Seyahatte Yeni Bir Eğilim – Voluntourism

2 dakikada okuyabilirsin


İhtiyacı olan insanlara uzak yerlere seyahat etmekle birlikte yardım etmek için gönüllü olmak, seyahat endüstrisinde yeni bir eğilimdir. Buna gönüllü yardım denir. İnsanlar başka ülkelere seyahat ediyor, dilleri ve diğer kültürleri öğreniyor ve yeni deneyimler kazanıyor. Diğer yandan, onlar kadar iyi olmayan diğerlerine yardım etmek için gönüllü oluyorlar.

Son istatistikler, son birkaç yılda gönüllülük turizminin en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu gösteriyor. Dünyada şuan 1,6 milyondan fazla insan diğer ülkelerde gönüllü olarak bulunuyor. Yetimhanelerde çalışıyorlar, okulların kurulmasına ve hastanelere yardım ediyor ve gelişmekte olan ülkelerde çiftçilik yapıyorlar. Bu şekilde insanlar kendi kültürlerinden, yaşamlarından uzak insanlarla kalıcı bağlar kuruyorlar.

Gönüllülük bir asırdan fazla süredir devam ederken, 1960’larda ABD hükümetinin başlattığı bir program olan Barış Gücü ile modern gönüllülük başladı. İnsanların gönüllülükle meşgul olmak istemelerinin birçok nedeni var. Öğrenciler okuldan bir yıl sonra bir boşluk olarak görürler, diğerleri sadece bir işten zaman ayırıp başka bir şey yapmak isterler. Sonra sıkılmış ve sadece macera arayanlar var. Kimileri ise gönüllülüğü seyahat etmenin ucuz bir yolu olduğunu ve çok çalışma gerektirdiği için yer almak istemediklerini belirtiyorlar.

Gönüllü turizmi herkes olumlu bir şekilde görmüyor. Eleştirmenler, eğer insanlar gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmek istiyorlarsa, kendi toplumlarında bunu yapmak için birçok fırsat olduğunu söylüyorlar. Diğer taraftan, gönüllüler yaptıkları görevler için genellikle yeterince yetenekli değildir. Seyahat uzmanları, bazı durumlarda gönüllü turistlerin seyahatleri düzenleyen kuruluşlar tarafından kullanıldığını işaret etmektedir.

İş organizasyonları, gönüllüleri iş başvurusunda bulunmadan önce kurumlar ve projeler hakkında kendilerini bilgilendirmeye çağırır. Gelişim ve gönüllülük programları çoğunlukla uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend