Onca Şey #gezgince Röportajlarının Konuğu Zeynel Yasin Ayaz

1 dakikada okuyabilirsin


Onca Şey olarak #gezgince adı altında gezginlerle yapmakta olduğumuz röportajlardan oluşan yazı dizimizde bugünkü konuğumuz Zeynel Yasin Ayaz. Vakit kaybetmeyelim ve sözü kendisine bırakalım. 🙂

Kısaca kendinden bahseder misin?

İnşaat mühendisiyim Antalya’da yaşıyorum. Eşim ise öğretmen. Gezmeyi seven bir çiftiz. Evleneli bir sene oluyor ve hafta sonu evde oturduğumuzu hatırlamıyoruz. 🙂 En büyük hayalim dünyayı gezmekti bu sayede yavaş yavaş gezilere başladık.

Sence gezginlerdeki bu gezme ve keşfetme arzusu nereden geliyor?

Monoton hayatı sevmememizden kaynaklanıyor olabilir. Her gün aynı şeyi yapmayı sevmiyoruz bence. Sürekli yeni yerler görmek yeni insanlar kültürler tanımak çok güzel bir şey. Gezginler de bunu seviyor. 

Yalnız mı yoksa birileriyle mi gezmek daha keyifli?

Yalnız gezmenin de keyfi vardır tabi ama çift olarak gezmenin tadı bir başka. Seninle birlikte keşfetmesi gezerken biriyle sohbet etmek daha güzel. 

Gezdiğin ülkeleri veya şehirleri neye göre seçtin veya seçmektesin?

İlk olarak italya'ya gitmiştik balayı için ama tur ile gittik ilk deneyim olduğu için bir bakalım nasıl oluyor dedik ve bu sene Avrupa'da en çok bilinen şehirlerden bir rota yaptık ve yola koyulduk. Gideceğimiz yerleri gördüğümüz bir fotoya aşık olup seçiyoruz diyebilirim. 🙂

Hangi ülke veya şehir ne sebeple seni oldukça etkiledi?

Bizi en çok etkileyen şehir Roma'ydı. Nedeni ise her tarihi yapının sanki daha dün yapılmış gibi duruyor olmasıydı. Normal bir sokakta yürüyorsunuz sokağın sonunda bir bakıyorsunuz devasa bir yapı sanki dün inşa edilmiş çok etkileyiciydi.

Şimdiden sıradaki gezi planını yapmış olmalısın sırada neresi var?

Tabi ki olmaz mı. 🙂 Yaza kadar kısa kısa balkanlardaki ülkelere gitmek ve yazın İspanya ve Portekiz civarında gezi planlıyoruz. (euro düşerse tabiki 🙂 )  

Aklında kalan kendi çektiğin veya beğendiğin bir fotoğraf karesi var mı?

Fotoğrafın bizimle paylaşabileceğin bir hikayesi var mı?

Fotonun hikayesi ise şu şekilde. Hollanda'nın köylerini gezmek için Central Station'dan yola çıkmıştık sabah 10 gibi. Önce Marken, Volendam sonra Edam'a geçtik. Fakat köylerin güzelliğine o kadar kaptırmışız ki Zaanse Schans'a gitmeyi unutuyorduk. Hemen otobüs durağına gittik fakat otobüs seferleri bitmişti. Bizde geri Central Station'a gitmek zorunda kaldık. Ordan da Zaanse Schans otobüsüne bindik ama bindiğimizi sanmışız. 🙂 Yanlış otobüsle başka bir köye gittik. Ordan geri dönerek yine zar zor Zaanse Schans otobüsüne bindik ve gün batmadan yel değirmenlerini yakalamış olduk.

Gezilerin sırasında çekmiş olduğun bir videoyu bizle paylaşır mısın?

Peki videonun hikayesinden kısaca bahseder misin?

Videonun hikayesi ise izlediğiniz gibi kendimize ait bir fikir yapalım ne yapalım derken böyle bir konsept aklımıza geldi. Bizde her ülkede simge yapılarda böyle bir video yapalım dedik.

Peki tadı hala damağımda diyebileceğin bir yemek?

İtalya'da Roma'da bir ara sokakta ravioli yemiştik harikaydı ve alakasız ama Amsterdam'da bir Çin lokantasında noodle yemiştik o da şahaneydi. 🙂

Ravioli birçok kültürde var olan mantının İtalyan versiyonudur. İtalyanca da sarmak, dolamak veya kapatmak anlamına gelen ''ravvolgere'' fiilinden türemiştir. Etli, peynirli, pesto soslu gibi farklı harçlarla hazırlanmaktadır.


İlham aldığın yada yakından takip ettiğin kimse var mı?

Fotoğrafçı olarak İlhan Eroğlu'nu çok beğeniyorum ve bizim gibi bir çift olan ''How far From Home''u çok beğeniyorum.

Son olarak bu yazıyı okuyacaklara söylemek istediğin bir şey var mı?

Gezsinler gezmekten korkmasınlar bir kere cesaret ettiklerinde artık her zaman akıllarında tek bir düşünce olacak ''Gezmek''. 🙂 

Zeynel Yasin Ayaz'a oncasey.com'un #gezgince röportajlarına zaman ayırdığı ve tecrübelerini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz. Kendisine eşiyle birlikte keyifle çıkacakları nice yolculuklar diliyoruz. 🙂 Bizzat seyahatlerinden renkli karelerin olduğu @zynlayz instagram hesabını mutlaka takip edin. Yeni bir röportajda görüşmek üzere.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend