Pasifik Adası Enerjisinin %100’ünü Güneşten Alıyor

2 dakikada okuyabilirsin


Amerikan Samoası’ndaki Ta’u adasında yaklaşık bin kişi yaşıyor. Adanın büyüklüğü küçük olsa da, yenilenebilir enerji söz konusu oldukça büyük işler başarıyorlar. Geçen ay yetkililer, elektriğinin %100’ünü güneş enerjisinden ürettiğini açıkladılar.

ABD’li otomobil üreticisi Tesla’nın sahibi olduğu enerji şirketi SolarCity, projeyi mümkün kıldı. Adanın her tarafına dağılmış 5000 adet güneş paneli 60 akü grubuna güç sağlıyor. Piller, güneşin olmadığı üç güne kadar enerji depolayabiliyor. Güneş panelleri pil paketlerini 7 saat içinde tamamen şarj edebiliyor.

Proje tamamlanmadan önce adanın evleri, hükümet binaları ve su pompaları dizel jeneratörler tarafından üretilen elektrikten geldi. Fırtınalı havalarda adaya dizel getirmeyi neredeyse imkansız hale getirdiğinde sorunlar ortaya çıktı. Yeni sistemin karbondioksit üretimini 1 milyon liradan fazla azaltması ve küresel ısınmaya karşı mücadeleye katkıda bulunması bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanında gittikçe daha fazla alan, güneş enerjisinden enerji üretmeye yöneliyor. Çünkü yalnızca güneş enerjisini yakalamak için daha verimli hale geliyorlar. Aynı zamanda  da daha ucuza geliyor.

Özellikle Ta’u gibi tropikal adalar, görece az yağışlı ve bulutlu günleri olduğu için bu tür projeler için idealdir. Ayrıca, Pasifik’teki uzak adalara petrol ve doğal gaz getirmek, elektrik üretimini her yerden daha pahalı hale getiriyor. Amerikan Samoası’nın enerji planlayıcılarına göre, adalar 2040’da tamamen güneş enerjisiyle çalışmayı amaçlıyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend