansiyel bir dolandırıcılık yöntemi olabileceğini unutmayın. Böyle bir uygulama yeni yayınlanmış kurumsal bir uygulamada olabilir. Bu nedenle temkinli yaklaşıp, aradan belirli bir süre geçtikten sonra aynı uygulamayı indirme ve kullanıcı yorum sayısı anlamında tekrar kontrol edebilirsiniz. 

Çok popüler bir bankanın müşterisiyseniz ve bankanın resmi uygulamasını indirmek isterken karşınıza az sayıda indirmeye sahip bankanın adını ve beraberinde “resmi uygulama” ibaresini görürseniz, bilin ki bu uygulamayı indirdiğiniz taktirde banka bilgilerinizin çalınmaması gibi bir ihtimal yok. Bankanızın ne kadar popüler olduğunu düşünecek olursanız,  kendi resmi uygulamalarının çok sayıda indirmeye ve kullanıcı yorumuna sahip olması gerektiğini unutmayın. 

Ayrıca indirdiğiniz uygulamalara hangi tarz bir uygulama olursa olsun hangi izinleri verdiğinize dikkat edin. Yükleme çalıştığınız bir uygulama, izinleri neden istediğine dair bir açıklama yapmadan sizden izin isterse, bu uygulamanın telefonunuza yüklenmesine kesinlikle izin vermeyin. Hiç ummayacağınız ya da bu uygulamadan da nolabilir ki sanki diyebileceğiniz uygulamaların ve sizden istedikleri izinlerin başınıza çok büyük sorunlar açabileceğini aklınızda bulundurun.

Son olarak başta Truva atı olmak üzere kötü amaçlı yazılım içerme olasılıkları çok daha yüksek olduğundan, adını bile büyük ihtimalle ilk kez duyduğunuz sitelerden bankacılık uygulamalarını asla telefonunuza indirmeyin. Uygulama mağazaları da yazımızda belirttiğimiz nedenlerden dolayı tamamen güvenli olmasa da, yeterince dikkatli olursanız internetteki rastgele bir web sitesinden indireceğiniz bir uygulamadan çok daha güvenlidir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend