Beslenme ve Fiziksel Aktivite Hakkında Bazı Efsaneler

7 dakikada okuyabilirsin


Ne yiyeceğiniz, ne yemeniz, ne zaman yemeniz ve ne kadar sağlıklı olmanız gerektiğine ilişkin günlük kararlarınızı almada zorlanıyor musunuz? Cesaretinizi kırmanıza hiç gerek yok çünkü yalnız değilsiniz. Bu kadar çok seçenek ve kararla ne yapacağınızı ve hangi bilgilere güvenebileceğinizi bilmek zor olabilir.

Bu bilgiler günlük yemeğinizde ve fiziksel aktivite alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilir. Böylece ideal ve sağlıklı bir kiloya kavuşur ve kilonuzu korursunuz.

Yemek Efsaneleri

Efsane: Kilo vermek için en sevdiğin yiyeceklerden vazgeçmek zorundasın.

Gerçek: Kilo vermeye çalışırken en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. En sevdiğiniz yüksek kalorili yiyeceklerin küçük miktarları kilo verme planınızın bir parçası olabilir. Aldığınız toplam kaloriyi takip etmeyi unutmayın. Kilo vermek için yiyecek ve içeceklerden aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekir.

İpucu: Kalorisi yüksek yiyecekleri sınırlamak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bir kişinin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel aktivite seviyesine bağlı olarak günlük kalori ihtiyacını bilmesi gerekmektedir.

Efsane: Ekmek, makarna ve pirinç gibi tahıl ürünleri şişmanlatır. Kilo vermeye çalışırken onlardan kaçınmalısınız.

Gerçek: Tahıllar sağlıklı beslenme planının önemli bir parçasıdır. Yediğiniz tahılların en az yarısı tam tahıl olmalıdır. Kepekli tahılların örnekleri arasında kahverengi pirinç ve kepekli ekmek, mısır gevreği ve makarna bulunur. Kepekli tahıllar demir, lif ve diğer önemli besinleri sağlar.

İpucu: Rafine veya beyaz ekmek tüketiminizi tam buğday ekmeği ile değiştirin.

Efsane: Glutensiz yiyecekler seçmek daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Gerçek: Çölyak hastalığınız yoksa veya glütene karşı hassas değilseniz, glutensiz yiyecekler daha sağlıklı değildir. Gluten buğday, arpa ve çavdar taneleri içinde bulunan bir proteindir. Bir sağlık uzmanı, çölyak hastalığı olan veya glütene duyarlı insanları tedavi etmek için glütensiz bir beslenme planı önerebilir. Bu sağlık sorunlarınız yoksa ancak yine de glütenden kaçınırsanız, ihtiyacınız olan vitaminleri, lifleri ve mineralleri alamayabilirsiniz. Bir glutensiz diyet, kilo verme amaçlı bir diyet değildir ve kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmamıştır.

İpucu: Buğday, arpa veya çavdar tükettikten sonra bir sorun yaşarsanız, bu gıda grubundan kaçınmaya karar vermeden önce mutlaka bir uzmanla görüşün.

Efsane: Sağlıklı olmaya ya da kilo vermeye çalışıyorsanız, tüm yağlardan kaçınmalısınız.

Gerçek: Sağlığınızı iyileştirmeye ya da kilo vermeye çalışıyorsanız, tüm yağlardan kaçınmanıza gerek yoktur. Yağ temel besinleri sağlar ve sağlıklı bir beslenme planının önemli bir parçası olmalıdır. Ancak yağlar gram başına protein veya karbonhidratlardan daha fazla kaloriye sahip olduğundan, fazla kalorileri önlemek için yağları sınırlamanız gerekir. Kilo vermeye çalışıyorsanız avokado, zeytin veya fındık gibi sağlıklı yağ içeren yiyecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca tam yağlı peynir veya sütü daha az yağlı versiyonlarla değiştirebilirsiniz.

İpucu: Günlük kalorilerinizin yüzde 10’undan daha azını doymuş yağlardan tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Katı yağ içeren yiyecekleri kesmeyi deneyin. Yemek pişirirken tereyağı yerine zeytinyağı kullanın.

Efsane: Süt ürünleri şişmanlatıcı ve sağlıksızdır.

Gerçek: Süt ürünleri önemli bir besin grubudur. Çünkü vücudunuzun kasları inşa etmesi için gerekli proteinleri vardır ve organların iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum içerirler. Yağsız veya az yağlı sütten yapılmış süt ürünleri, tam sütten elde edilen süt ürünlerinden daha az kaloriye sahiptir.

İpucu: Yetişkinler, sağlıklı bir beslenme planının bir parçası olarak, yoğurt ve peynir gibi süt veya süt ürünleri veya güçlendirilmiş soya içecekleri dahil olmak üzere günde 3 porsiyon yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketmelidirler. Laktozu sindiremiyorsanız laktoz içermeyen, düşük laktozlu süt ürünleri veya kalsiyum ve D vitamini içeren diğer yiyecek ve içecekleri tüketebilirsiniz.

Efsane: “Vejeteryan olma” kilo vermenize ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Gerçek: Bazı araştırmalar, sağlıklı bir vejetaryen beslenme planının ya da çoğunlukla bitkilerden gelen yiyeceklerden oluşan bir planın düşük obezite, düşük kan basıncı ve düşük kalp hastalığı riskine bağlı olabileceğini göstermektedir. Ancak vejeteryan olmak, yalnızca aldığınız toplam kalori miktarını azaltırsanız kilo kaybına neden olur. Bazı vejetaryenler, şeker, yağ ve kalorileri çok fazla miktarda yemek yemek gibi kilo alımına neden olabilecek yiyecek seçimleri yapabilir. Küçük miktarlarda yağsız et yemek, kilo vermek veya korumak için sağlıklı bir planın parçası olabilir.

İpucu: Vejetaryen bir beslenme planına uymayı seçerseniz, vücudunuzun sağlıklı olması için gerekli besinleri aldığınızdan emin olun.

Fiziksel Aktivite Efsaneleri

Efsane: Fiziksel aktivite sadece uzun süre yapaldığında etkili ve yararlı olur.

Gerçek: Uzun süreli aktiviteler yerine tempolu yürüyüş bile yeterli olacaktır.. Haftanın 5 günü veya daha fazla günü, günde 3 defa, 10 dakikalık kısa süreli faaliyetler yapabilirsiniz.

İpucu: Gün içerisinde kısa bir fiziksel aktivite patlaması oluşturmanın yollarını bulun. Örneğin işteyken, 10 dakikalık bir yürüyüş molası verin. Asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanın. Otobüsten bir durak erken inin.

Efsane: Ağırlık kaldırma, sağlığınızı iyileştirmek veya kilo vermek için iyi bir yol değildir. Çünkü sizi daha iri ve toplu gösterecektir.

Gerçek: Şınav ve bazı yoga türleri gibi güçlü kaslar inşa etmenize yardımcı olabilecek, haftanın 2 veya 3 günü ağırlık kaldırma veya başka aktiviteler yapma sizi irileştirmeyecek. Sadece yoğun kuvvet antrenmanı, bazı genlerle birlikte büyük kaslar oluşturabilir. Diğer fiziksel aktivite türleri gibi, kas güçlendirme aktiviteleri sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olur ve ayrıca enerji tüketen kas miktarını artırarak kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

İpucu: Ev veya bahçe işleri yapmak, güçlü ve sağlıklı kaslar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Artık hareketsiz bir hayattan ve oturmaktan vazgeçin!
İnsanlar oturmak için çok zaman harcıyorlar. Evlerinde, arabalarında, bilgisayarlarının önünde ve televizyonun karşısında. Günde bir sefer dahi olsa, sadece 10 dakika ayağa kalkın ve hareket edin.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend