Onca Şey #gezgince Röportajlarının Konuğu Murat Özer

1 dakikada okuyabilirsin


0
36 paylaşım

Onca Şey olarak #gezgince adı altında gezginlerle yapmakta olduğumuz röportajlardan oluşan yazı dizimizde bugünkü konuğumuz Murat Özer. Yeni Zelanda’dan Japonya’ya uzanan keyifli röportajımız sizlerle. 🙂

Kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba, adım Murat. 2016 yılına kadar kadar doğduğum yer olan İstanbul’da yaşadıktan sonra hayatımın belki de en büyük kararını alıp İstanbul’daki evimizi boşaltıp eşimle beraber dünyanın diğer ucuna Yeni Zelanda’ya taşındık. 2 sene Auckland’da yaşadıktan sonra Japonya’ya geçtik, şuanda da Osaka’da yaşamaktayız.

Sence gezginlerdeki bu gezme ve keşfetme arzusu nereden geliyor?

Boş günlerinde ve tatillerinde yeni yerleri, ülkeleri gezmeye çalışan biri olarak cevap vereyim. 🙂 Bana göre; dünyanın diğer yerlerindeki doğal güzellikleri görüp gezmek, farklı topraklardaki insanların kendilerine has yaşam tarzlarını, kültürel öğelerini, yemeklerini, içinde yetiştiğimiz kültürden farklı olan değerlerini görmek-deneyimlemek diyebilirim. Ki bunun da temelinde merak etmek yatıyor aslında.

Yalnız mı yoksa birileriyle mi gezmek daha keyifli?

Gezinin formatına göre değişir; genel olarak yalnız olmamak daha iyidir bana göre. Örneğin; yurtdışı gezilerine eşimle beraber gidiyoruz bazen benim bilmediğim veya farketmediğim şeyler hakkında bilgisi oluyor, benim göz önünde bulundurmadığım bir yeri rotaya ekliyor ben de daha sonra iyiki görmüşüz diyebiliyorum. Yeni Zelanda'dayken yanıma ziyarete gelen lise yıllarından bir arkadaşımla 1 haftalık yol gezisi (road trip) yaparak ülkeyi güneyden Auckland'a kadar gezmiştik. Yeri geldi banyo yapamadık, arabada uyuduk, yemek alacak yer bulamayıp gece aç kaldık vs ancak oldukça zevkli bir gezi olmuştu. Bu tarz gezilerde tek başıma olmaktansa anı paylaşacağım çok sevdiğim birileri ile beraber olmayı tercih ederim. Ancak özellikle uzun süreli ve tırmanışlı yani görece zorlu dağ yürüyüşlerinde yalnız olmak daha iyi olabiliyor.

Gezdiğin ülkeleri veya şehirleri neye göre seçtin veya seçmektesin?

Öncelikli olarak eskiden beri görüp gezmek istediğimiz yerlere plan yapıp gitmeye çalıştık (Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya, Cook Adaları, Avustralya, İsveç gibi) ya da bazen uçak bileti alırken gitmek istediğimiz ülkenin güzergahındaki transfer noktasında yer alan başka bir ülkede de konaklayıp orada da  belirli yerleri gezmek için rotaya eklebiliyoruz. (Tayvan, Tayland, Rusya gibi)

Kyoto, Japonya'nın Kyoto prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 2018 yılı itibariyle yaklaşık 1.5 milyondur.

Hangi ülke veya şehir ne sebeple seni oldukça etkiledi?

Ülke olarak Yeni Zelanda derim, liseden beri hayalimde olan bir ülkeydi. Beni bu ülkeye iten iki önemli sebeb vardı; doğal güzellikleri ve Yüzüklerin Efendisi'ne ev sahipliği yağmış olması. Şehir olarak da Yeni Zelanda'nın Queenstown şehri diyebilirim. Etrafı dağlarla çevrili olan Wakatipu Gölü'nün etrafında konuşlanmış evlerden oluşan küçük yerleşim yeri. Yeryüzünde cenneti yaşamak isteyenler için ideal bir yer diye düşünüyorum; göl kenarında zirvesi karlarla kaplı dağların arasında birbirine saygılı hoşgörülü ve eğitimli bir toplum içinde yaşam.

Aklına geldikçe hala seni gülümseten bir anın var mı?

Sene 2013, Güney Kore'de Seul'de kalacağımız oteli eşimin Koreli arkadaşları seçmişlerdi. İlk gece sigara içmek için otelin önüne çıkmıştım, tam karşı kaldırımda iki kişi bana bakışıp birşeyler konuşuyorlardı, içlerinden birisi ayrılırken diğeri bana doğru yaklaşıp 'Sigaran var mı?' diye sordu. Ben biraz şaşırdıktan sonra bir sigara verdim sigarasını yaktıktan gözlerimin içine bakıp gayet açık yüreklilikle 'Are you gay?' diye sordu. Ben neye uğradığımı şaşırarak 'Yoo değilim, sen gay misin?' deyince gurur duyarcasına 'Evet gayim' demişti. Daha sonra içimden 'lan ne diyeyim ben şimdi buna' diye düşünerek 'iyi, güzel' deyince adam kafamdan geçenleri anlamış olsa gerek açıklama yaptı. Karşıdaki binada +18 filmler yayınlanan sinemalar varmış. Bizim kaldığımız otelde 'love hotel' denilen konseptteki otellerdenmiş,  sağolsun Koreli arkadaşlar o tarz bir hoteli uygun görmüşler bize 🙂 zaten rengarenk olan iç tasarımdan anlamalıydım lakin o zamanlar love hotellerin varlığından haberim bile yoktu 🙂  

Love hotel, oda dizaynlarından bazıları.

Şimdiden sıradaki gezi planını yapmış olmalısın sırada neresi var?

Eylül ayında Myanmar'da olacağım, başkenti Yangon, Mandalay ve Bagan şehirlerini kapsayan oldukça farklı ve güzel olacağını şimdiden tahmin edebildiğim bir gezi planımız var. Sabırsızlanıyorum.

Gezilerin sırasında bugüne kadar en az ve en çok para harcadığın şeyler neler oldu?

En çok parayı uluslararası uçak biletlerine harcamışımdır. En az harcamayı da yiyecek ve konaklamaya yapıyorum. Gelmiş geçmiş en ucuz konaklamam de 13 dolar ile Myanmar'ın Mandalay şehrinde tuttuğum hotelde olacak 🙂

Aklında kalan kendi çektiğin veya beğendiğin bir fotoğraf karesi var mı?

Fotoğrafın bizimle paylaşabileceğin bir hikayesi var mı?

Resimdeki ağaç Yeni Zelanda'nın kadim ormanlarından Waipoua Ormanı içinde yer alan bir kauri ağacı. İsmi Yakas ve ülkenin en büyük 7. ağacı yanında kendinizi böcek gibi hissediyorsunuz.   

Gezilerin sırasında çekmiş olduğun bir videoyu bizle paylaşır mısın? 

Peki videonun hikayesinden kısaca bahseder misin?

Yüzüklerin Efendisi filmi için Hobbitler'in yaşadığı köy olarak inşa edilen Yeni Zelanda'nın Matamata şehrindeki Hobbiton'a yaptığım gezimin vlogu. Yıllar öncesinde hayalini kurup gerçekleştirdiğim bir hayaldi burayı gezebilmek.  

Peki tadı hala damağımda diyebileceğin bir yemek?

Yunanistan'dayken Santorini'de Black Beach yakınındaki restoranlardan birinde yediğim balığın tadını hala unutamıyorum. 

İlham aldığın yada yakından takip ettiğin kimse var mı?

Bisikleti ile dünyayı gezen Gürkan Genç'i ve yemek için seyahat eden Mark Wiens'ın videolarını zevkle takip ediyorum.

Gold Coast şehri, Pasifik Okyanusu kıyısında Avustralya'nın Queensland eyaletinin güney doğusunda yer alır.

Son olarak bu yazıyı okuyacaklara söylemek istediğin bir şey var mı?

İnternette hakkında pek fazla kaynak olmadığı için Yeni Zelanda ile ilgili çok soru geliyor bana. Bu yazıyı okuyanlara tavsiyem eğer uzun soluklu ve başka yerde yaşayamayacakları bir macera düşünüyorlarsa Yeni Zelanda'yı kesinlikle öneririm. Working Holiday vizesini araştırıp başvursunlar. 1 yıl boyunca Yeni Zelanda'da istedikleri gibi gezsinler, çalışsınlar. Bu onlara kesinlikle bir sürü eşsiz deneyim katacaktır kendimden biliyorum. 🙂

Murat Özer'e oncasey.com'un #gezgince röportajlarına katıldığı ve tecrübelerini bizle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz. Yeni Zelanda ve Avustralya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine dair merak ettiğiniz ve aradığınız daha birçok şeyi kendisinin http://www.muratozer.net isimli seyahat blogunda bulabilirsiniz. Yine seyahat blogunu aratmayacak instagram hesabı @muratto_'yu da takip etmeyi unutmayın. Yeni bir röportajda görüşmek üzere.


Paylaşmayı unutma!

0
36 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
3
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend