Apple’ın WWDC 2022’de Tanıtması Beklenen 6 Şey

1 dakikada okuyabilirsin


Apple geçtiğimiz günlerde, bu yıl WWDC 2022’nin 6 Haziran tarihinde gerçekleşeceğini açıkladı. Her zaman olduğu gibi bu etkinlikte de yeni nesil Apple yazılımlarının neler olacağını görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC), tıpkı önceki Apple etkinlikleri gibi online yapılacak ve tüm geliştiricilerin ücretsiz olarak katılımına imkan tanınacak. WWDC 2022’de tanıtılması beklenen 6 şeyi sizler için bir araya getirdik. Bunların neler olduğundan bahsetmeden önce bilmeyenler için kısaca WWDC’den ve etkinliğin kapsamından kısaca bahsedelim.

Apple WWDC 2022 Nedir?

WWDC 2022, 6 Haziran’da başlayacak ve 10 Haziran’a kadar dört gün sürecek bir etkinliktir. WWDC her sene Apple tarafından yazılım geliştiricilerine yönelik bir konferanstır. Apple ana açılış konuşmasını etkinliği ilk günü yani 6 Haziran tarihinde yapacaktır. Ana açılış konuşmasında, tüm yeni sürümler de dahil olmak üzere kamuya yönelik ana duyuruların yapılması beklenmektedir. Apple ayrıca WWDC 2022 sırasında Apple Tasarım Ödüllerini’de sahiplerine takdim edecek. WWDC’den ve etkinlikten kısaca bahsettikten sonra şimdi gelin tanıtılması beklenen 6 şeyin neler olduğundan sırayla bahsedelim.

 1. 1 iOS 16


  Etkinliğin en çok beklenen duyurusu iOS 16 olacaktır. Apple'ın iPhone'lar için yakında çıkacak bu yeni mobil işletim sistemiyle, iOS'taki bildirim sistemini iyileştirmesi ve Sağlık uygulamasına bazı önemli güncellemeler getirmesi bekleniyor.

  Oldukça yeni bir iPhone'unuz varsa, iOS 16'yı yüklemenizde herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. iOS 15 hala iPhone 6S, 6S Plus ve SE (1. nesil) modellerini desteklemektedir ve sorunsuz çalışmaktadır. Ancak bu eski 3 iPhone modeli maalesef iOS 16 güncellemesini alamayacak.  iPhone 7 veya daha yeni bir cihaza sahipseniz iOS 16 güncellemesini alabileceksiniz.

  Apple'ın yeni işletim sistemini WWDC konferansında yalnızca tanıtacağını belirtmekte fayda var. Çünkü henüz genel kullanıma sunulmayacak. iOS16 Eylül veya Ekim'de yayınlanmadan önce, beta sürümü olarak kullanıcılara sunulacaktır. Beta sürümü, Apple'ın muhtemel hataları düzeltmesine ve işletim sistemini genel kullanıma sunmadan önce ince ayar yapabilmesine olanak tanımaktadır.

 2. 2 iPadOS 16


  İOS'un yan sürümü olan iPad'in işletim sistemi iPadOS için de bir yükseltme görmeyi bekliyoruz. iPadOS 16'nın iOS 16'nın yeni özelliklerinin çoğunu içermesi muhtemeldir, ancak iPad'in daha büyük ekranları için uyarlanmış bir versiyonu olacaktır. 

  Apple'ın iPadOS 16'ya iPad'e özgü bazı özellikler ekleyip eklemediğini hep birlikte göreceğiz. Ancak iPadOS'un iPad'ler için daha fazla işlevsellik sunduğu ise kaçınılmaz bir gerçektir.

 3. 3 macOS 13


  Apple, her yıl WWDC'de macOS'un yeni güncellemelerini mutlaka duyuruyor ve bu yıl da durumun farklı olacağını düşünmüyoruz. Apple'ın yeni işletim sistemini macOS 13 olarak numaralandırması ve kolayca tanımlanabilmesi için yine Kaliforniya'ya özgü bir coğrafi isim vermesi muhtemeldir. macOS 12 Monterey'in kendisi başlı başına oldukça kapsamlı bir yükseltme olduğundan, macOS 13 işletim sisteminde yalnızca küçük değişiklikler göreceğimizi düşünüyoruz.

 4. 4 watchOS 9


  Apple Watch için yeni işletim sisteminin de WWDC 2022'de duyurulması bekleniyor. Ama Apple Watch'lar için de büyük bir yükseltme beklemiyoruz. Ancak yeni iOS yazılım güncellemesiyle birlikte daha fazla sağlık ve fitness özelliğinin eklenmesini bekliyoruz.

 5. 5 tvOS 16


  Apple TV'nin işletim sistemi tvOS'un da bu yıl WWDC'de güncellenmesi bekleniyor. Geçen yılki tvOS 15 güncellemesiyle, çoklu kullanıcı önerileri, yeni Siri özellikleri ve arkadaşlarınızla ekran paylaşmak için SharePlay eklendi. Bakalım Apple bu yıl Apple TV için ne gibi yenilikler getiriyor olacak.

 6. 6 Donanım Yükseltmeleri


  WWDC, öncelikle yazılım odaklı bir etlinliktir. Ancak bu, Apple'ın açılış konuşması sırasında herhangi bir donanımsal yeni bir duyuru yapmayacağı anlamına gelmez.

  Bu yıl herhangi bir donanım duyurusu yapılacaksa, bu duyurunun iPhone veya iPad ile ilgili değil, Mac ile ilgili olması muhtemeldir. Apple, yeni bir iMac Pro'nun yanı sıra yeni bir MacBook Air'i duyurabilir. Ancak biz böyle bir duyuruya pek ihtimal vermediğimizi söyleyelim. Çünkü WWDC yerine sonbaharda yeni bir Mac duyurusu çok daha olası görünmektedir.

Apple WWDC 2022 Canlı Nasıl İzlenir?

Son iki WWDC etkinliği yalnızca online olarak gerçekleştirilmiştir. Ancak, 2022'de ki etkinliğe bazı katılımcılar katılabilecektir. Etkinlik öncelikle geliştiriciler için olsa da Apple açılış konuşmasını herkesin izleyebilmesi için kendi web sitesinde ve YouTube kanalında canlı olarak yayınlayacaktır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend