Geleceğin Sporu Dron Yarışları

2 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Drone yarışları, diğer sporlardan daha hızlı popüler olan, heyecan verici ve yeni bir spordur. Pilotlar engelli parkurlar boyunca küçük ve hafif fakat güçlü dronları yönlendirir. Saatte yüz milin üzerindeki hızlarda kapılardan ve bayrakların etrafından uçarlar.

VR benzeri başlıklar kullanarak dronları kontrol ediyorlar. Her dronun üzerinde bir kamera bulunuyor, böylece seyirciler uçuşları hem büyük ekranda hem de özel başlıklarla görüntüleyebiliyorlar. Yarışlar açık havada, büyük stadyumlarda, eski depolarda veya spor arenalarında yapılyor. Yarışmalar kısadır, çünkü dronların pil süresi sınırlıdır.

Drone yarışları sadece birkaç yıl önce başlasa da, tüm dünyada gerçekleşen uluslararası yarışmalar var. Profesyonel liglerde, dron pilotları binlerce dolar için yarışıyor. Mart ayında, Dünya Drone Prix Dubai’de sahnelendi. 16 yaşındaki bir İngiliz genç, sadece bir yarış değil, aynı zamanda 250.000 dolarlık bir para ödülü kazandı.

Televizyon ve diğer medya, dron yarışlarının farkına varmıştır. Bir Amerikan spor kanalı olan ESPN, bu Ağustos ayından itibaren uluslararası dron yarışlarını yayınlamaya başlamıştır. Yarışlar ayrıca YouTube’a ve tekrar tekrar izlenebilecekleri diğer video platformlarına kaydedilir ve yüklenir.

Piyasalara çıkan ilk dronlar ağır ve pahalıydı. Bugün gittikçe daha ucuz hale geldiler. Böylece gittikçe daha fazla insan onları satın alabilir hale geldi ve yaygın bir hobi oldu.

Dronlar ilk başta orduda düşman topraklarını gözetleme yapmak ve resimlerini çekmek için ortaya çıkmışlardır. Daha sonraları geliştirilerek nokta hedefleri vurmak yada bombalamak üzere kullanılmaya başlanmıştır. Şimdilerde ise durum çok daha farklı Amazon gibi büyük şirketler artık dronları teslimat yapmak için kullanmayı planlamaktadır. 


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend